Kartepe Teleferik Hattı tanıtıldı: Proje 2 yıl içinde tamamlanacak

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan Kartepe Teleferik Projesi’nin tanıtım programı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Programda konuşan Bakan Varank, “En geç Nisan ayında teleferik ihalesini yapmayı hedefliyoruz” dedi

Haber albümü için resme tıklayın

Kartepe Teleferik Hattı’nın tanıtım programı yapıldı.  Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Bakan Varank’ın yanı sıra Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, BBP İl Başkanı Remzi Kaya, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank programda yatırımlarla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

İPTAL EDİLMİŞTİ

Kartepe Teleferiği ihalesi 26 Şubat’ta gerçekleştirilecekti ancak son anda iptal edildi. Söz konusu ihalenin teleferik işini yerli üretim ile yapmak için iptal edildiği öğrenildi. Cumhurbaşkanlığının yerli üretim destek genelgesi kapsamında iptal edilen ihale tarihi de tanıtım programında kamuoyuna duyuruldu. Kartepe Teleferiği yerli ve milli olarak üretilecek.

1500 KİŞİ TAŞINABİLECEK

İlimizin 50 yıllık hayali olan Kartepe Teleferik Projesi Derbent bölgesinden başlayarak Kuzu Yayla bölgesine ulaşacak. Proje yaklaşık 5 kilometrelik hat uzunluğunda olacak ve 2 istasyon ürerine kurulacak. 10’ar kişilik toplamda 73 kabinden oluşacak hat ile saatte 1500 kişi taşınabilecek. Hatta yolculuk 14 dakika sürecek. Proje 2 yıl içinde tamamlanacak.

“ERDOĞAN’I SEVİYORUZ”

Programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın şöyle konuştu; “Saygı değer bakanım 2’nci evinize hoş geldiniz. Kocaeli sizin bakanlığınızla beraber çok daha güçlü atılımlar yapıyor. Kocaeli için gurur günü. Hayaldi gerçek oldu denecek tabloları her geçen gün kentimizle paylaşıyoruz. Yapılamaz denilenleri bu vatanın evlatları yapıyor. İstediklerini yapsınlar bizler bu projeleri yaparak biz Erdoğan’ı seviyoruz diyeceğiz. Biz bunu dedikçe onlar kırmızı görmüş boğalar gibi saldırmaya devam edecekler. Sapkınlıklarına devam etsinler. Bu milletin öz evlatları milleti ayağa kaldırmaya başladı ve yoluna kararlılıkla devam edecek. Bizlerin düşünce yapısı belli.

“SİZİ TELEFERİĞE DE BİNDİRECEĞİZ”

Her iktidar geçicidir. Her iktidar önce Allah’a sonra millete hesap verecektir. Allah’ın rızasına giden yol milletin rızasını almaktan geçer. Biz inadına yerli ve milli olan sanayinin önünü açacağız. Bu boş laf değildir. Biz hiç boş konuşmadık. Tramvayı yapamazsınız dediler. Arşiv affetmez, söylenenler durur. Ara kablolu tramvay diye alay ettiler. Tramvay bitince gidip bindiler. Tramvayımıza bindiler şimdi teleferiği yapamazsınız diyorlar. Sizi tramvaya bindirdik, teleferiğe de bindireceğiz. Bakalım mahcup olacaklar mı?

“BİZLER İÇİN GURUR VESİLESİ”

İhale süreci başladı. Bakanlığımızın uzmanları Sanayi İşbirliği Programı (SİP) kapsamında yapılabileceğini söylediler. Perşembe günü bunun SİP kapsamında yapılmasına dair meclis gündemimiz olacak.  İhalemizi ertelemiştik. Bu projeyi kendi kaynaklarımızla yapacağız. Tramvayda nasıl yerli sanayinin önünü açtıysak bu projede de öyle yapacağız. Bu bizler için gurur vesilesi. Askıda fatura diyerek vatandaştan yardım için dilenenler bunu anlamazlar. Vatandaşa destek olmak adına 250 milyon lira bütçe yarattık. Bunları yapabilir hale geldik. Bir karar daha alacağız. İSU’yu olağanüstü genel kurul toplantısına çalışacağız ve 55 milyonluk bir destek çalışmasını daha hayata geçireceğiz.

MİLLET BAHÇESİ İÇİNDE YENİ YATIRIM

Teleferik 1400 rakımda olacak. Bir tarafı  İzmit, bir tarafı Sapanca Gölü manzarası olacak. Kartepe’ye yakışır bu teleferik projesi. Kocaeli’nin her yerinde inanılmaz çalışmalar yapıyoruz. İSU 2021’de 420 milyon lira altyapı çalışması yapacak. Hayal vaat etmiyoruz. Arı gibi çalışıyoruz her gün. Önümüzdeki 2 yıl Kocaeli için şantiye yılı olacak. Gebze’nin özlemini çektiği Hünkar Çayırı’nda 200 dönümlük alanda Millet Bahçesi’nin içinde bir yatırımı önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız.

“ÇITA MUTLU ŞEHİR MOTTOSUDUR”

Onlar sadece yaptıklarımızı eleştirsinler. Bizim yaptıklarımıza açılış yapıyorlar. Milletten gayrı kimseye hesap vermeyiz. Kocaeli hızlı bir şekilde ilerlemeye devam edecek. Tek gayemiz milletin mutlu olmasıdır. Bu kentte çıta mutluluk çıtasıdır. Biz Mutlu Şehir derken bunu düşünerek koyduk. Bu motto aslında bir çıtadır. O çıta yaklaştıkça ileri gider.”

“BİZLERİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR”

Büyükakın’ın ardından kürsüye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, şu ifadeleri kullandı; “Her geldiğimde ifade ediyorum, Kocaeli adeta bizim ikinci adresimiz. Bu güzel şehir, Türkiye’nin üretimine yaptığı katkı ile ülkemizin yüz akı illerinden birisi. Neredeyse iki ayda bir yeni bir program için sizlerle bir araya geliyorum. Sanayinin kalbinin attığı Kocaeli’nin her daim yeni yatırımlarla anılması bizlerin yüzünü güldürüyor.

“SANAYİ İŞBİRLİĞİ PROGRAMI”

Şehrimizin 50 yıllık hayali olan Kartepe Teleferik Hattı’nı Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz tamamen kendi kaynaklarıyla Türkiye’de bir ilk olarak Sanayi İşbirliği Projesi kapsamında gerçekleştirilecek. Büyükşehir Belediyemiz, Kartepe Teleferik Hattı Projesini yerli sanayinin gelişimi için kullanacak. Biz de bakanlık olarak yerlileşme, yenilikçilik ve teknoloji transferine yönelik birçok program yürütüyoruz. Sanayi İşbirliği Programı bunlardan bir tanesi. Bu programla, geleneksel satın alma yaklaşımı yerine teknoloji odaklı proje yönetim yaklaşımını getiriyoruz. Tedarik edilecek ürünün üretiminin yanı sıra, sistem, alt sistem ve diğer tüm bileşenlerinin de yurt içinde tasarlanıp, üretilmesini hedefliyoruz.

“TAHİR BAŞKAN BEN YAPARIM DEDİ”

Kartepe Teleferik Hattı da, en önemli Sanayi İş Birliği Projelerimizden bir tanesi olacak. Hepinizin bildiği gibi teleferik hattı Kocaeli’nin 50 yıllık hayali. Hem kısıtlı imkanlar hem bazı teknik sorunlar nedeniyle bu proje bir türlü hayata geçirilemedi. Ama Tahir başkanımız sağ olsun, ben bu teleferiği belediyemizin kaynaklarıyla yaparım dedi. Yerli sanayinin önünü açmak için de proje ihalesini Sanayi İşbirliği Programı kapsamında yapma kararı aldı.


“SANAYİLEŞME MODELİ OLUŞACAK”

Biz de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, ihale için gerekli teknik çalışmaları belediyemiz ile birlikte yürütüyoruz. Sanayi İşbirliği Projesi kapsamında gerçekleşecek bu ihaleyle, teleferik hattının üretiminde yurt içindeki imkan ve kabiliyetlerin azami oranda kullanılacağı bir sanayileşme modeli oluşacak. Teleferik sistemini oluşturan araçlar, sistem, alt sistem ve bileşenlerden yurt içinde tasarlanması, geliştirilmesi ve üretilmesi mümkün olanlar Bakanlığımız tarafından belirlenecek.

İHALE İÇİN NİSAN HEDEFLENİYOR

Katma değerli ve nitelikli faaliyetlerin yerli firmalarımız tarafından gerçekleştirilmesi sağlanacak. İnşallah en geç Nisan ayında teleferik ihalesini yapmayı hedefliyoruz.

Zengin bitki örtüsü ve Sapanca Gölü manzarasına sahip Kuzuyayla Tabiat Parkı’na ulaşımı sağlayacak hat 4,7 km uzunluğunda olacak. 2 istasyona ve saatte 1500 kişi taşıma kapasitesine sahip olacak teleferiğimiz aynı anda 10 kişiyi taşıyabilecek kabinlerden oluşacak.

Vatandaşlarımıza, yerli ve yabancı turistlere eşsiz bir deneyim yaşatacak.

BÜYÜKAKIN’I TEBRİK ETTİ

Hem Kocaeli 50 yıllık hayaline kavuşacak hem de yerli sanayimiz çok önemli bir tecrübeye sahip olacak. Bu projeyle Türkiye’de ilk defa bir belediye Sanayi İşbirliği Projesine dahil oldu. Bunun tüm belediyelerimize örnek olmasını temenni ediyorum. Ben bu vesileyle tüm belediyelerimize buradan seslenmek istiyorum. Gelin, bu tür ihalelerinizi Sanayi İşbirliği Projesi’ne dahil edin, yerli sanayimizin gelişmesine, ölçek oluşturarak sanayimizin kabiliyet kazanmasına destek olun. Ben bu vizyoner işbirliği için Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanımız Tahir Büyükakın ve ekibini hem tebrik ediyor hem de şükranlarımı sunuyorum.

“CHP BELEDİYELERİ DÖKÜLÜYOR”

Bazılarının slogandan ibaret belediyeciliğinin yanında AK Belediyelerimiz hem icraatlarıyla hem vizyonlarıyla yıldız gibi parlıyor. Tıkır tıkır çalışıyor dedikleri CHP belediyeleri aslında patır patır dökülüyor. Belediyecilik nasıl yapılır öğrenmek isteyenler Kocaeli’ni ziyaret edebilirler. Belediyeler hizmet etme yeridir. Kimileri gibi kirli ittifaklarına zemin oluşturma yeri değildir. CHP’yi ve İyi Parti’yi terör destekçilerine koltuk değneği yapan bu zihniyete öncelikle bu partilerin içindeki aklı selim isimlerin sesini yükseltmesi lazım.

Ben inanıyorum ki, bu son hareket CHP’ye ve İYİ Parti’ye samimiyetle oy veren vatandaşlarımız arasında esaslı bir itiraza kapı aralayacaktır.

“SANAYİNİN GÖZBEBEĞİ KOCAELİ”

Sanayinin gözbebeği bu şehri yatırımlar açısından asla ihmal etmedik. TÜBİTAK MAM içerisinde toplam bütçesi 27 milyon avro olan bir Gıda Yenilik Merkezi kurma çalışmalarımız devam ediyor. Bu merkez tüm KOBİ’lerimizin kullanımına açık olacak. Kocaeli’nde 5 Teknoloji Geliştirme Bölgesi bulunuyor.  Bu teknoparklara sağladığımız destek miktarı 255 milyon lirayı buldu. Kocaeli’nde faaliyet gösteren 129 Ar-Ge Merkezi ve 18 Tasarım Merkezine bugüne kadar sağladığımız muafiyet tutarı 2 milyar 45 milyon liraya ulaştı.

Son 18 yılda TÜBİTAK destek ve burs programları vasıtasıyla şehrimize 4,1 Milyar TL destek verdik.

YATIRIMLARI PAYLAŞTI

Yatırım yapmak isteyen işletmelerimizin yaşadığı finansman zorluklarını aşmaları noktasında da her zaman yanlarında duruyoruz. Son 18 yılda KOSGEB aracılığıyla 11 bin 409 işletmeye 323 milyon lira destek sağladık.  Yine yaklaşık 10 bin işletmeye 106 milyon lira kredi finansman desteği verdik. 2020 yılında Kocaeli’nde yaklaşık 11 milyar lira sabit yatırım tutarlı 378 yatırım projesi için teşvik belgesi düzenledik.  Bu rakam pandemiye rağmen, neredeyse bir önceki yılın iki katı.

“İSTİHDAM SAYII 150 BİNİ GEÇECEK”

Kocaeli’nde bugün itibarıyla 122 bin vatandaşımıza istihdam sağlayan 14 organize sanayi bölgesi bulunuyor.  İnşallah tüm parsellerde üretime geçilmesiyle beraber istihdam sayımız 150 bini geçecek. Ayrıca Doğu Marmara Kalkınma Ajansımız Kocaeli’nde 312 projeye 156 milyon lira destek sağladı.  Yine Ajansımızın güdümlü proje desteği ile toplam 30 milyon lira bütçeli Türkiye Açık Kaynak Platformu ve yazılım okulu Kocaeli’mize değer katacak.

Diğer bir güdümlü proje olan 16 milyon lira bütçeli İMES OSB Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezine yönelik desteğimiz de devam ediyor.”

09 Mar 2021 - 12:40 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Büyük Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Büyük Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Büyük Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Büyük Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.