Körfez’de Ahmet Şimşirgil'den tarih konferansı

Körfez Belediyesi, kültür sanat etkinlikleri kapsamında Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’i, “ İstanbul’un Fethi’nden Abdülhamit Han’a Tarih Sohbeti” konulu konferansıyla Körfezlilerle buluşturdu. Tütünçiftlik Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa; Başkan Yardımcısı İbrahim Çırpan, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mücahit Bulut, TÜGVA Körfez Temsilcisi Ersin Çal ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ASLA YIKAMAZLARDI

Seyircilerin alkışlarıyla sahneye gelen Şimşirgil, “Osmanlı tarihinde onun kadar iftiraya uğramış bir adam yok” diyerek Sultan Abdülhamit Han üzerine oynanan oyunlara değindi. Şimşirgil, “Abdülhamit Han’a ‘kızıl sultan’ diyen bir ermeniydi. Abdülhamit Han’a en ağır hakaretleri İngiliz Başvekil söyledi. Ermeni’si, Yahudi’si, İngiliz’i bütün Avrupa’sı söylemedik hakaret bırakmadı. Amaç içeridekilere de bunları söyletmekti. Zaten onlar bu oyuna gelmeseydi Abdülhamit Han’ı asla yıkamazlardı” dedi.

“ÇOK UYANIK OLMALIYIZ”

“Biz son 20 senede ayağımızdan-eteğimizden tutulmasa en büyük 5 devletten biri olurduk” diyen Şimşirgil, “Çok uyanık olmak lazım. Bir kere tökezlersek nereye gideceğimizi tahmin edemiyorum. Abdülhamit Han’a oynanmak istenen oyunlar ile şu an Erdoğan’a oynanmak istenen oyunlar aynı diyorlar. Bana sorarsan ben de doğru diyorum. Abdülhamit Han’a İngiliz, Yahudi, Rum herkes karşıydı. Ama sadece bunlar mıydı; İngiliz öylesine oyunlar oynuyordu ki; İslamcı diye bilinen adamları ortaya sürüyordu” dedi.

KİTABINI İMZALADI

Ahmet Şimşirgil’in yaklaşık 1.5 saat süren söyleşisi sonrasında Başkan Yardımcısı İbrahim Çırpan’da kısa bir konuşma yaptı. Körfez’de kültür sanat etkinlikleri kapsamında önemli isimleri Körfezlilerle buluşturduklarını belirten Başkan Yardımcısı Çırpan, Prof. Dr. Şimşirgil’e de katılımından dolayı teşekkür etti. Çıkışta vatandaşlara kitabını imzalayan Şimşirgil de Körfezlilere ilgilerinden dolayı teşekkür etti.

- Büyük Kocaeli Gazetesi, Kültür-Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.buyukkocaeli.com.tr/haber/10391360/korfezde-ahmet-simsirgilden-tarih-konferansi