İzmit’in kurtuluşunda şehitler unutulmadı

İzmit'in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100 yıldönümü kutlamaları kapsamında Bağçeşme Şehitliği ziyaret edildi. Kocaeli Valiliği tarafından organize edilen etkinliğe Vali Seddar Yavuz, İl  Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, İzmit Kaymakamlığı Şevket Cinbir, İzmit Merkez Komutanı Albay Bedir Yalçın, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, MHP İzmit İlçe Başkanı Ahmet Yalçınöz, İl Müftüsü Sinan Cihan, İzmit Belediye Meclisi MHP’li Meclis Üyesi İlker Kazan, İzmit Kent Konseyi Sekreteri Hüseyin Erol ve şehit yakınları katıldı. CHP ve MHP dışında, Diğer siyasi partilerin temsilcileri şehitlik ziyaretine katılmadı. Programda Zincirlikuyu Camii İmamı Necati Adıgüzel Kur’an tilaveti yaparken İzmit İlçe Müftüsü Mehmet Reşat Şanlı dua ettirdi. Kur’an tilaveti ve dua okunmasının ardından protokol üyeleri şehit mezarlarına karanfil bıraktılar.

“NAZLANMA HAKKI OLAN İNSANLAR”

Karanfil sunumu esnasında Şehit Kara Pilot Kıdemli Üsteğmen Selahattin Şen’in Babası Necdet Şen ile kısa bir sohbet eden Vali Seddar Yavuz, “Vefası olamayan insan büyük insan olamaz. Vefası olmayan devlet büyük devlet olamaz. Bu durumlara uzak kalırsanız tekrar tekrar fedakarlık isteyemezsiniz. Allah yolunda öldürülenlere ölü demeyiniz deniyor. Bu ayet üzerinde düşünülmesi gereken bir ayet. Şehadet İslami bir kavramdır. İman edenler ve ihlasla yoluna devam edenler şehit olur. Şehitler peygambet makamında görülür. Bu motivasyon ile milletimizde şehitler oluyor. Toplum günübirlik görüyor hadiseleri biz devlet olarak günübirlik yaşayamayız. Biz sizin önünüzde eğiliyoruz. Bu devlete nazlanma hakkı olan insanlar var. Onlar şehit aileleridir. Daha çok nazlanacaksınız” ifadelerini kullandı.

“RAHMETLE ANIYORUZ”

Daha sonra mezarlıkta temizlik hizmeti yapan Büyükşehir Belediyesi personellerine yakınlık gösteren Vali Yavuz işçilere, “ Korona olmasaydı sarılırdım. Çok hayırlı bir iş yapıyorsunuz. Tebrik ediyorum” dedi. Mezarlık çıkışı basın mensuplarına seslenen Vali Yavuz, “Son yüzyılda yetiştirdiğimiz en büyük lider Mustafa Kemal Atatürk, şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizi anıyoruz. Rabbim mekanlarını cennet eylesin. Türk milleti tarih boyunca ayakta olarak yapılacak her türkü fedakarlık yaptı.” dedi.

“ESKİDEN DAHA GÜÇLÜYÜZ”

Milletimiz büyük acılar yaşadı diyen Vali Yavuz, “Tarih sadece romantizm için okumaz. Tarih ders almak için okunur. Milli birliği pekiştirmek lazım farklı görüşlerimiz olabilir hepimiz Ay Yıldızlı bayrağın altındayız. Türkiye bugün 100 yıl sonrasına büyük başarı elde etmiş. Türkiye Cumhuriyeti diriliş kıyam evresine gelmiştir. Bizim gönül coğrafyamızı kapsayacak şekilde çalışmamız lazım. Bugün eskiyi bir daha yaşamamak için birbirimizi sevmeliyiz. Yarına daha umutlu bakmalıyız. Osmanlıda birlik olsaydık balkan hezeyanı yaşanmazdı. Bugün eskisinden daha güçlüyüz” ifadelerini kullandı.

- Büyük Kocaeli Gazetesi, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.buyukkocaeli.com.tr/haber/7349193/izmitin-kurtulusunda-sehitler-unutulmadi