Mecliste önemli kararlar! Yenimahalle’de kentsel dönüşüm

Büyükşehir Belediyesi’nin haziran ayı meclis toplantısında Yenimahalle’de 22 dönümlük yerleşim alanında kentsel dönüşüm, Kocaeli Stadyumu yolu ve Çuhane Caddesi'ne alternatif yol için kamu yararı kararı alındı. Aynı zamanda Tavşancıl’da inşa edilecek yeni Dilovası için 175 hektar alan konut alanına dönüştürüldü

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi haziran ayı meclis toplantısının birinci birleşiminin birinci oturumu yapıldı. Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başkanlık etti. 99 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında Alikahya ve Başiskele’de 215 dönüm arazide kamulaştırma kararı alındı. Aynı zamanda Yenimahalle’de 22 dönüm yerleşim alanında kentsel dönüşüm kararı alınırken Dilovası’nda ise 175 hektar alanda konut alanı ilan edildi.

MUHALEFET YANAN OTOBÜSLERİ SORDU

CHP’li Engin Taşdemir ve Halis Koç’un önergesinde, Gebze Balçık Mahallesi çevresinde bulunan çevre kirliliği ve ulaşım sorunu soruldu. Bir başkan önergede ise Büyükşehir Belediyesine ait Toplu Taşımada Kullanılan CNG ile Çalışan Otobüslerde çıkan yangınlar soruldu. Önergede farklı zamanlarda sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) ile çalışan otobüslerde çıkan yangınlar hatırlatılarak, “Kocaeli Büyükşehir'in mevcut 197 adet CNG ile çalışan otobüslerine ilaveten 100 adet daha satın alınmasının planlandığını göz önüne aldığımızda, benzer kazaların yaşanmaması için satın alınacak otobüslerde, mevcut çalışan otobüslere ilaveten hangi tedbirler konulmuştur?” ifadeleri kullanıldı.

FİLYASYON EKİBİ ŞOFÖRLERİNİN DURUMU

İYİ Partili meclis üyesi Nurcan Acaroğlu Göktaş, “Filyasyon ekibinde şoförlük yapan 61 kişinin sözleşmesi 25 Haziran’da sona erecek. Arkadaşlar benden bu konuyu gündeme getirmemi istediler” dedi. Konuyla ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “ Bu arkadaşların durumundan haberdarız. Arkadaşlarımıza geçici olarak işe alındıkları başta söylendi . Bunları işe almak aşırı istihdama sebep olacak. Popülizm yapıp herkesi işe alamam. İhtiyacımız olduğunda işe almalıyız” şeklinden konuştu.

TARIM ALANINA KAMU YARARI KARARI

Ovacık’ta bulunan bazı alanların tarımsal alandan çıkarılıp kamu yararı kararı alınması yönündeki gündem maddesi oy çokluğuyla geçti. Konuyla ilgili konuşan Başkan Tahir Büyükakın, “45 milyon lira civarında kamusallaştırma bedeli çıkıyor burada. Burayı tarımdan çıkartıp, bu yolu ve diğer kamu yapılarını inşa ederiz diye düşündük. Böyle bir ihtiyaç hasıl oldu” dedi.

“TARIM ALANININ YARISI KULLANILMIYOR”

CHP’nin muhalefet şerhi koyduğu maddeye dair görüşlerini paylaşan Büyükakın, “Kocaeli’nin yüzde 29’u tarım alanı ama yarısı bile kullanılmıyor. Sanayi alanının ise sadece yüzde 1,5’u dolu. Üretime doymadık, üretime ihtiyaç duyacağız. İstihdam için çalışacak alanlara kentimizin yönelmesi lazım. OSB’lerde robotlarla çalışan endüstriler kurulmuş. Çevreci bir nesil de geliyor. Biz burayı yol yaptık diye ‘50 sene sonra burada taş yeriz’ mantığı yanlış” diye konuştu.

22 DÖNÜM ALANDA DÖNÜŞÜM

Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında İzmit Yenimahalle’de bulunan 22 dönüm yerleşim alanı kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı olarak ilan edildi. Acıbadem Hastanesi ile Yenimahalle Cami arasında yer alan bölgede kendiliğinden dönüşüm sağlanması için alınan karar oy çokluğuyla meclisten geçti. Bölgede kendiliğinden dönüşümün başlaması için daha önce Yenimahalle’nin üst kısmında yapılan planlamanın benzeri yapıldı.

KONUT VE TİCARET ALANI

Yenimahalle’nin üst kısmında 2016 yılında yapılan kentsel dönüşüm ve gelişim planı projesinin ardından bu bölge tramvay projesinin yapılmasına kadar ertelendi. Tramvay projesinde kamulaştırma gereği ortaya çıkmayınca kentsel dönüşüm ve gelişim planı projesi yapıldı. Proje ile bölge, ticaret ve konut alanı olarak planlandı. En fazla 5 katlı binaların yapılacağı bölgede kendiliğinden dönüşümün önü açıldı.

“VATANDAŞLARA HAKSIZLIK”

Konuyla ilgili söz alan CHP’li Belediye Meclis Üyesi Orhan Tanış, “Burası D-100’e cepheli bir bölge. 22 dönümlük bir alan. Yapı stokunun düzensiz olduğu gözüküyor. Büyükşehir bu alanla ilgili bir öneri planı hazırladı. Buralar konut alanı olarak planlı. 10 metrelik yollar bulunan bir alan burası. Konut adaları tek parça haline getirildi ve 5 kat olarak düzenlendi. Burası gelişme alanı. Biz bu şekilde yaklaşılmasını doğru bulmuyoruz. Bütüncül olarak düşünülerek hareket edilmeli. Lokal olarak düzenleme yapmak diğer vatandaşlara haksızlık” dedi.

YENİ DİLOVASI İÇİN 175 HEKTAR ALAN

Meclis toplantısında aynı zamanda yeni Dilovası için de önemli bir karar alındı. TOKİ tarafından Tavşancıl bölgesine yapılması planlanan 1500 konut alanı dışında yeni bir konut alanı daha planlara işlendi. Gündem maddesi oy çokluğuyla kabul edildi. Tavşancıl ve Çerkeşli Mahalleleri, Bakanlık oluru ile belirlenen 175,97 hektar rezerv yapı alanına ait sınırlar planlara işlendi. Böylece Dilovası’nda sanayinin içinde yaşayan vatandaşların yeni yaşam alanına kavuşması için önemli bir adım daha atılmış oldu.

STADYUM YOLU İÇİN ÖNEMLİ ADIM

Büyükşehir Meclisi'nde Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın daha önce vatandaşları arazilerini satmaması için uyardığı Çuhane Caddesi'nin batı kısmındaki 50 dönüm tarım arazisi ile Alikahya ile Köseköy arasındaki 160 dönüm tarım arazisi için kamu yararı kararı meclise geldi. Kocaeli Stadyumu'na yapılması planlanan yol ve Çuhane Caddesi'ne alternatif yol yapılması için her iki arazinin tarım arazisi olması nedeniyle kamu yararı kararı gerekiyor.

KAMULAŞTIRMA YÜKÜ KALKACAK

Tarım arazilerinin şehir ve sanayi içinde sıkışıp kaldığı gerekçesi ile hak sahiplerinin bölgede planlama yapılmasını istediğini belirten Büyükşehir yetkilileri, kamu yararı kararının ardından bölgede planlama yapılacağını söyledi. Planlama ile birlikte Çuhane Caddesi'ne alternatif yol ve Kocaeli Stadyumu’na gidecek yolun yapımının önü de açılacak. Kamu yararı kararı ile aynı zamanda Büyükşehir Belediyesinin üzerindeki kamulaştırma yükü de kalkacak.

“İHALE HAZIRLIĞI YAPILIYOR”

Gündem maddesiyle ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Stadın yolunda da kaynağımızı verimli kullanmak istiyoruz. Burada da tarımsal alanla ilgili kamusal yarar kararı almak istiyoruz. Stad yolu yaklaşık 130 milyon liraya mal olacak. Kamulaştırma bedeli ise 15 milyon lira tutacak. Arkadaşlarımız ihale hazırlıklarını yapıyor” dedi.

17 Haz 2021 - 17:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Büyük Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Büyük Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Büyük Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Büyük Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.