1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vali Güzeloğlu, Kocaeli’nin eğitim başarısını anlattı
Vali Güzeloğlu, Kocaeli’nin eğitim başarısını anlattı

Vali Güzeloğlu, Kocaeli’nin eğitim başarısını anlattı

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, 5 yaş grubundan, LYS sınavlarına kadar son dönemde eğitimde yakalanan büyük başarı hakkında, “Binalar tek başına anlam ifade etmez. Önemli olan o binalara nitelik kazandırmak, işin ruhunu yakalamaktır" dedi

A+A-

İbrahim GÜRSEL

Kocaeli Valilik Binası’nda yaklaşık 2 saat süren toplantıda ayrıntılı verilerle son dönemde eğitimde yakalanan başarıyı anlatan Vali Güzeloğlu, sözlerine başlamadan önce basın mensuplarına kar tatiliyle ilgili bir öğrencinin kendisine gönderdiği sesli mesajı dinletti. Öğrencinin 'kar tatili duası' adını verdiği iletide samimiyeti ve yaratıcı davranışıyla ilgili mutluluğunu bir kez daha dile getiren Güzeloğlu, “İşte biz öğrencilerimizle, öğretmenlerimizle, velilerimizle ve onlarla birlikte olan personelimizle bu mutluluğu yakaladığımız için başarı geldiğine inanıyoruz. Askeri disiplinde onların ihtiyaç ve beklentilerine uzak kalarak bu başarıyı yakalamak mümkün olmazdı. Biz çocuklarımızı mutlu ediyoruz, onlar da bizi mutlu ediyorlar. Mutlu olmayan birey de, çocuk da başarılı olamaz” dedi.

 

ÖĞRETMEN SAYISINDAKİ CİDDİ ARTIŞ

Vali Güzeloğlu, Eğitim’deki yükseliş eğrisini son 3 yıllık verileri karşılaştırarak gösterdi. Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı 938’i okul, 251’i kurum, toplam 1.189 bina olduğunu; 22.494 öğretmen ile 368.210 öğrencinin yer aldığını söyledi. Bu sayıların orta ölçekli bir İl anlamına geldiğini ve dolayısıyla bu kadar büyük bir camiada başarı çıtasını yükselttiklerini kaydetti. Eğitimdeki başarı grafiğinin yükselmesinde öncelikle ücretli öğretmenler yerine kadrolu öğretmen sayısının artmasının önemli bir etken olduğunu belirten Güzeloğlu, “Ben Dilovası’nda aynı sınıfta bir yılda 8 öğretmen değiştiğini biliyorum. Çünkü ücretli öğretmen o göreve geçici bir iş olarak bakıyor. Daha garanti iş bulduğunda gidiyor. Bizim istediğimiz idealist, çocuğa nitelikli eğitim verecek öğretmenler bulundurmaktı. Bu yüzden ilimizde bazı okulları zorunlu görev bölgeleri haline getirdik. Şimdi öğretmen bulamadığımız bu okullarda en yüksek puanlı öğretmenler görev yapıyor” dedi. Kocaeli’de 2014-2015 öğretim yılında kadrolu öğretmen sayısı 19.221’di. Üç yılda 3.273 öğretmen artışı olduğu görüldü. Ücretli öğretmen sayısında da üç yılda 5000 öğretmenden 1.500’e kadar gerileme oldu.

 

OKULLARA 600 MİLYON TL’LİK BÜTÇE

Planlı ve ihtiyaca göre yatırım modelini tercih ettiklerini, fiziki yatırımların önemini bildiklerini ama boş binalara önce ruh katmak gerektiğini ifade eden Güzeloğlu, “Biz bir yatırım yaparken, okul yaparken bölgenin son 5 yıllık gelişimine ve daha sonra gelecekte nasıl bir gelişim göstereceğine bakıyor, hesaplıyoruz. Ve bu okulları bu veriler ışığında sınıflarda maksimum öğrenci kapasitesini aşmayacak şekilde projelendiriyoruz. Alışagelmiş, estetikten uzak, bahçesi olmayan, korna-siren sesiyle dikkatinin dağıldığı, yüzde 30-40’lık alanı ölü olan, fonksiyonel olmayan binalar yapmayacağız. Ve bu şekilde olan mevcut okullarla ilgili çok yakında radikal kararlar alabiliriz. Okullarımızda onarım yaparken de çok dikkatliyiz. Denetimleri noktasında muhtarlarımızdan yardım aldık örneğin ve ortaya çok keyifli güzel sonuçlar çıktı. Beni muhtarımın telefonla arayıp, malzemenin yanlış olduğunu, farklı kullanıldığını söyleyip, uyardığı ve bu yüzden sözleşme iptal ettiğimiz çalışmalar var. Ama her şeye rağmen tek başına bina bizim için 2 nci plandadır. Çünkü bizim için tek başına bina cesettir. Biz bu binalara önce ruh katmak için çalıştık. İnancı tazelemek gerekir. Gittiğim her yerde yaşadığım bir durum bu. Burada da arkadaşlarımızla hedef koyarken inancı tazeledik, başarabileceğimize inandık. Kocaeli her türlü olanağa sahip bir il. Ama bunları kullanmak gerekiyordu” dedi. Kocaeli’de son üç yılda derslik sayısı 12.881’den 15.641’e çıkarken, toplam 546.550.000 TL yatırım, 45.150.000 TL onarım maliyeti yapıldığı bildirildi. Halen 75 okulda 1567 derslik yapımı devam ediyor. Vali Güzeloğlu, bu yatırımların hepsinde Milli Savunma Bakanı Fikri Işık başta olmak üzere belediye başkanı ve milletvekillerinin de ciddi destek ve katkısı olduğunu belirterek kendilerine teşekkür etti.

 

EĞİTİMİ TEMELDEN ALAN ANLAYIŞ

Eğitimin temelinin 3-6 yaş arasında atıldığını, çocuğun bu yaşlarda çevresinden aldığı bilgilerle kişilik kazandığını belirterek bu konuda hassasiyetini ifade eden Vali Güzeloğlu şöyle devam etti: “Benim bu yaş grubu ile ilgili arkadaşlarımdan temel isteğim, hiçbir şey veremiyorsak çocuklarımıza bu yaşta sadece iki şey öğretmeliyiz: 1-) Teşekkür ederim. 2-) Özür dilerim. Bunun detayları çok uzun ama çocuğun özgüveni yüksek, toplumla barışık bir birey olması açısından bu iki şey çok önemli. Üç yıl önce Türkiye sıralamasında bu yaş grubunda okullaşma oranımds 62 nci sıralarda olmak kabul edilemezdi. Çok şükür ki, 3 yıllık süreçte önemli mesafe aldık. Hedefimiz bu yıl Türkiye ortalamasında yüzde 43,68 seviyelerden aldığımız başarı oranını yüzde 85,57’ye çıkarmak. Gelecek yıl da Türkiye’de ilk 3 arasına girmek” dedi. Türkiye’de bu yaş grubunda 2015 verilerine göre okullaşma oranı ortalama %67’ydi. Kocaeli ilk, ortaokul ve ortaöğretim seviyelerinde de okullaşma oranlarında Türkiye ortalamasının üzerine çıkmayı başardı.

 

BAŞARI GEÇİCİ OLMAMALIDIR

Vali Güzeloğlu, her alanda olduğu gibi Eğitim’deki başarıyı da geçici ve dönemsel olarak ele alamayacaklarını belirterek şöyle dedi: “Galatasaray’ın Avrupa Şampiyonu olup, sonraki yıllar o başarıya tekrar yaklaşamaması, Türk Milli Takımı’nın Dünya 3’ncüsü olduktan sonra, daha sonraki turnuvalarda gruplarda takılması gibi jenerasyona ve döneme bağlı başarılar bizim için başarı değildir. Benim kabul ettiğim başarı, ben gittikten sonra da burada devam eden bir ivme varsa bunun adı başarıdır. Biz başarının sürekli ve düzenli olanından yanayız. Burada son 3 yıllık grafiklerde dikkat ederseniz okun yönü hep yukarı yöndedir. Bir yukarı yön, bir aşağı, bir yukarı olursa bu beni mutlu etmez” dedi. Karatepe’nin okul müdüründen, her mahallede hangi okulların bulunduğuna kadar herkesle iletişim içinde olduğunu da belirten Güzeloğlu, “Bunun bir ilerisi o okuldaki öğretmenleri, bir ilerisi öğrencileri isim isim tanımaktır. Biz eğitimde taşımalı sistemdeki aksaklıktan, kantinde verilen yemeğin kalitesine, okul aile birliğinin isteklerinden, o okulun güvenliğine kadar her konuyu düşündük ve düşünmek zorundayız. Ve hepsini ele alıp çözerek ilerledik” dedi.

 

İŞTE KOCAELİ’NİN BAŞARI GRAFİĞİ

Okul müdürleri ile düzenli toplantılar yaptıklarını da belirten Güzeloğlu, “Bunlar robotik, protokolleri yerine getirmek için yapılan toplantılar değil, sorunları ele aldığımız ve gerekirse birbirimize eleştiriler yaptığımız toplantılar oluyor. Bu şekilde sorunları gerçekçi şekilde irdeliyor ve çözüm üretiyoruz” dedi. Güzeloğlu TEOG, YGS ve LYS sınavlarındaki başarı ivmesi hakkında da bilgi verdi. Buna göre Kocaeli, TEOG’da son 3 yılda Türkiye ortalamasının hep üzerinde puan almayı başardı. 2014’de fark %4,51, 2015’te 5,32, 2016’da 6,45 olarak hesaplandı. En çok yükselişin Matematik dersinde yaşanması da dikkat çekti. 2014’de %2,72 olan fark, 2016’da %5,59’a çıktı. YGS’de 2014’de Türkiye ortalamasının %-2 gerisinde olan Kocaeli, 2015’te %4,53 önüne geçmeyi başardı. YGS’de henüz resmi olmayan sonuçlara göre Türkiye ortalamasının %4,76 oranla önünde olmaya devam etti. Kocaeli Lisans Yerleştirme Sınavı’nda da (LYS) son 3 yılda büyük bir başarı hikayesi yazdı. 2014’de Türkiye ortalamasının %3,51 gerisinde olan Kocaeli, 2016 itibariyle yapılan ön testlerde %0,84 önde gözüktü. Kocaeli’de destekleme ve yetiştirme kurslarına kayıtlarda da artış olduğuna dikkat çeken Güzeloğlu, “Geçen yıl oran %49,87 iken bu yıl %53,22 oranında kayıt yapılmıştır” dedi. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu son olarak, her alanda başarılı olmaya çalıştıklarını ancak eğitime büyük önem verdiğini ve bu alanda elde edilecek başarının herşeyden daha çok kendisini mutlu ettiğini kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.