286 akademisyen cübbelerini giydi: “Milletimiz bilimin ışığına inanmalı”

CÜBBELER GİYİLDİ

Kocaeli Üniversitesi 2021-2022 Öğretim Yılı Akademik Giysi Töreni Umuttepe Kampüsünde bulunan Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Akademik giysi töreninde 72’si profesör, 150’si doçent, 64’ü Dr. Öğretim Üyesi olmak üzere toplam 286 akademisyen cübbelerini giydi. Törende yıl içinde bilimsel başarı gösteren 21 akademisyene ise ödül verildi.

GENİŞ KATILIM OLDU

Üniversite için büyük öneme sahip olan Akademik Giysi törenine Vali Yardımcısı Abdül Rauf Ulusoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, İstanbul Galata Üniversitesi Rektörü Prof. D. Özgür Çengel, Kocaeli Üniversitesi rektör yardımcıları ve dekanlar katıldı. Törene aynı zamanda cübbe giyen akademisyenlerin aileleri katıldı.

SORUMLULUĞUMUZ VAR

Akademik Giysi Töreninin açılış konuşmasını yapan Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Türkiye coğrafyasında bilime büyük değerlerin verildiğini belirtti. Kadim kültürün en önemli ismi olan İbn-i Sina’nın sözlerini hatırlatan Hülagü, “Bilime önem verilmesi ile ilgili bu topraklarda yetişmiş bilim insanların söylemleri yolumuza ışık oluyor. Akademik aşama kaydetmek kolay değil, uzun çalışma saatlerinin sonucudur. Akademisyenlerin insanlığa karşı yüksek sorumluluk hissetmeleri inancındayım.

MİLLETİMİZ İNANMALI

Kanaat önderi gibi görünün akademisyenler bu sorumluluklara uygun davranmalılar. Yakın zamanda yaşadığımız ve toplumsal anlamda krize dönüşen pandemide bilimsel verilerden uzak bilgilerin ne kadar zararlı olduğunu gördük. Pandemide bilim insanlarının önemini bir kez daha gördük. Akademisyenlerimiz milletimizin huzur ve refahını ön planda tutarken milletimiz ise bilim ışığında atılan adımlara inanmalıdır.

BAKIŞ AÇISI DEĞİŞTİ

Kocaeli Üniversitesi olarak ülkemize vermemiz gereken katkı için elimizden geleni yapıyoruz. Eğitim sistemlerinin dünyaya bakış açısı ve ekonomik sistemin değişmesi ile üniversiteye bakış açısı değişti. Artık değerlendirmeler daha detaylı yapılıyor. Eğitim, araştırma ve hizmet ön plana çıkıyor. Üniversiteler bu üç kriter çerçevesinde değerlendiriliyor. Kocaeli Üniversitesi olarak öncelikle üniversitemizin alt yapısıını geliştirdik. Ardından araştırma ve geliştirmeyi ön plana çıkardık.

HALKIMIZ İLE BULUŞTUK

Yaptığımız atılımlarla Tekno Park A.Ş ile araştırmalar yaptı. Çağının gereklerini yerine getiren bir üniversite oldu. Halkı ile sanayiyle buluşmayan üniversite faaliyetlerini yetirince yapmış olamaz. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Kartepe Zirvesi, Ustam Projesi, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Projesi ile önemli çalışmalar yapıldı. Bunun gibi birçok kültürel çalışmayı kentimize kazandırdık. İlçe belediyelerimizle kültürel ve sanatsal projeler yaparak üniversitemizi görünür kıldık ve halkımızla buluştuk. İnanıyorum ki çalışmalarımız daha da çoğalacak ve halkı ile kentiyle buluşan bir üniversite oluruz.

30 MİLYONLUK ARAŞTIRMA YAPILIYOR

Araştırma ve geliştirmede önemli başarılar elde ettik. 289 bilimsel araştırma, 33 TÜBİTAK, 1 Avrupa projesi başarıyla yürütülüyor. 30 milyonluk proje yapılıyor. Daha kaliteli projelerin yapılması için güçlü alt yapı ve mekan ihtiyacı var. Bunlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. DETAP, yeni poliklinik ve eğitim binamız, iyi hekim uygulama merkezi tamamlandı, AMATEM ve ÇEMATEM binaları bitmek üzere, Onkoloji ve Palyatif Merkezi, robotik kodlama laboratuvarlar yapıldı.

DAHA ÇOK ÇALIŞMALIYIZ

Pandemi döneminde hocalarımız çok hızlı bir şekilde süreci yöneterek derslerini verdi. Büyük bir özveri ile çalışmalar yapıldı. Ekonomik durumu iyi olmayan gençlerimize belediyelerimizin önemli katkıları oldu. Akademisyenlerimiz çalışmalarını bu hızla devam ederse hedeflerimize en kısa zamanda ulaşırız. Potansiyelimizi hayata geçirmede daha kararlı adımlar atacağız. Ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı dönemde tüm akademisyenlerimizin ülkemiz için bir arada olmaları mutluluk verici” dedi.

BİZE DESTEK VEREN     

 Üniversitede oymaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Bu üniversitenin bu günlere geliş hikayesini herkes iyi bilmez. 3 katlı eski bir ticaret lisesinin birer katında birer fakülte olarak kuruldu. Kampüsün buraya yapılması çok tartışma yaşandı. Üniversitelerde idareci olmak çok zordur. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Üniversitemiz 30’uncu yılında. Şehir ve ülke içinde çok ciddi katkılar sağladı. Bugün Kocaeli’ye sizden biri yani üniversite yönetiyor. Biz o makamlardayken bize destek olmanızı, projeler önermenizi, şehrin geleceğine dair işler yapmak için size ihtiyacımız var” dedi.

2020 yılında en çok yayın yapan akademisyenler: Müslüm Arıcı, Hayriye Sundu, Neşe Ömür, Ayten Yazıcı, Necmi Eren, Ayşe Cefle, Şöheyda Göktürk, Zeynep Aydın Sünbül, Bilsen Bilgili, Emrah Özkul, Ümit Alnıaçık.

2021yılında en çok yayın yapan akademisyenler: Müslüm Arıcı, Cağatay Yıldız, Ali Demir, Zeynep Çantürk, Alev Selek, Hafize Emine Sönmez, Berrin Cetinasrslan, Doğan Yüksel, Ayfer Özyılmaz, Gülşah Sekban.

Profesörlük Unvanı Alan Akademisyenler: Gönül Kaya Özbağ, Zaliha Didem Erken, Şöheyda Göktürk, Ahmet Sayar, Esma Buluş Kırıkkaya, Sibel Kaya, Zeynel Kablan, Ayla Karataş, Yıldırım Torun, Hayriye Sundu Pamuk, Neşe Ömür, Çiğdem Gündüz, Melahat Bayar, Ali Demir, Ümüt Ay, Funda Selçuk Şirin, Halim Aytekin Ergül, Timur Canel, Ayşe Aytaç, Neslihan Kıyar, Ayten Yazıcı, Mehmet Kaya, Hasan Öktem, Banu İnan Karagül, Bayram Keskin, Ebu Bekir Ayan, Ayşe Günsel, Esra Alnıaçık, Mehmet Çiçek, Mustafa Yılmaz, Bora Alboyacı, Seval Pınarbaşı Çuhadaroğlu, Nuran Yörükeren, Ozan Arslan, Bilgehan Tosun, İbrahim Sertçelik, Arzu Erener, Ali Bekir Yıldız, Kerem Küçük, Emrah Özkul, İsmail Özbay, Nesibe Özgül Turgay, Olcay Mert, Süreyya Temel, Vehbi Başer, Ayla Arslan, Sevinç İlhan Omurca, Oğuzhan İlgen, Ayla Ergin, Kürşad Sertbaş, Bergün Meriç Bingül, Betül Bayazıt, Elif Karagün, Serap Çolak, Arif Özkan, Hikmet Hakan, Feride İpek Komsuoğlu Çelikyurt, Oğuz Mutlu, Yengi Umut Çelikyurt, Mine Şehiraltı, Pınar Tarkun, Emine Zengin, Semil Selcen Göçmez, Zühal Gündoğdu, Alparslan Kuş, Emine Binnaz Sarper, Kaya Memişoğlu, Cem Cerit, Nurettin Özgür Doğan, Özgür Mehtap, Oğuzhan Büyükgebiz, Mehmet Ufuk Kasım.

Dr. Öğretim Üyesi unvanı alan akademisyenler: Kenan Serhat İnce, Leyla Gafarova, Sena Kaşıkçı, Esra Özbay Ünlüer, Serkan Gürkan, Pelin Kümbet Çağman, İdris Candan, Ayfer Özyılmaz, Serpil Şahin, Emel Güray, Yıldırım Karadeniz, Zehra Pala Yavuzyiğit, Sultan Gedik Göçer, Ramazan Duvar, Oylum Tunçelli, Faruk Yasin Turinay, Merve Acun Mekengeç, Oğuzhan Bekir Keskin, Veysel Candan Canoğlu, Cemile Turgut, Zehra Badak, Bengü Doğangün Yasa, İhsan Şen, Gülden Özkan, Nilay Karasakal, Aybike Kocakaya, Ayhan Küçükmanisa, Hikmetcan Özcan, Fidan Kaya Gülağız, Alp Eren Şahin, Mehmet Zeki Konyar, Suat Karakaya, Burcu Kır Savaş, Mehmet Ali Altuncu, Muhammet Eyüp Uzuner, Önder Yakut, Faruk Aktaş, Talip Çelik,Zeynep Hilal Kilimci, Duygu Temiz Karadağ, Hayal Uzelli Şimşek, Özgür Barış, Burcu Kardaş, Enes Şahin, İbrahim Ulaş Özturan, Hadi Ufuk Yörükoğlu,  Ahmet Yalnız, İrem Damla Çimen, Ayfer Gedük, Büşra Yılmaz Tuğan, Bahadır  Geniş, Sevim Cesur, Ayşegül Üçüncü Kefeli, Mehmet Baha Aytaç, Şener Gezer, Volkan Alparslan, Sena Destan Bünül, Onural Öztürk, Ömer Kardaş, Nihan Akdemir, İmran Uzun,

 

Doçentlik Unvanı Alan Akademisyenler: Mustafa Eren, Burak Açar, Bülent Doğan, Can Aksu, Fatih Mutlu, Göktuğ Şirin, Mine Can, Fatma Yasemin Nemlioğlu Koca, Gökçe Sarvan, Emre Yaprak,  Hatice Hoşgör, Canan Dilek Eren, Derya Kaltakçı Gürel, Elif Özata Yücel, Evren Şumuer, Fatih Kezer, Levent Durdu, Osman Nejat Akfırat, Mustafa Alper Akay, Yıldız Öztan Ulusoy, Arda Acemi, Arzu Akgül, Berna Köseoğlu, Cem Yılmaz Budan, Duygu İnci, Esra Sazyek, Pelin Aslan Ayar, Serkan Ertin, Yonca Yüzügüllü Karakuş, Alpay Tamer Ertürk, Egemen Avcu, Canan Cimşit, Hacer Gümüş, Arzu Parten Altuncu, Ekin Deveci, Hakan Bağcı, Hünkar Yılmaz Iannıello, İsmail Keskin, Mustafa Çağatay Göktan, Osman Odabaş, Suna Özgür Karaalan, Şeniz Yuvarlak, Ümit Kubilay Can, Zehra Canan Bayer, Zekeriya Erdinç, Hasan Kaya, Ömer Güngör, Şule Yıldız Şirin, Aysen Şimşek Kandemir, Rıdvan Karacan, Ali Hakan Evik, Fatih Öztürk, Levent Biçer, Memduh Aslan, Mustafa Çakır, Seydi Çelik, Taner Emre Yardımcı, Ednan Ayvaz, Ejder Ayçin, Erhan Öruç, Özgür Bayram Soylu, Pelin Sönmez, Abdülkadir Macit, Ahmet Ekşi, Ali Cançelik, Ayhan Hıra, Bahattin Turgut,  Hüseyin Okur, Kadir Gömbeyaz, Nermin Demirkol, Aysel Çetinkaya, Banu  Küçüksaraç, Gamze Yetkin Cılızoğlu, Mert Gürer, Saadet Zeynep Varlı Gürer, Halil Samet, Serpil Gerdan, Efnan Dervişoğlu, Seher Uçkun, Orhan Kurt, Gökhan Duruksu, Mustafa Sencer Karagül, Ömür Alyakut, Tülay Polat Üzümcü, Burcu Üzüm, Fatma Oğuz Erdoğan, Mehmet Kodal, Merve Dandan Doğancı, Özkan Kafadar, Serpil Özkurt Sivrikaya, Sibel Demirarslan, Taner Erdoğan, Emre Kishalı, Mehmet Şener, Mehtap Özbayraktar, Sonay Ayyıldız, Anıl Çelebi, Aykut Güçtekin, Aysun Taşyapı Çelebi, Burcu Özcan Türkkan, Canan Perdahçı, Erman Aslan, Erman Şentürk, Ersoy Beşer, Ertan Pekşen, Hakan Gündüz, Hasbi İsmailoğlu, Mehmet Zeki Bilgin, Meltem Yıldız, Mihriban Civan, Mustafa Burak Telli, Nurcan Kapucu, Orhan Akbulut, Pınar Onay Durdu, Selçuk Kizir, Suhap Şahin, Sultan Aldırmaz Çolak,  Arzu Deveci Topal, Harun Mustafa Töle, Tuğçe Demirtaş Şahin, Figen Paslı, Hande Albayrak, Hüsnünur Aslantürk, Rahime Aydın Er, Ahmet Gönener, Gülşah Sekban, Hakan Akdeniz, Mine Gül, Tolga Kaan Bahadır, Ahmet Erdem, Mustafa Hikmet Bilgehan Uçar, Serdar Solak, Alev Selek, Aslıhan Akpınar, Aybala Neslihan Alagöz, Banu İskender İzgi, İsa Çam, Kerem Teke, Kurtuluş Karaüzüm, Yasemin Katrancı, Necmi Eren, Özge Serçe Pehlevan, Özgür Çakır, Seher Şirin, Selime Ilgın Sade, Sertaç Ata Güler, Murat Ayaz,  Mesude Ünal, Oktay Tomar.

- Büyük Kocaeli Gazetesi, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.buyukkocaeli.com.tr/haber/10387005/286-akademisyen-cubbelerini-giydi-milletimiz-bilimin-isigina-inanmali