Demir eksikliğinde çay ve kahve tehlikesi!

Genel olarak en yaygın sorunlardan biri olan demir eksikliği aslında basit ve kolay çözülebilecek sorunlar arasındadır. Tabi ki dikkat edilecek sonra bu eksikliğin fazla ilerlememiş olmasıdır. Kötü beslenme veya yanlış beslenmeden dolayı demir eksikliği veya halk dilinde kansızlık olarak adlandırılan bir hastalıktır.ET TÜKETİMİ AZ

Ülkemizde demir eksikliğinin asıl sebebi kötü beslenmek ve yanlış beslenmekten dolayı kaynaklanmaktadır. Kötü beslenme olarak söylenmek istenen demir içerikli gıdaların az tüketilmesidir. Et ve türevi ürünlerin az tüketimi sonrası demir eksikliği meydana gelebilmektedir. Bu genellikle ekonomik sorunlardan dolayı meydana gelebilmektedir.

ÇAY VE KAHVE AZALTILMALI

2. neden ise yanlış beslenmektir. İşte bu konuda dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü bu elimizde olan bir çözümdür. Ülkemizin en yaygın alışkanlıklarından biri de yemek sonrası hemen çay veya kahve içmektedir. Bu alışkanlıktan dolayı demir eksikliği sorunu ülkemizde artmaktadır. Çay ve kahve vücudumuzda demir emilimini azaltan içecekler arasındadır.

ÇAYI YEMEKTEN 2 SAAT SONRA İÇİN

Dikkat edilmesi gereken nokta yemeğin hemen ardından değil, yemekten en az 2 saat sonrasında çay veya kahve içilebilir. Çay ve kahvede bulunan maddeler demir vitamini bağlar ve sindirilmeden bağırsaklardan dışarı atılır. Siz demir içeriği bakımından zengin gıda yediğinizi düşünseniz bile aslında demirin büyük kısmı çaydaki maddelerle bağlanıp dışarı atılmaktadır. Bu yüzden çayı yemek sonrası 2 saat sonra içmek doğru olacaktır.

MUTLAKA LİMON KULLANIN

Ek olarak çay içerken içine 3-4 damla limon suyu damlatmak yine demir emilimi açısından önemlidir. Çayın içine atılacak bir kaç damla limon demiri bağlayan maddeleri inhibe eder ve çayın demir üzerindeki zararlı etkisi ortadan kalkmış olur.

Kısaca Demir Eksiliği Belirtilerine Bakacak Olursak:

– Halsizlik ve yorgunluk

– Fiziksel aktiviteler sonrası oluşan çarpıntı

– Çabuk Yorulma

– Bazı kişilerde kil, toprak gibi maddeleri yeme isteği

– Nefes Darlığı

– Göğüs ağrısı

– Baş dönmesi, kulak çınlaması

– Tırnaklarda çatlaklar oluşması ve tırnaklarda şekil bozukluğu (Kaşık Tırnak)

– Ağız kenarlarında çatlaklar, dilde kabarcık ve çatlak oluşması

– Ten, dudak ve diş etleri renginin soluklaşması

gibi sorunlar siz veya çocuklarınız yaşıyorsa demir eksikliğinde şüphe edilebilir. Özellikle çocuklarda gelişim aşamasında olduğu için çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Demir eksikliği sonucu gelişim tam olarak meydana gelmez ve vücut fonksiyonları olması gerektiği gibi gelişmeyebilir.

DEMİR İÇEREN HAYVANSAL GIDALAR

Beyaz et ve kırmızı et

Sakatatlar

Deniz ürünleri

(Özellikle dana ciğeri, karaciğer ve istiridye, tavuk ciğeri önemli birer demir ve A vitamini kaynaklarıdır).

DEMİR İÇEREN BİTKİSEL KAYNAKLAR

Yeşil yapraklı sebzeler

Domates

Fasulye

Bakliyat ürünleri (Nohut, mercimek, kuru fasulye)

Bezelye

Siyah üzüm

Bazı yağlı tohumlar ve çerezler

Pekmez çeşitleri.

- Büyük Kocaeli Gazetesi, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.buyukkocaeli.com.tr/haber/6629185/demir-eksikliginde-cay-ve-kahve-tehlikesi