1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TÜPRAŞ, Kocaeli'de kodlama sınıfı açtı
TÜPRAŞ, Kocaeli'de kodlama sınıfı açtı

TÜPRAŞ, Kocaeli'de kodlama sınıfı açtı

TÜPRAŞ, “Enerjimiz Geleceğe; Kodluyorum, Modelliyorum, Üretiyorum” sosyal sorumluluk projesi kapsamında Alikahya’da bulunan Şehit Alper Al Ortaokulu’nda “Robotik Kodlama, Üç Boyutlu Modelleme, Üretim Beceri” sınıflarını açtı

A+A-

TÜPRAŞ Şehit Alper Al Ortaokulu’nda “Robotik Kodlama, Üç Boyutlu Modelleme, Üretim Beceri” sınıflarını açtı. Sınıfların açılışı protokolün katılımıyla gerçekleştirildi. Sınıfların açılış programına Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, TÜPRAŞ Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Yağız Eyüboğlu, Koç Holding Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Direktörü Oya Ünlü Kızıl, Şehit Alper Al’ın annesi Kezban Al ve babası Mehmet Al, İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

program-(2).jpg

 

“HAYALLERİMİZ GERÇEKLEŞİYOR”

Programda konuşan TÜPRAŞ Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, “Bizler bir hayalle yola çıktık. Ülkemize kalıcı eserler bırakmayı arzu ettik. Çocuklarımızın hayatlarına dokunmak istedik. Temel motivasyonumuz üreten nesillerin yetişmesine öncülük teşkil etmektir. Bugün hayallerimizin gerçekleştiği yerdeyiz. Büyük gurur duyuyoruz. Teknolojik ilerlemelere önem veren toplumların kalkındığını biliyoruz. Amacımız herkesin teknolojiyle güçlenmesine katkı sağlamak. Teknoloji eğitiminin erken yaşta verilmesi çok önemli. Rafinerilerimizin 4 ilde Toplam 30 adet robotik kodalama sınıfı açarak 12 bin öğrencimize ulaştık. Yeni eğitim öğretim döneminde de projemize devam edeceğiz. Projemize katkı veren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

genel-mudur-(1).jpg

 

“AMACIMIZ DEĞİŞİME ÖNCÜLÜK ETMEK”

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Değişimin hızı arttı ve etki alanı genişledi. Dijital gelişmeler sürekli değişimlerin yaşanmasına sebep oluyor. Bu değişim 4. Sanayi devrimi olarak değerlendiriliyor. İnsan kaynağımız olmak üzere ihtiyaç duyulan yatırımlar zaman gerçekleştirilirse şirketlerimizin rekabet gücü artacaktır. Bizler 2016’dan bu yana büyük bir dijital dönüşüm programı uyguluyoruz. Geniş bir yelpazede konuyu ele alıyoruz. 600’den fazla projeyi hayata geçirdik. Amacımız değişime öncülük etmektir. Teknolojiye yatırım yapmak zorundayız ama teknoloji sadece bir araç. Asıl kazanım insana yatırım olacaktır. Pek çok eğitim programını hazırladık ve hayata geçirdik. Çocuklarımızın çağın gerekli kazanımlarına sahip olmalarını önemsiyoruz. Eğitim sistemi işgücü ihtiyacına cevap verecek şekilde sürekli güncellenmeli. TÜPRAŞ ortaokul öğrencilerinin 21.yüzyıl gelişmeleriyle tanışmasına öncülük ediyor” dedi.

cakiroglu-(3).jpg

 

“EĞİTİMDE REKABET DEĞİL İŞBİRLİĞİ”

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, “Tasarım ve beceri atölyeleri 2018’de kuruldu. Yeni eğitim yaratıcılık becerilerini teşvik ediyor. Bizler 21.yüzyılın beklediği gençliği yetiştireceğimize inanıyoruz. Eğitimde rekabet değil, işbirliğini merkeze alan bir bağlam oluşturmalıyız. Öğrencilerimizin bir arada yaptığı çalışmaları görmeliyiz. Çocuklarımız atölyelerde bütün malzemeleri nasıl kullanacaklarını öğreniyorlar. Temel inancımız ülkemizin en ücra şehirlerimizdeki okullarda da bu atölyeleri açmaktır. Bu süreçte öğretmenlerimize büyük sorumluluklar düşüyor. Asıl hedef deneyimlenen müfredatı hayata geçirmektir” şeklinde konuştu.

gencoglu.jpg

 

“TÜM OKULLARDA KODLAMA SINIFI YAPACAĞIZ”

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak Kocaeli’nin sadece sanayi değil bilim ve turizm ile de anılması için çalışmalarını gerçekleştirdiklerinin altını çizerek, “Bugüne kadar 250 bin tableti öğrencilerimize takdim ettik. Bu seneden başlamak üzere önümüzdeki 4 içerisindeki tüm okullarımızda bu tarz atölyeleri kurmak üzere yola çıktık. Hatırı sayılır bir bütçeyi onaylattık meclisimizden. Okullardan en çok gelen talep, okulumuza kodlama atölyesi açılsın talebidir. Teknolojinin ve yarının gereklerini öğrencilerimizle buluşturmak üzere elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Türkiye’deki ilk bilim merkezlerinden biri ilimizde. Bu projeyi hayata geçiren herkesi tebrik ediyor ve öğrencilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

cakmak.jpg

 

“65 ROBOTİK KODLAMA SINIFI VAR”

Yaşar Çakmak’ın ardından kürsüye gelen Vali Hüseyin Aksoy, “Gençlerimizin yetişmesine fırsat tanıyacak robotik kodlama atölyesinin açılışına şahitlik ediyoruz. Teknoloji de her gün yeni gelişmeler yaşandığını görüyoruz. Kocaeli sanayinin başkenti. İlimiz bakımından teknoloji büyük önem taşıyor. Biz kodlama sınıflarıyla ilgili olarak her eğitim bölgemizde bir okulumuzu belirledik. 116 okulumuzu öncelikli okul olarak belirledik. Bu okullara kodlama sınıflarını kurma gayreti içerisinde çalışmalarımıza başladık. Toplamda 65 robotik kodlama sınıfı yapıldı. 33’ü hayırseverler tarafından, 10’u milli eğitim tarafından, 22’si ise büyükşehir belediyesi tarafından yapıldı. Sınıflardan 19’u ilkokulda, 26’sı ortaokulda ve diğerleri de liselerde yer alıyor.

img_0046.jpg

 

“OKUL SANAYİ İŞBİRLİĞİ”

Artık tablet dağıtımından vazgeçildi ve bu yıl itibariyle 79 robotik kodlama sınıfı büyükşehir belediyesi tarafından yapılacak. Bizler sanayinin istediği nitelikte insan yetiştirmek için çalışmalar yapmaya başladık. Temennimiz önümüzdeki süreçte okul – sanayi işbirliğinin daha da ileriye taşımaktır. Kocaeli’de yürüttüğümüz önemli çalışmalar var. Projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Kodlama sınıfı çocuklarımızın ufuklarının açılmasına fırsat verecek önemli bir çalışma. Öğrencilerimize ve kentimize hayırlı olsun.

toplu-077.jpg

acilis-(1).jpg

plaket-(1)-001.jpg

hatira-fotografi-(2).jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.