KOÜ’de ‘Özel Çocuk’ festivali renkli görüntülere sahne oldu

KOÜ ÖNCÜLÜK YAPTI

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’un eşi Selda Yavuz ve Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün eşi Ümmühan Hülagü tarafından ‘Sevgi Evleri’nde kalan çocuklar için gerçekleştirilen “Umuttepe’de Eğlenceli Buluşmalar” festivali 21 Mayıs Cumartesi günü Umuttepe Yerleşkesi BESYO futbol sahasında gerçekleştirildi. Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Üniversitesi organizasyonuyla gerçekleştirilen festivale Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Kocaeli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Kocaeli Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü,  Körfez Gençlik Merkezi tarafından da destek verildi. KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı organizasyonun yönetimini sağlarken, yürütümünü de Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Elif Karagün yaptı.

KATILIM YÜKSEK OLDU

KOÜ Beden Eğitim Fakültesi Futbol ve Atletizm sahasında gerçekleştirilen festivale katılım üst düzeyde oldu. Festivale; Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ile eşi Selda Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ile eşi Doç. Dr. Figen Büyükakın, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile eşi Ümmühan Hülagü, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi ile eşi Berrin Çiftçi, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Demir, Kocaeli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın ve eşi, ilimiz sanayisinde çalışan kadın yöneticiler, akademisyenler ile öğrenciler ve Sevgi evlerinde kalan çocuklar katıldı.

ENGELLİ ÇOCUKLARIMIZ VE ÖĞRENCİLERİMİZİN YANINDAYIZ”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından festivalin açılış konuşmasını KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü yaptı.  Hülagü, konuşmasında, “Üniversitelerin bir kurum olarak eğitimde öncü olmanın yanı sıra refah toplumunun tüm özelliklerini yansıtma, toplumun her katmanına erişebilme ve sosyal sorumluluk projelerine doğrudan temas etme gibi özellikleri bünyesinde barındırmalıdır. Kocaeli Üniversitesi olarak eğitim faaliyetlerimizin yanı sıra, engelli öğrencilerimiz için sesli kitap, erişilebilir üniversite, yaşam boyu eğitim anlayışıyla meslek edindirme kursları ve toplumumuzun sıkıntı duyduğu noktalarda gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projeleri ile çok noktaya temas etmeye özen gösteriyoruz. Bugünkü etkinlik sosyal sorumluluk projelerinin en güzeldir. Ülkemizin sosyal devlet olma vasfını en büyük çabayla yaşattığı kurumlardan olan “Sevgi Evleri’mizde kalan çocuklarımızla bugün gerçekleştireceğimiz “Umuttepe’de Eğlenceli Buluşmalar” etkinliği, bu bakış açısının en güzel örneklerinden biri niteliğini taşımaktadır” dedi.

“BİRÇOK ÇALIŞMAYI BİRLİKTE YAPIYORUZ”

KOÜ Rektörü Prof. Sadettin Hülagü’nün ardından kürsüye çıkan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli’nin sosyal çalışmalarda öncü bir kent olduğunun altını çizdi. Büyükakın konuşmasında, “Valilik, belediye, üniversite ve diğer kurumlar olarak birçok çalışmayı birlikte yapıyoruz. Aramızdaki bu uyum kentimize de çok büyük katkılar sağlıyor. Hanımefendilerin himayelerinde çocuklarımız için eğlenceli bir buluşmada bir araya geldik. Sayın Valimizin eşi Selda Yavuz Hanımefendinin çocuklarımıza verdiği değer kentimiz açısından oldukça kıymetli. Üniversitenin ev sahipliği yapıyor olması ayrı bir öneme sahip. Biz de belediye olarak nerede güzellik varsa destekliyoruz. Bu projede emeği bulunan herkese teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

“YETİŞTİRME YURTLARIMIZ BUGÜN ÇOK DAHA MODERN”

Vali Seddar Yavuz ise konuşmasında şunları söyledi: “Sosyal devlet sosyal hizmet alanında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımızın liderliğinde büyük bir devrim gerçekleştirmiştir. Bu devlete 33 yıldır hizmet eden birisi olarak eski yetiştirme yurtlarının koşulları ile bugünküler arasında büyük fark olduğunu söyleyebilirim. Elbette Türkiye'nin imkânları o gün farklıydı bugün farklı ama bir zihniyet devrimi gerçekleştiği ortada. Kocaeli Üniversitesinin, ülkemizdeki sayılı üniversiteler arasına girmesini sağlayan hem bilim insanlığıyla hem kişiliğiyle fark yaratan Rektörümüz ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanımız hem akademisyen hem bürokrat kimliğiyle kentimize fark kattıklarını söylemem gerekiyor. Bu tür sosyal hizmetler konusunda birlikte önemli çalışmalar yaptık. Bugünde üniversitemiz ev sahipliğinde, belediyemiz destekleri ve sevgili eşimin himayelerinde önemli bir projeyi gerçekleştiriyor, kentimizin çocuklarıyla buluşuyoruz. Emeği geçenlere, böylesine anlamlı etkinliği düzenleyenlere teşekkür ediyorum.”

ÇOCUKLAR DOYASIYA EĞLENDİ

Konuşmaların ardından festival eğlencesine geçildi. Yapılan projede KOÜ Personel Daire Başkanlığı, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığının işbirliğinde yapılan festivalde; Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerince çeşitli sportif etkinlikler sevgi evlerinde kalan çocuklara oynatılarak hem eğlenmeleri hem de farklı branşları da tanımaları amaçlandı. Festivalde sportif etkinliklerin yanı sıra Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri tarafından da canlı müzik gösterisi yapıldı. Müzik eşliğinde zumba, halk dansları oynandı ve canlı ritim de yapıldı. Projede ayrıca  Gebze Sanayi Odası, Umut Kafe, Eğlenceli İşler Organizasyon tarafından da destek verildi.

- Büyük Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.buyukkocaeli.com.tr/haber/10380810/koude-ozel-cocuk-festivali-renkli-goruntulere-sahne-oldu