Tutuş: "Hürriyet yeğenlerine şirket kurdurup, iş verdi"

İzmit Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı ikinci birleşiminde denetleme kurulu raporları tartışmalara neden oldu. AK Parti Gurubu Başkan Hürriyet’in yaklaşık 50 milyon TL’lik bütçeyi bir yılda ihalesiz olarak doğrudan teminle adrese teslim dağıttığını iddia etti

İzmit Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı ikinci birleşimi Belsa Plazada bulunan meclis salonunda gerçekleştirildi. Belediye Başkan Fatma Kaplan Hürriyet’in başkanlık ettiği mecliste 7 madde görüşüldü. Gündem maddeleri arasında yer alan alkol ruhsatı konusu bir sonraki meclise bırakılırken, encümen üyeliklerine AK Parti grubunun önerdiği Fatih Özcan, Aysel Demirtaş ve Engin Duymaz seçildi.

YEĞENLERİNE İŞ VERDİ

Denetleme kurulu raporlarının da okunduğu meclis toplantısında konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili Muharrem Tutuş, “ İzmit Belediye Başkanı Fatma Hanım, göreve geldikten sonra kendi yeğenlerine de şirket kurdurup iş vermiş. Hatta yeğenlerine şirketler dışında, ihalesiz direkt makbuzla ödemeler yapılmış.” dedi.

SONRAKİ MECLİSE KALDI

Alkol ruhsatı konusunda mahkemenin ret kararı sonrası işyeri ruhsatı verilmesi konusunda ki gündem maddesi hakkında konuşan Fatma Kaplan Hürriyet, “Bu konuda çok çirkin yorumlar yapıldı. Bu konun ramazan ayı sonrası bir sonraki meclis gündemine alınmasını istiyorum.” dedi. Hürriyet’in bu teklifi oy birliği ile kabul edildi.

ENCÜMEN ÜYELERİ BELİRLENDİ

Meclis toplantısında encümen üyelerinin seçimi de yapıldı. AK Parti grubu, Fatih Özcan, Aysel Demirtaş, Engin Duymaz isimlerini teklif ederken, CHP gurubu ise Mehmet Baştan, Ünal Özmural, Yaşar Kardaş isimlerini teklif etti. Yapılan oylama sonucunda üyeliklere 18 oy alan Fatih Özcan, 19 oy alan Aysel Demirtaş ve 18 oy alan Engin Duymaz seçildi.

7 KOMİSYON OLUŞTURULDU

6. meclis gündeminde yer alan ihtisas komisyonlarının kurulması konusunda 1 yıllığına 7 adet komisyon kurulması kararlaştırıldı. Alınan karar doğrultusunda Plan ve Bütçe Komisyonu İmar Komisyonu,  Çevre ve  Sağlık Komisyonu, Eğitim, Gençlik ve Spor Komisyonu, Kırsal Hi1zmetler ve İsimlendirme Komisyonu ile Sosyal Hizmetler komisyonu oluşturularak üyeleri belirlendi.

KOMİSYON ÜYELERİ

Plan Ve Bütçe Komisyonu üyeleri Dilek Yalçın, Tuncay Aşkın Hayrettin Ünlü, Muharrem Tutuş, İlker Kazan, İmar Komisyonu üyeleri Ünal Özmural, Arsal Arısal, Mustafa Soydabaş, Güzin Taştekin, Vedat Yoldaş, Kırsal Hizmetler Komisyonu üyeleri Süleyman Şen, Halil İnciel, Şener İnce, Çağlayan Duman, İlker Kazan, Eğitim Spor Komisyonu üyeleri Ertuğrul Malkoç, Mehmet Baştürk, İlker Kazan, Nevin Serra Demirkol, Hüseyin Alyüz, Çevre Ve Sağlık Komisyonu üyeleri Çetin Sarıca, Süleyman Şen, Ayhan Arpacı, Nazmi Açıkgöz, Mehmet Çetin, Kültür Turizm Ve Sanat Komisyonu üyeleri Yaşar Kardaş, Ertuğrul Malkoç, Fikret Hocaoğlu, Ayhan Arpacı, Ersin Alparslan, Sosyal Hizmetler Komisyonu üyeleri Tuncay Aşkın, Devrim Bal, İbrahim Kılıç, Erkan Aksoy, Erol Çalışkan.

İHALESİZ İŞLER VERİLDİ

Meclis gündeminde yer alan 7. maddede denetleme kurulu raporları ile ilgili CHP Meclis Üyesi Çetin Sarıca, AK Parti Meclis Üyesi Fikret Hocaoğlu tarafından bilgi sunumu yapıldı. Sunum sonrası konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili Muharrem Tutuş, “Doğrudan teminlerde, müdürlüklerin yüzde 10 olan sınırı, yüzde 100’lere ulaşmış. Başka bir deyişle birçok müdürlük tüm bütçesini doğrudan teminle, adrese teslim iş vererek bitirmiş. Bu evrakların çoğu bizden gizlenmek istendi. Önümüze CHP’den belirli isimlerin aldığı işler getirildi. Ancak banka dökümlerini isteyip, binlerce satır arasında yaptığımız detaylı incelemede çok ilginç bilgilere ulaştık. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar'ın kardeşine geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ihalesiz işler verilmiş”.

KENDİ AKRABALARI VAR

Milletvekiliyken Meclis Kürsüsü’nde yandaşa, akrabaya iş yok diye bağıran İzmit Belediye Başkanı Fatma Hanım, göreve geldikten sonra kendi yeğenlerine de şirket kurdurup iş vermiş. Hatta yeğenlerine şirketler dışında, ihalesiz direkt makbuzla ödemeler yapılmış. Bu ödemeler, denetim komisyonundan saklanmış, doğrudan temin listesine eklenmemiş ve komisyonun titiz çalışmaları neticesinde saptanmıştır. Doğrudan teminle iş alanlar arasında, Fatma Hanım lehine sürekli basın açıklaması yaparak, gündem değiştirmeye çalışan isimlerin bulunması da dikkat çekicidir. Adeta Fatma Hanım adına konuşan, kendisini savunan herkese belediyeden ödeme yapılmıştır.

DENETİMDEN SAKLANMAK İSTENDİ

Bunlar arasında mevcut CHP’li bir meclis üyesine 2020’de olduğu gibi 2021’de de doğrudan teminle ihalesiz direkt 400 bin TL ödenmiş. Ayrıca bu meclis üyesinin eşine de başka bir vilayette başka bir firma kurdurulup, buraya da iş verilip, ödeme yapılmış. CHP’li eski İzmit ilçe başkanı, Fatma Hanımın aileleriyle birlikte yakın çalışma arkadaşları, meclis üyesi adayları, Halk Tv, CHP eski gençlik kolları başkanı, CHP Genel Merkez Gençlik Kolları Yöneticisi -ki, kendisine bir yılda 500 bin TL ödenmiştir-, müzisyen Hüsnü Şenlendirici’nin menajeri ve daha pek çok hısım, dost, akraba ve partiliye belediyenin kasasından doğrudan teminle ödeme yapıldığı tespit edilmiştir.” dedi.

1 YILDA 1,5 MİLYON TL REKLAMA VERİLDİ

Reklam giderlerinin de ihalesiz, doğrudan teminle yapıldığını iddia eden Tutuş, “İzmit Belediyesi’ne onlarca basın-yayın çalışanı alındı. Bunlar özel ekipmanlarla donatıldı. Araçlar verildi. Buna rağmen dışarıdan 10 milyon TL’nin üzerinde reklam hizmeti alınmış. Bu firmaların neredeyse tamamı seçim sonrası kurulmuş. Fatma Hanım’ın yeğeni ve eşi ile ayrıca ortaklarının da ailecek kurdukları firmalara ve arkadaşlarına bir yılda yaklaşık 1,5 milyon TL reklam işi verilmiş.

PARAYA HİÇ ACIMAMIŞ

Doğrudan teminlerin neredeyse tamamında olduğu gibi bu işlerde de piyasa araştırması yapılmamış. Belediyenin yani halkın parası, şahsi paraları gibi savrulmuş. CHP’nin siyasi ilanları belediyenin panolarına asılmış ama ne kira, ne de baskı ödemesi partiden alınmamış. Başkan Hanım, reklam için paraya hiç acımamış” ifadelerini kullandı.

İZMİT’TE GÖZ BOYANDI

İstanbul’da bulunan 3 firmaya davet usulü ihale verildiğini de gündeme getiren Tutuş, “CHP’li başka belediyelere de sıklıkla iş yaptıkları bilinen bu firmalardan Kırıcılar İnşaat, Rem Peyzaj ve YK Tur ve diğer firmalara ödenen paralar 100 milyonu buluyor. Nispeten daha düşük bütçeli işleri İzmitli firmalar açık ihale ile kazanırken, İstanbul'lu firmalara davet usulü ihale ile adrese teslim işlerin verilmesi dikkat çekicidir. İzmit’te göz boyanıp, asıl pasta İstanbul’a paylaştırılmış” dedi.

12 Nis 2022 - 16:47 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Büyük Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Büyük Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Büyük Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Büyük Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.