Mesleki ve teknik eğitimde yaşanan sorunları konuştular

Eğitim İş Kocaeli 1 Nolu Şube ile Veli-Der Kocaeli Şubesi tarafından ortaklaşa düzenlenen, mesleki ve teknik eğitimde yaşanan sorunların konuşulduğu seminerde, teknik öğretmen yetiştirme programındaki aksaklıklar konuşuldu.

Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde eğitim gören öğrencilerin MESEM’lere yönlendirilmesinden, çocuk işçiliğe uzanan sorunların konuşulduğu seminerde söz alan eğitimci Ahmet Güngör, MESEM projesinin günü birlik hazırlanmış nesnellikten ve gerçeklikten uzak bir proje olduğunu belirtti. Güngör, “MESEM projesi çocuk işçiliğe kapı araladığı için hem İnsan Hakları Evrensel Beyannamesine ve hem de Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası Çalışma Örgütü(ILO) ya göre de suçtur. Burada açık veya kapalı olarak yapılmaya çalışılan Türkiye’nin karşı karşıya bırakıldığı tehlikelerden biri olarak da belirtilen 8 veya 10 milyon civarındaki mülteci nüfusunun ucuz işçilik vasıflarını sağlayabilmesi için bir an önce MESEM’ler aracılığıyla verilecek mesleki yeterlilik belgeleridir.

UCUZ İSTİHDAM İŞ GÜCÜ SAĞLANACAK

Bu durum sonucunda ucuz istihdam gücü sağlanarak ülke çapında gençlerimizi işsiz bırakacak veya ucuz işçiliğe mahkûm bırakacak bir düzenlemenin yapılmasıdır. Çocukların bilinçli bir meslek seçimi yapabilmesi için ergenlik çağını geçmiş olması gerekmektedir. Örgün eğitimden uzaklaşan veya örgün eğitim dışına çıkartılan çocukların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bunların sebeplerinin en başında ekonomik zorluklar gelmektedir. Veliler çocuklarını okula gönderirken yanlarına okulda beslenebilecekleri harçlığı verememektedir. Evde beslenip okula gönderilemeye çalışılan çocuklarda bile ailelerin çocuklarına yeterli beslenme olanağı vermedikleri anlaşılmaktadır.

TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTELERİ ŞEKİL DEĞİŞTİRDİ

Ülkemizde mesleki eğitimi sağlayacak öğretmenlerin yetiştirilmesinde en iyi seçeneklerden biri olarak bulunan Teknik Eğitim Fakülteleri Üniversitelerde öncelikle yoğun sayıda açılmış fakat günümüzde Teknik Eğitim Fakülteleri şekil değiştirerek Teknoloji Mühendisliği Fakültelerine dönüştürülmüştür” dedi. Seminerde söz alan Prof. Dr. Mehmet Yıldırım ise Milli Eğitim Bakanlığı'nın üniversitelerde öğretmen yetiştirmeyi düzenlemek yerine geçici çözümlerle öğretmenleri hizmet içi eğitim yaptırmak yoluyla eğitme yolunu seçtiğini belirtti. Yıldırım, “Bu durumda ileriki yıllarda meslek okulları için meslek öğretmeni sorunu baş gösterecektir. Eğitimin karmaşık hale gelmiş sorunları geçici, etkisiz eylem ve kararlarla çözümlenemeyecek duruma gelmiştir. Bunun son basamağı ise üzerinde düşünülmeden tartışılmadan ortaya atılmış olan MESEM’lerdir. MESEM’ler yeterlilik sağlayamamış henüz gelişme çağındaki çocukları ucuz iş gücüne katacaktır. Bu durum Türkiye’de yeni bir sorunun başlangıcı olmuştur. 

MESLEKİ TEKNİK AL MESEM’E DÖNÜŞMÜRÜLMEMELİDİR

Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinden bağımsız olarak sınavla öğrenci alan Matematik, Fizik, Kimya gibi akademik derslerin Fen Liseleri müfredatına eşit olan ve Fen Lisesi diploması verilebilen Akademik Mesleki ve Teknik Liseler açılmalıdır. MESEM’lerin ilk uygulaması 19 Haziran 1986 yılında yürürlüğe giren Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu uyarınca açılmış olan ve halen eğitim vermeye devam eden Mesleki Eğitim Merkezleri varken, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin MESEM’lere dönüştürülmesi uygulamasından vazgeçilmelidir. Mesleki Açık Öğretim Liseleri de MESEM’ler ile benzer belgelendirme sistemine sahip olduğundan belirsizlik ve karmaşaya sebep olmaktadır” şeklinde ifade etti.

# çocuk

04 Haz 2022 - 16:16 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Büyük Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Büyük Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Büyük Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Büyük Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.