1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ‘Zirve’ anketinde Kocaeli ne kadar 'Mutlu' çıktı?
‘Zirve’ anketinde Kocaeli ne kadar 'Mutlu' çıktı?

‘Zirve’ anketinde Kocaeli ne kadar 'Mutlu' çıktı?

Kocaeli çıkışlı PR şirketi AREDA’dan önemli anket. AREDA Survey’in Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği zirvenin hemen ardından yaptığı Kartepe Zirvesi Kamuoyu Araştırması’ndan çok çarpıcı sonuçlar çıktı

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Kartepe Zirvesi, 25-27 Ekim tarihlerinde “Kentleşme ve Mutlu Şehirler” temasıyla gerçekleştirildi. Dünyadan 18 farklı ülke, 22 farklı şehir ve Türkiye’den 20 şehirden 180’i aşkın konuşmacı; Türkiye ve yurtdışından 47 farklı üniversiteden 67 profesör, 17 doçent, 14 doktor öğretim üyesi olmak üzere 98 akademisyen; BM, UNICEF, UNESCO, UNDP, TASCA gibi uluslararası kurumların yanı sıra 12 farklı STK’dan katılımcı bu önemli zirvede buluştu ve şehircilik ve mutlu şehir kavramını tartıştı.

HALK İLGİ DUYDU MU?

Ancak zirvenin kentteki tartışmaları, akreditasyon sıkıntısı ve “Bu mu Mutlu Şehir” vurgusuyla eksiklere dikkat çeken haberler üzerinden yapıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ise bu tarz sorgulamalar için mutlu şehir kavramını öne çıkardıklarını açıklamıştı. Zirveye eleştirenlerin bir diğer argümanı ise halkın zirveye ilgi duymadığı ve önemsemediği ile ilgiliydi.

SONUÇLARI AÇIKLADI

Albayrak Grubu içinde faaliyetlerini sürdüren Kocaeli çıkışlı AREDA Danışmanlık zirve bittikten hemen sonra 28-31 Ekim tarihleri arasında CAWI yöntemiyle “Profil Bazlı Dijital Panel” yöntemiyle bin 100 Kocaelili ile görüşerek bir anket yaptı. AREDA Genel Müdürü Yusuf Akın, AREDA Survey ile yaptıkları Kartepe Zirvesi Kamuoyu Araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

MUTLU ŞEHİR

Akın, anketten beklenenden çok daha olumlu sonuçlar çıktığını belirterek “Zirvenin önemi ortada. Ancak alıcısı ve takipçileri akademisyenler, bürokratlar ve siyasetçiler. Durum böyle iken çıkan sonuçlara bakarak zirvenin iyi yolda olduğunu söylemek ve mutlu şehir mottosunun içinde çimento olmayan en önemli projeye dönüşeceğini söylemek yanlış olmaz” dedi.

ZİRVEDE DİJİTAL ETKİ

Zirveye dönük yapılan “halktan kopuk” eleştirilerine karşın ankete katılanların yüzde 61’i zirveden haberdar olduğunu söylüyor. Yusuf Akın, sadece üçüncü yılında olan bir zirve için bunun çok iyi rakam olduğuna dikkat çekiyor. Zirveye bilenlerin yüzde 39’u zirveyi sosyal medyadan takip ettiğini söylüyor. Facebook yüzde 34,7 ile en çok izlenen mecra olmuş. Yazılı basın ve internet haber sitelerinden ve gazetelerden haberi takip edenlerin oranı ise yüzde 27.5. Akın bu süreci “dijital etki” olarak yorumluyor.

ZİRVEYE ÖNEMLİ DESTEK

Zirvenin konusuna “Mutlu Şehir cevabı verenlerin oranı yüzde 27.4 olurken “Şehircilik” diyenler de yüzde 14,7 oldu. Toplamda ankete katılanların yüzde 42.1’inin zirvenin ana konusundan haberdar olmasını Akın, “Elit bir çalışmaya halkın gösterdiği duyarlılık önemli” şeklinde yorumladı. Halkın yüzde 42.4’ü de “Kartepe Zirvesini nasıl değerlendirirsiniz?” şeklindeki soruya “Şehrin sorunlarına çözüm aranan akademik zirve” cevabını verdi. Büyükşehir’in böyle organizasyonları finanse etmesini destekleyenlerin oranı da yüzde 47.4. Zirvenin kent sorunlarına çözüm bulacağına olan inanç ise yüzde 35.4.

BAŞLANGIÇ İÇİN MÜKEMMEL RAKAMLAR

AREDA Genel Müdürü Yusuf Akın “Kartepe Zirvesine verilen destek çok yüksek ve önemli. Kocaelililer zirvenin kente değer katacağına da inanıyor. Ancak çözüme olan katkısına inanç yükseltilebilir. Bu da ancak zirvede dillendirilen bazı projelerin hayata geçirilmesi ile mümkün olacaktır. Başlangıç için bu rakamların mükemmel olduğunu söylemek gerekir. Ama Kocaeliler zirveye sahip çıkmaya devam etmeli. Zirve daha çok konuşulmalı, anlatılmalı.” dedi.

 

RESİMLERE TIKLAYARAK İLGİLİ HABERLERİ OKUYABİLİRSİNİZ!

 

manset-065.jpg

Kocaeli’de yaşayanlar diğer illere göre çok daha mutlu!

 

 

manset-066.jpg

Kocaelili gençler en çok 'gelecek kaygısı'ndan korkuyor!
 

 

manset-067.jpg

Kocaeli'nin en önemli sorunu ne?
 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler