Kocaman'dan Kocaeli’ye üçüncü üniversite müjdesi!

AK Parti Kartepe Belediye Başkan Adayı Mustafa Kocaman seçim beyannamesinde bulunan projeleri anlattı. Kocaman’ın vaatleri arasında üçüncü üniversite de bulunuyor.

Cumhur İttifakı ve AK Parti’nin Kartepe Belediye Başkan Adayı Av. Mustafa Kocaman, Kartepe’ye vizyon katacak seçim beyannamesini ve meclis üyesi adaylarını kamuoyuna açıkladı. Kocaman’ın vaatleri arasında üçüncü üniversite de bulunuyor. Kartepe Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programa AK Parti Kocaeli Milletvekili Sami Çakır, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, AK Parti Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, MHP İl Yöneticileri, AK Parti Kartepe İlçe Başkanı Sadık Yılmaz, İlçe Yöneticileri, MHP Kartepe İlçe Başkanı Murat Kalender, AK Parti Kadın ve Gençlik Kolları, Kartepe eski Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, AK Parti eski İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ve çok sayıda partili katıldı.

“YOLUMUZA BİLİNÇLE DEVAM EDİYORUZ”

AK Parti Kartepe İlçe Başkanı Sadık Yılmaz, “Hepiniz hoş geldiniz. 31 Mart yerel seçimlerinin sadece bir seçim olmadığını bilen mesele memleket meselesidir diyen sizlerin karşısında konuşmak çok heyecan verici. Cumhur İttifakı olarak yolumuza bilinçle devam ediyoruz. Çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Bizler inanıyoruz ki niyet hayırsa akıbette hayırdır. 31 Mart’ta zafere ulaşmamızın ardından projelerimizi hayata geçirmek için çalışacağız. İlçemizin bugünlere gelmesine sağlayan başta kurucu belediye başkanımız Şükrü Karabalık’a ve mevcut belediye başkanımız Hüseyin Üzülmez’e ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

ÜZÜLMEZ HELALLİK İSTEDİ

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, “Kartepemizin çıtasını biraz daha çıkaracağına inandığım belediye başkan adayımız Av. Mustafa Kocaman’ın proje tanıtım toplantısında bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Büyük fotoğrafa bakıyoruz. Biz burada neden ben demiyoruz. Bugün burada gerçekten Kartepemize hizmet edeceğine inandığım bir kardeşimize inşallah emanet edeceğiz Kartepe’yi. Biz zaten birlikte çalışmıştık. Bu salonda heralde en fazla gurur duyacak insanlardan biriyim. Sevgili Mustafa Kocaman kardeşimin çok güzel şeyler başaracağına ben inanıyorum. Kartepe’de çok daha güzel şeyler olacak. Gök kubbede hoş bir sada bırakmak amacımız. Bu amaca ulaşmış olmanın gururu ile karşınızdayım. Tabi ekip arkadaşlarımla. Pozitif ayrımcılık yaparak öncelikle il ve ilçe kadın kollarımıza ve ardından gençlik kollarımıza teşekkür ediyorum. Hizmet zamanıydı. Bütün kalbimle tüm teşkilatımıza, bize destek veren tüm Kartepelilere ben hakkımı helal ediyorum kendilerinden de helal etmelerini umuyorum” dedi.

BÜYÜKAKIN AKAR’A YÜKLENDİ

Cumhur İttifakı AK Parti Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Geçtiğimiz günlerde biz beyannamemizi açıkladık. Şimdi sıra Mustafa Kocaman kardeşimizde. Gençlerimize yer vermek ustalığın şiarındadır. Biz listelerimizde hem gençlere, hem kadınlarımıza yer verdik. Diğerlerine bir bakın seçilebilecek yerde kaç tane genç, kaç tane kadın var. Ama Büyükşehir’de bile aday çıkaramayan bir muhalefet partisi var. Herşeye konuşan bir milletvekili var. 2014’te tramvay yapacağız dedik. Tramvayı yapamazlar dedi ama geldi tramvaya bindi. Sonra dönüp ben dedim ondan sonra yaptılar dedi. Eğer ben Büyükşehir Mustafa kardeşimde Kartepe Belediye Başkanı olursak hep birlikte çalışıp Kocaeli ve Kartepe insanların yaşamak için imreneceği bir yer olacaktır” dedi.

“CUMHUR İTTİFAKINA İNANAN BİR BAŞKANIM”

MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, “Seçim döneminde Milletvekili ve belediye başkan adayları kendi projelerini anlatırlar. Kartepe’den bir milletvekili Büyükşehir adayımın projelerinden bahsediyor. Çamur at izi kalsın siyaseti yapacaklarına kendi projelerini anlatsınlar. Cumhur İttifakının mimarı sizlersiniz. Artık siyaset ikinci planda. Ne diyor Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanım Kocaeli’ni birlikte yöneteceğiz diyor. Zillet İttifakı ise sadece konuşuyor. Biz 15 Temmuz gecesi bir birliktelik kurduk. Bazıları 10 Mart, bazıları 21 Mart, bazıları 1 Nisan senaryosu çiziyor. Kim ne çizerse çizsin bu millet kırmızı beyaz yeleğini giyer. Ben Cumhur İttifakına inanan bir başkanım. Ben Devlet Bahçeli'ye inanan bir insanım” dedi.

“MUSTAFA BAŞKANIM ALLAH SENİN DERDİNİ ARTTIRSIN”

AK Parti Kocaeli Milletvekili Sami Çakır, “Bir yerel seçime gidiyoruz. Bu sadece Türkiye için bir yerel seçim değil. Cumhur İttifakı adaylarını belirledi. Kocaeli’de çok daha önceden belirlenen bir süreç var. Sadece meclis üyeliği süreci kalmıştı oda tamamlandı. Güzel bir sonuç alacağız. 10 Mart mı, 21 Mart mı diyorlardı. Biz bu Mart’larda neler yaşandığını çok iyi biliriz. AK Parti olarak 4. belediye başkanlığı seçimlerine gidiyoruz. Yaptığımız hizmetleri halkımız görüyor. Bir belediye başkanımızın makam koltuğunun arkasında şöyle bir metin var. “Derdi hizmet olanın derdini artır yarabbim”. Mustafa başkanım Allah senin derdini arttırsın” diye konuştu.

“İNANCI OLMAYANIN PROJESİ OLMAZ”

AK Parti İl Başkanı Av. Abdullah Eryarsoy, “İlçe Başkanımızla bir iddiaya girdik. İlçe Başkanım 31 Mart akşamı Kartepe Kocaeli’de birinci olacak dedi ben de olamazsınız dedim. Bu akşam salonu girince şöyle bir baktım da galiba iddiayı kaybettim. İnancı ümidi olmayanın projesi olur mu? Olmaz. Ama biz burada Cumhur İttifakının mensupları olarak, inanan insanlar olarak zaferin yarısını kazanmışız. Sıkılmadık el, girmedik gönül bırakmadığımız sürece 31 Mart akşamı zafere ulaşacağımıza inancım tam” dedi.

“KURACAĞIMIZ GÖNÜL BİRLİKTELİĞİNİN GÜNÜ VE SAATİ OLMAYACAK”

Cumhur İttifakı ve AK Parti’nin Kartepe Belediye Başkan Adayı Av. Mustafa Kocaman, konuşmasına salonda ki herkesi selamlayarak başladı. Kocaman’ın konuşması sık sık gençlerin sloganları ile kesildi. Kartepe sizlerle güzel diyen Kocaman, “Biliyoruz ki Kartepe tevazu ister. Biliyoruz ki Kartepe gayret ister. Biliyoruz ki Kartepe samimiyet ister. Kuracağımız gönül birlikteliğinin günü ve saati olmayacak. Gönül belediyeciliği ile kimseyi ötekileştirmeden hizmet etmeye, değer katmaya, kısacası gönüllerde yer almaya talibiz. Kartepe çok güzel, Kartepe sizlerle güzel. Cumhur İttifakının Kartepe Belediye Başkan Adayı olmaktan büyük onur ve gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

İŞTE KOCAMAN’IN PROJELERİ

KARTEPE – KÖRFEZ METRO HATTI

Kartepe İlçesi Cengiz Topel Havaalanı'ndan başlayarak Körfez ilçesine ulaşacak Metro Hattı’nın uygulama projeleri tamamlanacak. 32 kilometre uzunluk ve 24 istasyondan oluşan metro yatırımı Yap İşlet - Devret modeliyle yapılacak.

KARTEPE İMAR PLANLARI

Gelişim ve değişimin hızlı yaşandığı Karatepe'mizde gelecek için en iyi hazırlık planlı bir şehir olacaktır. AK Parti yerel yönetimleriyle ülkemizde başlayan hizmet ve eser siyasetinin temelinde geleceğe yatırım yapmak vardır. Geleceğin kentini kurmak için çıktığımız bu yolda hakkı ve hukuku gözeterek Karatepe'mizin geleceği için şuyulandırma çalışmalarını bitireceğiz.

KARTEPE YHT İSTASYONU

AK Parti iktidarıyla beraber ülkemizde başlatılan ulaşım hamlesinin önemli bir ayağını oluşturan, Hızlı Tren projesinin yeni yapılacak olan Ankara-İstanbul arasındaki Yüksek Hızlı Tren Hattı ilçemizden geçecektir. Kocaeli istasyonu Kartepe İlçemizde kurulacaktır.

KARTEPE TELEFERİK

Kartepe zirvesine uzanacak olan Teleferik hattıyla beraber ilçemiz, turizmde çok önemli bir noktaya gelmiş olacaktır. AK Partimizin marka şehirler vizyonuna uygun olarak yapılacak bu proje yap-işlet-devret modeli ile Kartepe'nin marka değerine yenilerini eklemiş olacaktır. 1. Etap çalışmalarının başladığı projemizde, 2. Etap Uzuntarla- Derbent 3. Etap Arslanbey-Suadiye- Derbent hatlarıyla devam edecektir.

KOCAELİ ADLİYESİ

AK Parti iktidarıyla ülkemizde başlatılan inşa ve ihya hamlesi kapsamında şehirlerimizde bulunan Adliye binalarının günümüz şartlarında yenilenmesi ve halkımıza sunduğu hizmetleri konforlu ve hızlı olması amacıyla yeni binalar yapılmaktadır. Şehrimiz de yeni yapılacak olan Adliye kompleksi ilçemizde kurulacaktır. Kurulacak olan bu kompleksle ilçemiz önemli bir kentsel yatırıma ev sahipliği yapacaktır.

KARTEPE MİLLET BAHÇESİ

Şehir dışına taşınacak olan Köseköy Kışlası’ndan boşalacak olan 1 milyon metrekarelik alana Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz ile beraber Kartepe Millet Bahçesi kurulacaktır. Kurulacak olan alan, sahip olacağı özelliklerle doğa turizminde marka olan ilçemizde farklı yaş guruplarından hemşehrilerimize hizmet edecek ve Kartepe yeni bir yaşam alanına kavuşmuş olacak.

KARTEPE ÜNİVERSİTESİ

Kartepe’nin bir eğitim bölgesi olması için çalışmalarımızı yapacağız. İlçemizde bulunan üniversite kampüsünün ilçemizin adını taşıyan yeni bir üniversite olması için gerekli girişimleri yapacağız. Yaparsa yine AK Parti yapar diyerek, İlçemizin geleceği için önemli bir yatırımı kazandırmış olacağız.

KARTEPE KENT KÜTÜPHANESİ

İlçemizde gençler başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin faydalanabileceği Kartepe Kent kütüphanesini kuracağız. Kuracağımız bu Kütüphane, hem kitap okuma merkezi hem de sosyal mekân olarak hizmet verecektir. Kütüphanemizde çeşitli eğitim programları ile birlikte gençlerin kişisel gelişimlerine katkı sunacak etkinlikler gerçekleştirilecektir.

KARTEPE KENT MEYDANI

İlçemizin geleceğinin şekillendiği kent merkezimizde ilçemizin bir simgesi olan, ilçemizde yapılacak olan tüm resmi törenlere ev sahipliği yapabilecek kabiliyette bir kent meydanı yapılacak.

KENT MEYDANI KÜLTÜR MERKEZİ

İlçemizde sosyal ve kültürel hayatın gelişmesinde önemli bir yeri olan kültür merkezlerine yenilerini ekleyeceğiz. Kent meydanımızda yapılacak olan kültür merkezimiz çok önemli çalışmalara ev sahipliği yapacaktır.

KENT MERKEZİ BAĞLANTI YOLLARI

İlçemizin geleceğinin şekillendiği kent merkezimizde ulaşım ağını geliştireceğiz. Suadiye, Ataevler ve Arslanbey bölgelerimizden Kent merkezimize direk ulaşımın sağlanacağı bulvarları ve köprüleri yapacağız.

CADDE VE SOKAKLARIN YENİLENMESİ

İlçemizde bulunan tüm cadde ve sokaklarda yapacağımız yenileme çalışmalarıyla güvenli ve konforlu yolculukların yapıldığı yollar olacak.

SUADİYE-ÇEPNİ DUBLE YOLU

Suadiye ve Çepni mahallelerimize ulaşımı sağlayan ana arter yolu duble yol yapacağız. Bu yolla mahallelerimize kolay ve güvenli ulaşımın yanında ilçemizin turizmine de hizmet edecektir.

KOCAELİ STADYUMU BAĞLANTI KAVŞAĞI VE YOLU

Şehrimizin markası Kocaelispor için yapılan Yeni Kocaeli Stadyumuna daha kolay ve güvenli ulaşımı sağlayacak bağlantı kavşağı ve yolları ilçemizde yapılacak.

GÜNEY MARMARA OTOYOLU

Suadiye kavşağı ve bağlantı yollarıyla, İlçemizde şehir içi trafığin yanı sıra transit geçişlerin oluşturduğu trafık yoğunluğunu azaltarak güvenli ve kolay ulaşım sağlanacak. Gelişen ticaret ve sanayimizin ihtiyacı olan zaman ve kolaylık sağlanmış olacaktır.

D-100 KARAYOLUNA ALTERNATİF YOL

Kartepe - İzmit arasında D-100 karayolu üzerinde oluşan araç yoğunluğunu önemli miktarda azaltacak, Salim Dervişoğlu alternatif yolunun hizmete açılması çalışmalarını yapacağız.

MAŞUKİYE GİRİŞİ KAVŞAĞI

Kartepenin doğa turizminde önemli bir markası olan Maşukiye mahallemizde, turistik tesislere ulaşımı sağlayan; kavşak ve bağlantı yollarıyla, burada bulunan alan modern mimariyle bölgemizin ihtiyaçlarına cevap verecek bir şekilde yeniden yapılacaktır.

ACISU VE ORMANYA YAYA ÜST GEÇİDİ

Uzuntarla mahallemizde bulunan Ormanya ile Acısu Mahallemizde yaya geçişlerinin yoğun olduğu bölgelere halkımızın güvenliği için yaya üst geçidi yapılacak.

BİSİKLET YOLLARI

Kartepe de başlatılan bisiklet yollarının yapılması çalışmaları tüm ilçemizi kapsayacak seviyeye getirilecektir. Gençlerimizin bedensel ve zihinsel gelişimlerimde çok önemli katkı verecek yatırımlarımızla Kartepe bir başka güzel olacak.

YENİ TOPLU TAŞIMA HATLARI

Geniş bir coğrafyaya sahip ilçemizde halkımızın öncelikle ilçe içerisinde olmak üzere şehir merkezimize ulaşımı sağlayan toplu taşıma araçlarımızın güzergahları halkımızın istek ve taleplerine göre yeniden belirlenecek.Yeni yapılan kent merkezimize ilçemizin her noktasından toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlanacak.

AÇIK VE KAPALI OTOPARKLAR

İlçemizde hayata geçen ve geçmekte olan büyük projelerin etkisiyle kentleşme artmakta. Ticaret ve ekonomik hayatın geliştiği, Nüfus yoğunluğunun olduğu bölgelerimizde halkımızın güvenle araçlarını bırakabilecekleri otoparkları yapacağız.

TIR PARKLARI

Ticaretin ve sanayinin geliştiği, lojistik merkezlerin bulunduğu ilçemizde büyük araçların rahat ve güvenli bir merkezde bekleme yapabilmelerine imkan sağlayacak Tır parklarımızı kuracağız.

UZUNTARLA KÜLTÜR MERKEZİ

İlçemizde sosyal ve kültürel hayatın gelişmesinde önemli bir yeri olan kültür merkezlerinden bir yenisini de Uzuntarla Mahallemizde yaparak bu bölgemizin önemli bir ihtiyacını karşılamış olacağız.

AVLUBURUN MAHALLE KONAĞI

Avluburun mahallemizin önemli bir ihtiyacına cevap verecek olan mahalle konağımız muhtarlık odası, kurs merkezi gibi hizmet birimlerini içerisinde barındıracak.

TAZİYE EVLERİ

Üzüntülerin en büyüğü yakınlarımızı kaybetmenin acısıdır. Bu zor günümüzde üzüntümüzü bir nebze azaltacak olan dost ve akraba ziyaretlerinin yapılabileceği taziye evlerini mahallelerimizde kuracağız.

AİLE SAĞLIK MERKEZLERİ (EMEKEVLER, ATAŞEHİR, UZUNTARLA, ATAEVLER)

Emekevler, Ataşehir, Uzuntarla ve Ataevler Mahallerimizde Aile Sağlık Merkezlerimizin; mekansal sorunlarının çözümünde Sağlık Bakanlığımız ile halkımıza daha rahat ve konforlu hizmet sunmalarını sağlayacağız.

SIFIR ATIK

Ülkemizde başlatılan geleceğimizle ilgili bu önemli sosyal sorumluluk projesinde kentimiz olarak sıfır atık için gerekli tüm çalışmaları yapacağız.

DERE ISLAHLARI

İlçemiz sınırları içerisinden geçen derelerimizin çevresine muhtemel verebilecekleri zararları bertaraf etmek ve ayrıca çevre düzenlemeleriyle doğamıza yakışan görünümlere kavuşması için dere ıslahı çalışmalarını yapacağız.

DOĞALGAZIN TÜM İLÇEMİZDE KULLANILMASI

Kartepe’nin tüm sınırlarıyla eşit hizmeti almasını sağlamak için, ilçemizde Doğalgazın ulaşmadığı tek bir ev kalmaması amacıyla çalışmalarımızı yapacağız.Küresel iklim değişikliklerinin özellikle sera gazının Kartepeye etkisi üstünde hassasiyetle duracağız.

AKILLI ŞEHİR HİZMETLERİ

Akıllı şehir hizmetleri ve yönetime katılım araçlarıyla Kartepeyi beraber yöneteceğiz. Akıllı şehir hizmetlerimizle, ilçemiz de her an her yerde sizlerle beraber olacağız. Şehrimize gelecek olan yerli yabancı turistlerde sisteme entegre edilecek. Gelen turistler, turizm modülleriyle ilçemizi daha iyi tanıyacak ve daha fazla ilçemizde zaman geçirecekler.

CAMİLERİMİZ

İlçemizde bulunan camilerimizin çevre düzenlemeleri başta olmak üzere şadırvan, tuvalet gibi ihtiyaçlarını karşılayacağız. Gün boyu camilerimizin halkımıza hizmet veren birer merkez haline gelmesi için gerekli çalışmaları yapacağız.

MEZARLIKLARIMIZIN DÜZENLENMESİ

Geçmişimizin ebedi istirahat hanesi olan mezarlıklarımızda dinimizin gereğince gerekli olan tüm düzenlemeleri yapılacaktır.

KARTEPE HİPODROMU REKREASYON ALANI

Kartepe hipodromunun pistlerinin içerisinde kalan alanın, at bininciliği, ok atma, piknik alanları, meyve bahçeleri, hobi bahçeleri gibi bölümleriyle halkımızın hizmetine açacağız.

GÜZEL BAHÇE ÇALIŞMALARI

Kartepemizin doğal güzellikleri arasında bulanan evlerimizin bahçelerinin düzenlenmesi, çeşitli bitkilerle süslenmesi ve yaratıcı fikirlerin desteklenmesi amacıyla Kartepe Belediyesi olarak gerekli olan tüm desteği sağlayacağız.

MAHALLE MERKEZLERİ ÇEVRE DÜZENLEMELERİ

İlçemizde bulunan mahallerimizin merkezlerinde ve meydanlarında çevre düzenlemesi çalışmaları yapılacak. Bu çalışmalarda hizmette bütünlük anlayışımızla cephe iyileştirmelerinden, kent mobilyalarına, bitkilendirme çalışmalarından, kaldırımlara kadar bir bütün halinde çalışmalar yapılacaktır.

ALO EVLAT SAĞLIK KULÜBÜ

İlçemizde bulunan yaşlı ve bakıma muhtaç ailelerin iyi ve kötü günlerinde yanlarında olmaya devam edeceğiz. Büyüklerimize özel sosyal, kültürel ve sağlık turları düzenleyeceğiz. Emeklilerimize özel alanlar oluşturacağız.

ÇOCUK OYUN EVİ

İlçemizde özellikle 2-6 yaş grubu çocuklarımıza özel oluşturulacak uygun merkezlerde, uzman eğitimciler gözetiminde faaliyetlerin düzenleneceği, saatlik Çocuk Oyun Evi kuracağız.

ENGELSİZ KARTEPE

Şehir hizmetleri ve Belediye erişim kanalları, doküman ve prosedürler Engellilerin Erişimi için yeniden düzenlenecek. Park, Cadde ve Sokaklarımızda Engellilerimiz için gerekli düzenlemeleri yapacağız.

KODLAMA VE BİLİŞİM SINIFLARI

Kodlayan Gençler Programı başlayacak. Kartepe Bilişim ve Teknolojide atılım yapacak. Milli Eğitim Bakanlığı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz ile işbirliği yapılarak okullarımızda Kodlama ve Bilişim Sınıflarını kuracağız.

PANCAR SANAT EVİ

İstasyon Mahallemizde bulunan tarihi pancar deposunun restore edilerek, Sanat Evi olarak hizmete açacağız.

KARTEPE GENÇLİK MERKEZİ

Geleceğimiz olan gençlerimizin yurt içinde ve yurt dışında Kartepemizi başarıyla temsil edebilecek iyi yetişmiş birer birey olarak hayata başlamaları adına gençlerimize özel bir alanda kültür, sanat, spor gibi çok sayıda etkinlikleri yapabildikleri bir merkez olarak kurulacak. Gençlerimizin bedensel ve zihinsel gelişimlerimde çok önemli katkı verecek yatırımlarımızla Kartepe bir başka güzel olacak.

FESTİVALLER KENTİ

İlçemiz de yıl içerisinde toplumun tüm kesimlerinin kendini bulabildiği, farklı kültürlerin, hayatların bir arada olabildiği, tarih, kültür, turizm, spor, eğlence, sanat, çocuklarımıza özel etkinlikler ve daha bir çok zenginliği bünyesinde barındıracak festivaller yapacağız.

EĞİTİM HERŞEYİMİZ

Gelişen dünya da gençlerimizin çağın gereksinimlerine uygun olarak eğitim alabilmesini sağlayacağız. Geleceğimiz olan gençlerimizin kendilerini farklı alanlarda geliştirmelerine destek olacağız. Ulusal ve Uluslararası başarı kazanmış öğrencilerimizi ödüllendireceğiz.Eğitimde başarı seviyesini en üst düzeye çıkarabilmek için Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte çalışacağız.

ULUSLARARASI KARTEPE ZİRVESİ

Kartepe’nin kongre turizminin merkezi olması adına gerekli çalışmaları yapacağız. İlçemiz yapılan çalışmalarla bu yolda önemli mesafeler aldı. Yapacağımız çalışmalarla Kartepe dünya da akademik, siyasal, sosyal ve kültürel gibi çok sayıda alanda düzenleyeceği zirvelerle her zaman zirvede olacaktır.

TURİZM MASTER PLANI

Kartepe ülkemizin çok önemli doğa sporları merkezlerinden biridir. Sahip olduğu potansiyelinin arttırılması için doğal güzelliklerinin korunarak doğa turizminde dünyaya açılan bir marka olması gerekmektedir. Bu bilinçle Kartepemizin Turizm Master Planlarını hazırlayacağız.

ORMANYA 2.ETAP

Kartepe’nin doğa turizmi ekonomisinden daha fazla pay alması sağlayan Ormanya’nın ikinci etap çalışmaları kapsamında; Kelebek Evi, Doğa Kütüphanesi, Orman Seyir Terası ile Arkeo Park, Safari ve Doğa Eğlence Alanları kurulacak. Yeni Doğal Yaşam Alanları, Doğa Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları, Kültür Köyleri, Doğa Eğitim ve Etkinlikleri, Doğa Festivalleri yapılacak. Bölgede bulunan vatandaşların doğa turizmi girişimlerine teşvik edilecek, desteklenecek. Çocuk ve gençlerimiz için doğal yaşam alanlarında Doğa Kaşifleri Akademisi ve Çocuk Köyleri kurulacak. Gençlerimiz için; İzcilik, Yaban Hayatı ve Kuş Fotoğrafçılığı, Dağcılık ve diğer Doğa Sporları branşlarında eğitimler düzenlenecek.

KÖYLERİMİZDE TURİZM PLANLARI

Kartepe’de 4 Mevsim Turizm olanaklarını gelişmesini sağlayacağız.Kartepemizin muhteşem doğasının içeresinde kurulmuş köylerimiz şehrimizin ve bölgemizin önemli bir turizm merkezi olması için konaklama, yeme içme, meyve sebze üreticiliği gibi alanlarda hemşerilerimizin desteklenmesiyle köylerimizde turizmi geliştireceğiz.Ekoköy projemiz ile; Balaban, Nusretiye, Şirinsulhiye, Pazarçayır, Serinlik, Sultaniye, Karatepe, Eşme Ahmediye ve Avluburun Mahallerimizde turizm çalışmaları yapacağız.

DOĞA TURİZMİ MERKEZİ

Kartepemizin muhteşem doğasının verdiği turizm imkanlarından daha çok faydalanmak ve sağlanacak faydanın hemşerilerimize kazanç olması adına uygulayacağımız; 4 Mevsim Kartepe Turizmi, zirve yollarının planlanması ve düzenlenmesi, turizm alanlarının geliştirilmesi, nitelikli personel eğitimleri ile tanıtım, denetim ve destek programlarını hayata geçireceğiz.

DOĞAL YAŞAM OTELİ

Kartepe 4 mevsim konuklarını ağırlayacaktır.Kısa ya da uzun tatillerinde insanların Kartepe doğasının tüm güzelliklerini görüp yaşadığı; lezzetlerini tattığı, doğa sporlarını yapabildiği, tarımsal çalışmalara dahil olabildiği, doğayla baş başa kalabildiği konaklama tesislerinin kurulmasını sağlayacağız.

TOHUM VE FİDE DÜNYASI

Ata Tohum ve Fidelerimizle organik üretimi destekleyeceğiz. Milli ve yerli üretime destek için Tohum ve Fide üreticiliğine teşvikler sağlayacağız. Kartepemizde tarım ve hayvancılığın gelişmesi, ürün çeşitliliğiyle birlikte üretimin arttırılması için modern tarım ve hayvancılık uygulamalarını hayata geçireceğiz.

SEYYAR GIDA SOKAĞI

İlçemizde nüfus hareketliğinin yoğun olduğu, insanlarımızı buluşturacak olan seyyar gıda sokağımızı kuracağız. Farklı tatların ve farklı kokuların bir araya geldiği bu sokağımızda başta ev hanımlarımız olmak üzere hemşerilerimizin ürettikleri yeme, içme ürünlerini kendilerine ayrılan yerlerde satabilecekler.

KARTEPELİ PAZAR

Kartepeli kadınlarımızın ürettiği el emeği göz nuru ürünler ile Kartepeyi tanıtıcı hediyelik eşyaların bulunduğu ve köylülerimizin mahsüllerini pazarlayabildiği satış alanı kuracağız.

ÇUHANE FABRİKASI RESTORASYONU

Osmanlı döneminin önemli dokuma fabrikalarından biri olan Kartepe Çuha Fabrikası Tanzimat döneminde girişilen sanayileşme programı çerçevesinde ilk kurulan fabrikalardan biridir. Tarihimize tanıklık etmiş olan bu tarihi yapılarda gerekli restorasyon çalışmaları yapılarak halkımızın kullanıma kazandıracağız.

ACISU MESİRE ALANI

Acısu mahallemizde bulunan doğal güzellikleriyle çekim merkezi olan Acısu mesire alanın doğal yapısını bozmadan gerekli çalışmalar yapılarak halkımızın kullanımına açacağız.

KETENCİLER KÜLTÜR EVİ

Kartepemizin güzide bir köşesi olan Ketenciler mahallemizin sahip olduğu Çerkes kültürünün yaşatılması gelenek ve göreneklerinin devam etmesi için Ketenciler sosyal tesislerini açacağız. Açacağımız bu sosyal tesisle aynı zaman da mahallemizin farklı ihtiyaçlarını da karşılamış olacağız.

ÇERKES MÜZESİ

Uzuntarla Mahallemizde Çerkes kültürünün yaşatılacağı tarih sokağı ve müzesi hayata geçirilerek Kartepe kültür turizmine hizmet etmesi sağlanacaktır.

KUZUYAYLA GENÇLİK PARKI

İlçemizin doğal güzelliklerinin en güzel yaşandığı bir nokta olan Kuzu yaylada gençlik kampı kurulacak. İlgili paydaşlarla, gençlerimizi geleceğin dünyasına hazırlayacak Eğitim Programları uygulanacağı kampta gençlerimizin bilimsel eğitimlerinin yanında doğa sporlarıyla ilgilenmeleri de sağlanacak.

SPORCU KAMPI VE OTELİ

Kartepemize yeni bir turizm alanı kazandıracak olan bu projemizle ulusal ve uluslararası spor kulüplerinin sezon hazırlık kamplarını Kartepe’de yapması için spor kampı kurulacak. Kamp ilçemizde bulunan spor kulüplerine de hizmet verecek.

MAŞUKİYE SPOR SALONU

Maşukiye mahallemizde yapılacak olan spor salonuyla ilçemizdeki gençlerimizin salon sporlarında başarıları artacaktır.

UZUNTARLA FUTBOL SAHASI

Uzuntarla mahallemizde yapılacak olan spor tesisimizle ilçemiz tam donanımlı bir tesise daha sahip olmuş olacak.

FUTBOL SAHALARINA SENTETİK ÇİM

Kartepemizde amatör spor kulüplerimizin kullandığı futbol sahalarımız sentetik çim ile kaplanacaktır.

SAĞLIKLI YAŞAM HAREKETLİ KENT

İlçemizde; kadınlarımız, çocuklarımız, gençlerimiz ve 7'den 70'e tüm halkımızla birlikte spor etkinliklerinde bir arada olacağız.Profesyonel doğa sporlarının yapılmasına olanak sağlayarak; treekking, tırmanma yarışları, motokros, off-road, atv-utv safari, kuş gözlemciliği, foto safari, atlı binicilik, su ve kar kayağı, yamaç paraşütü, olta balıkçılığı ve daha bir çok sportif aktiviteleri ulusal ve uluslararası düzeyde organizasyonlarla düzenleyeceğiz.

PARAŞÜT TEPESİ VE SEYİR TERASI

İlçemize ismini veren doğa harikası Kartepe dağımızın eteklerinde yapılan yamaç paraşütü sporuna özel, paraşütçülerin ve bu muhteşem manzarada uçan kanatları seyretmeye gelecek seyircilerin ihtiyaçlarını karşılayacağı seyir terasını yapacağız.

SEKA KAMP YAZLIK SİNEMASI

Seka Kamp alanında yaz aylarında gerçekleştireceğimiz “Yazlık Sinema Günleriyle” vatandaşlarımızla bir araya geleceğiz.

05 Mar 2019 - 21:48 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Büyük Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Büyük Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Büyük Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Büyük Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.