1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Veli-Der: "Sorunlar görülmemiş boyutta"
Veli-Der: "Sorunlar görülmemiş boyutta"

Veli-Der: "Sorunlar görülmemiş boyutta"

Veli-Der Kocaeli Şubesi Başkanı Göksal Yılmaz yaptığı açıklamada yeni eğitim öğretim yılında kamusal eğitim hakkının yok edildiğini ifade etti

A+A-

Veli-Der Kocaeli Şubesi, şube binasında gerçekleştirdiği açıklamada 2019-2020 eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte, eğitimde yaşanan sıkıntılara ilişkin basın açıklamasında bulundu. Şube üyelerinin de katıldığı programda açıklamada bulunan Veli Der Şube Başkanı Göksal Yılmaz şu ifadeleri kullandı: “Genelde iktidarın özelde MEB' in politikalarıyla laik ve bilimsel eğitim adım adım yok edilmektedir. AKP iktidarının ve MEB' in eğitim politikaları sonucunda çocuklarımızın kamusal eğitim hakkı yok ediliyor.

“ÖĞRENCİ SAYISI 1 BUÇUK MİLYON ÜZERİNDE”

son 5 yılda açıktan eğitime gitmek zorunda bırakılan öğrenci sayısı % 65 artarak 1,5 milyonun üzerine çıkmıştır. Bir yılı aşkın süredir etkisini hissettiren ekonomik krizin de etkisiyle zorunlu okul ihtiyaçlarında son 1 yıl içeresinde %15 ile % 35 arasında artış meydana gelmiştir. 2019-2020 eğitim öğretim yılı itibariyle çocuk kitapları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,90; test kitabı yüzde 16,30; okul çantası yüzde 18,20; diğer kırtasiye malzemeleri yüzde 30,51; resim boyaları yüzde 33,11; okul defteri yüzde 33,73; kalem fiyatları ise yüzde 34,75 artış göstermiştir.

“YÜZBİNLERCE ÇOCUK İŞÇİ VAR”

27 Haziran 2019 tarihli torba yasa düzenlemesi ile OSB’lere mesleki eğitim merkezleri açma hakkı tanınmış, 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda yapılan değişiklikle mesleki eğitim merkezleri özel öğretim kurumu statüsüne alındı. 2019- 2020 eğitim öğretim yılında yüz binlerce çocuğumuz 4 gün organize sanayi bölgelerinde çalıştırılıp, yalnızca 1 gün okulda eğitim görebilecektir. Hatta son yayınlanan yönetmelik ile haftada 1 gün okulda görülecek eğitimin akşam veya hafta sonu da olabileceğinin belirtilmesi ile öğrenciler 13 yaşından itibaren bakanlık eliyle 'çocuk işçi' olarak çalıştırılacaktır. MEB 2018 sonu itibariyle 31 bin 355 yardımcı hizmetlinin görev yaptığını açıklamıştır. Türkiye’de 54 bin 732 devlet okulu olduğu dikkate alındığında, neredeyse her 2 okula 1 hizmetlinin düştüğü görülmektedir.

“EĞİTİM EN TEMEL ÇOCUK HAKKIDIR”

LGS verilerine bakıldığında okulların yüzde 56'sı imam hatipler ve meslek liselerinden, 2019’da sınavla öğrenci alacak okul sayısı 1526 okulun 855’i Anadolu imam hatip ve meslek liselerinden oluştuğundan yüz binlerce öğrenci birincil tercihi olmayan okul türlerine yerleştirilmiş veya örgün eğitim dışına çıkarılmıştır. İlimizin Darıca İlçesindeki sınavla öğrenci alan 8 Anadolu Lisesine 2019 Liseye Giriş Sınavı (LGS)’da yerleştirilemeyen 59 öğrenci okulların açıldığı ilk gün hiçbir okulda kayıtlı öğrenci olmadıkları için ortada kaldı. Yetkililer velilere Murat Tevlim İmam Hatip Lisesi’ne gidin denmiştir. Veliler çocuklarının Anadolu Lisesine ek sınıf açılmasını istemişlerdir. Her öğrencinin ilgi, istek, kabiliyet ve yeteneğine gör istediği okula girme hakkı en temel insan hakkıdır. Veli Der olarak, bu konunun takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz.

“İMAM HATİP OKULLARINA ÖZEL POLİTİKA”

Ensar ve Hizmet Vakfı protokollerine karşı kazanılan davalara rağmen MEB çok sayıda dini vakıf ve dernek ile işbirliklerini sürdürmektedir. Okul türleri ve çocuklarımız arasında eğitimde ayrımcı politikalar uygulanmaktadır. İmam hatip ortaokullarında okuyan toplam öğrenci sayısı 2012-2013 eğitim öğretim yılında 94 bin 467 iken, 20172018 eğitim öğretim yılı sonu itibariyle yaklaşık 8kat artarak 723 bin 108 olmuştur. Bu artışın en önemli nedeni MEB’in imam hatip ortaokullarına yönelik özel politikalarıdır.

“ONLARCA YENİ HİKAYE YAZDIK”

2019-2020 eğitim-öğretim yılı 9 Eylül’de başladı. Ve biz veliler ve çocuklarımız için eğitimdeki sorunlar Türkiye tarihinde görülmemiş boyutlara ulaşmış durumda. Biz yaratılan bu karanlığa rağmen kurulduğumuz günden bu yana onlarca yeni hikâye yazdık. Memleketin her yerinde birbirimizin elinden tuttuk, umut olduk, dayanışma olduk, cesaret olduk. Ve biz mücadele, dayanışma pratiklerimizden çok iyi biliyoruz ki birbirimizin ellerinden sımsıkı tutmaya devam ettikçe başarabiliriz. Onlarca yeni 'başarı' hikâyeleri yazabiliriz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.