1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Üçüz kuleler yükseliyor
Üçüz kuleler yükseliyor

Üçüz kuleler yükseliyor

Kimisi bir kazık bile çakamazlar dedi kimisi de böyle bir projenin hayal olduğunu söyledi. Ama o ne dediyse yaptı. İşte Kocaelililerin lüks ve konut anlayışını değiştiren adam Burçin Şahin ve onun mega projesi 262 Towers…

A+A-

Son 10 yılda ülke genelinde ve ilimizde konut ve inşaat sektörü hızlı bir yükselişe geçti. Özellikle İstanbul ve Ankara’da arka arkaya sunulan projeler, lüks anlayışımızı ve ihtiyaçlarımızı değiştirirken, kentimizde böylesi projeleri ne zaman göreceğiz sorusu akıllardaydı. Ve bir gün Burçin Şahin ve Arap yatırımcı ortağı Muhammed Al Kattan Kocaelililerin karşısına 262 Towers projesiyle çıktı.

Bambau GMYO adında ortak kurulan şirkette güçlerini birleştiren ikili böylece Kocaeli’nin ilk ve tek mega rezidans projesi 262 Towers’ın tohumlarını attı.

O günden bugüne çok şey yazıldı, çizildi. Kimisi bir kazık bile çakamazlar dedi kimisi de böyle bir projenin hayal olduğunu söyledi. Burçin Şahin ve Arap yatırımcı ortağı söylenenlerin hiç birine kulak asmadı. Kazık dahi çakamazlar denilen projede bugün 1 metre çapında, 22 metre boyunda bin 500 tane kazık çakıldı. Zemin etüt çalışmaları biten projede otopark katları çıkılmaya başladı. Böyle giderse 1 aya kalmadan kuleler, yol üstünden rahatlıkla görülmeye başlayacak.

D-100 Karayolu üzerinde, Yahya Kaptan Mahallesi’nin yanında, Symbol Yaşam Merkezi’nin hemen karşısında 13 dönümlük alana inşa edilen 262 Towers, şehrin merkezini doğuya taşıyacak. İki adet business center ve bir adet konut rezidans binasından oluşan mega proje ezberlerinizi bozacak.

Kentimizin vizyonunu değiştirecek mega proje hakkında merak edilen her şeyi sizin yerinize iş adamı Burçin Şahin’e sorduk. “Kocaelililer çok daha fazlasını hakkediyor” diyen Şahin, yeni yatırımlar yapacaklarının da müjdesini verdi. 
İşte, Burçin Şahin ve Kocaeli’nin mega kuleleri 262 Towers...

 

2ce156e9-82d9-4b72-a17d-bef105674428__677bee7b-ef17-4756-9367-92c72e5d0adf.jpg

 

Kent gündeminde de aynı zamanda ülke gündeminde de proje hakkında çok şey konuşuldu yazıldı. Projedeki son durum nedir?

Projede zemin etüt ve iyileştirme çalışmalarını yaptık. Arsa zemininin nasıl olduğunu biliyorduk ama bazı hesaplayamadığımız sorunlar oldu. Yine de 1 metre çapında 22 metre boyunda bin 500 tane kazık çaktık. Bu da yaklaşık bizim 6 ayımızı aldı. Böylelikle binalarımızı 9 şiddetindeki depreme dayanıklı hale getirdik. 9 şiddetinde deprem ne demek derseniz İzmit komple yıkılır ama kuleler ayakta kalır demek. Şuanda otoparkın 1 ve 2 katını çıkıyoruz. Planlarımıza göre 1 ay içerisinde üçüz kulelerimiz dışarıdan görünür hale gelecek.

 

Konut ve ofislerin satışı ne durumda?

Konut ve ofislerin ortalama yüzde 72’sini sattık. Sürekli olarak da bu oran artıyor.

 

HER İHTİYACA YÖNELİK

Projeyi temel hatlarıyla kısaca anlatır mısınız?

Projenin temeli 3 bloktan oluşuyor. 3 blokta toplamda 22 bin metrekare kapalı otopark, 10 bin metrekare de açık otoparkımız bulunuyor. Bu üç bloğun 2 bloğu komple ofis, 1 bloğu ise komple konut olarak tasarlandı. Ofislerin ve konutların altında içe bakan meydan da 18 tane cafe- restoran yapılacak alanlar var. Aynı zamanda karma bir proje yapıyoruz. Market, saç tasarım ve güzellik alanları, kuru temizleme, banka, eczane gibi bir business center da ve konutta yaşayan bir insanın ihtiyacı duyabileceği her şeyi sağlıyoruz.

 

Konut ve ofislerle birlikte duyduğumuza göre blokların altında yer alan cafe ve restoranlara da ilgi yoğun. Onlarda kiralama durumları nasıl gidiyor?

Buralarla ilgili projeleri şuan topluyoruz. Şuan için 70’e yakın teklif var. Bunlar Kocaeli’nin ve Türkiye’nin en iyi markaları. Şuanda kiralama protokolünü imzalamıyoruz. Sadece sözlü mülakatlarını yapıp, projelerini değerlendiriyoruz. Dükkanlar tam anlamıyla ortaya çıktıktan sonra sözleşmelerini imzalayacağız.

 

2ce156e9-82d9-4b72-a17d-bef105674428__ebee6408-9776-4f73-bc0c-077f60e69b8d.jpg

 

FİYATLARDA YÜKŞELİŞ OLMADI

Türkiye’nin şuan içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik konjonktür sizi etkiledi mi?

Biz özel bir proje yapıyoruz. İhtiyaçları doğru analiz edip, bu yönde bir projeyi ortaya koyduk. Dolayısıyla ihtiyacı olan herkesin alabileceği bir proje ürettik. Şuan Türkiye’deki en iyi business center projesi. Kocaeli’de de ilk ve tek olduğumuz için biz şirket olarak çok büyük bir sıkıntı yaşamıyoruz. Biz inşaata ilk başladığımızda demirin fiyatı bin 600 TL iken şimdi demirin fiyatı 2 bin 600 TL oldu. Yine de biz fiyatlarımızda da herhangi bir yükseltme yapmadık. Ama şu bir gerçek ki 1 yıl sonra bizim sattığımız fiyatlara böylesine bir mega proje sadece imal edilebilir.

 

Türkiye’nin durumuyla birlikte aslında konut piyasasında bir durgunluk var? Bu durgunluk satışlarınıza yansımıyor mu?

Konut piyasasında Türkiye geneline yayılan bir durgunluk var. Fakat dediğim gibi biz ihtiyaçlara karşılık veriyoruz. İnsanlarda ihtiyaçlarını ertelemiyor.

 

KONUT VE OFİSLERİ ALANLAR…

Peki, en çok merak edilen soruyu soralım. Kimler alıyor bu konutları ve ofisleri?

Bizim projemiz yeni yapılan adliyeye 800 metre mesafede ve önümüzdeki dönemde önünden tramvay hattı geçecek. Dolayısıyla avukatlardan çok yoğun talepler var. Bölgemizde 5 tane hastane var. Bu hastanelerin tam ortasında yer alan tek business center bizim projemiz. Aynı zamanda Sağlık Bakanlığı’nın muayene şartnamesine uygun tek proje. Bu nedenle doktorlardan da talepler oluyor. Tabii bunlara ek olarak İzmit’in en iyi lokasyonunda yer alıyoruz. Trafik problemi yok, istediği her yerden bütün ana yollara bağlanabilirler. İş insanları, mali müşavirler gibi birçok serbest meslek temsilcileri tercih ediyor.

 

2ce156e9-82d9-4b72-a17d-bef105674428__fc5f79a9-59dd-4960-a99d-f15bdc05ed46.jpg

 

HERKES KRAL VE KRALİÇE OLACAK

Konut yapan çok fazla firma var. Sizi onlardan ayıran nedir? Siz insanlara ne satıyorsunuz?

Biz insanlara birincisi sistem satıyoruz. Sistem dediğimiz şey bütün ihtiyaçlarını aynı yerde giderebilecekleri, güvenlik, temizlik, otopark gibi her ihtiyacı içine alan bir yapı. Kısacası hiçbir sorunlarının olmadığı bir dünya. İnsanların ihtiyaçlarının tamamına çözüm ürettik. İkinci olarak lokasyon satıyoruz. Tüm şehir bağlantılarının ortasında ve şehrin tam merkezinde yer alan ve buna rağmen trafik sıkıntısı olmayan her yere kolayca ulaşabileceği bir rahatlığı satıyoruz. Üçüncü olarak kalite satıyoruz. Projede kullanılan bütün malzemeler birinci sınıf kalitede ve dünya markalarından oluşuyor. Biz bir nevi insanlara mahalle satıyoruz. Mahalle içinde kasabı, manavı olan geniş alanlardı. Şimdi bu mahalleler yataydan dikey hale yani rezidanslara döndü. Bugüne kadar İzmit’te böylesine kompleksli bir yapı yapılmamıştı. Biz insanlara bugüne kadar görmedikleri bir dünyayı satıyoruz. Biz en doğru lokasyonda şimdiye kadar düşünülmemiş bir kompleks yaptık. Uzun lafın kısası 262 Towers’ın içine giren herkes kral ya da kraliçe olacak.

 

İnsanlar ayrıcalıklı hayata ne zaman adım atacak?

Öncelikle krallara ve kraliçelere layık sürpriz şovlarla açılışımızı yapacağız. Bizim hedefimiz 2019 yılı Şubat ayında ayrıcalıklı yaşamı başlatmak.

 

TÜRKİYE’NİN TİCARET ELÇİSİYİZ

Arap yatırımcı ortağınız Türkiye’de iş yapmaktan memnun mu? Başka yatırımlarınız da var mı? 

Bu çapta bir iş yapmak dünyanın hiçbir yerinde kolay değil doğal olarak Türkiye’de de kolay değil. Farklı zorluklar yaşıyoruz, inşaatın kendi zorlukları var. Sistemde eksiklikler var. Ama hem yerel yönetim hem hükümet hem de Cumhurbaşkanı sonuna kadar arkamızda ve desteğini veriyor. Hiçbir konuda problem yaşamıyoruz. Yatırımcı ortağımda bu durumdan memnun. Kendisi gibi birçok yabancı iş adamı da yatırımlar yapmayı planlıyor. Bu nedenle bize sürekli yurt dışından ziyaretçiler geliyor. Onlara bir noktada danışmanlıkta yapıyoruz. Tecrübelerimizi aktarıyoruz. Bu anlamda da Türkiye’nin turizm ve ticaret elçiliğini yapıyoruz.

 

2ce156e9-82d9-4b72-a17d-bef105674428__412e6aec-231b-4354-b141-894c6ad96753.jpg

 

YATIRIMLARIMIZI ANADOLU’YA YÖNELTTİK

Gelecek dönemde yapmayı hedeflediğiniz yeni projeler var mı? 

Şehrimizde 1 milyar TL’lik 2 yeni yatırım daha yapmayı planlıyoruz. Bir tanesi çok kompleksli İçinde oteli, hastanesi, AVM’si olan bir yapı. Diğeri de ufak bir spor salonu, nikah salonu ve organik Pazar alanı olan, kıyafetlerin olmadığı yaşayan canlı bir AVM. Fakat bizim buna benzer projelerimiz şehir dışında da devam ediyor. Bizim hedef kitlemiz İstanbul, Ankara gibi büyükşehirler değil. Kocaeli gibi gelişmekte olan popülasyonu yüksek, ihtiyaçları olan şehirlere hizmet vermek. Bu nedenle girdiğimiz her şehre o şehrin mega projesi olarak girmiş oluyoruz. Biz diğer yatırımcılar gibi işin kolay kısmını seçip risksiz büyükşehirlerde iş yapmak yerine yatırımlarımızı bütün Anadolu’ya yapıyoruz. Böylelikle her şehre yatırım yaparak yeni istihdam alanları oluşturuyoruz.

 

O KADAR MUHTEŞEM YAPMIŞIZ Kİ…

Şimdiye kadar Kocaeli’nde görülmemiş bir lansmanla çıkış yaptınız. Arkasından Çırağan Sarayı’nda ulusal yayın organlarıyla buluştunuz. Doğal olarak proje hakkında çok şey yazıldı, çizildi. Proje hükümet tarafından da desteklendi. Fakat desteklerin yanında ilimizde ‘Bir kazma dahi çakamazlar’ açıklamaları yapıldı. Sizce bu açıklamalar neden yapıldı?

Öncelikle biz arsamızı Büyükşehirden ihaleyle aldık. Bizimle birlikte ihaleye kentimizden ve İstanbul’dan büyük firmalar katıldı. Kimsenin 20 milyon vermediği araziye biz 44 milyon TL belediyeye, yaklaşık 7 milyon TL devlete KDV olarak, bir de 2 buçuk milyon TL’de alım satım masrafı olarak ödedik. Üstüne deprem bölgesi olmasına rağmen İzmit’te olmayan yükseklikte, olmayan konfor ve lükste bir proje çizdik. Dolayısıyla bu kadar olamayacak şey varken. Biz de o kadar muhteşem yapmışız ki projeyi ve lansmanı bazı kesimler bunun gerçeğe dönüşeceğini hayal edemediler.

 

5823f0c8-6506-4041-aa0c-1154d46b9df7__dba9df49-fa06-451a-8347-0db49d12c14a.jpg

 

İNŞAAT ALANIMIZ HERKESE AÇIK

Biz sadece hayal ettik sonra bunu çizdik şimdi de gerçekleştiriyoruz. Bunu hayal edemeyen insanlar konuştular. Biz hiçbir zaman çıkıp da neden böyle söylüyorsunuz demedik kimseye. Keşke bu insanlar bizimle görüşselerdi. Bakın biz çok açık çalışıyoruz. Ofisimiz inşaatımız herkese açık. Merak etmek isteyen veya proje hakkında bilgi almak isteyen herkesi bekleriz.

 

KONUŞULANLAR BİZİ ETKİLEMEDİ

Sadece zemine yaptığımız harcamayla bugün 250 adet 100 metrekareden konut yapılabilirdi. Biz bunun tamamını kendi öz sermayemizle karşıladık. Bundan sonra projenin tamamını bitirebilecek öz sermayemizde bulunuyor. Bizi bu konuşulanlar çok etkilemedi. Biz kendimize ve projemize güveniyoruz. Biz işimizi layıkıyla yapıp bitirmek istiyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.