1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Tüpraş işçisinin alnından öpüyorum”
“Tüpraş işçisinin alnından öpüyorum”

“Tüpraş işçisinin alnından öpüyorum”

Petrol-İş Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar, 16 Mayıs Salı günü imzalanan Tüpraş'taki toplu iş sözleşmesiyle ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi

A+A-

Beyaz Yalı Restoran’da gerçekleştirilen basın açıklamasına Petrol-İş Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar’ın yanı sıra Genel Sekreter Ünal Akbulut da katıldı. Ali Ufuk Yaşar, diplomatik çalışmalar sonucunda başarılı bir sözleşmeyi alkışlar eşliğinde imzaladıklarını belirtti.

 

KIRMIZI ÇİZGİMİZ KIDEM TAZMİNATI

Petrol-İş Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar, sözlerine 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutlayarak başladı. FETÖ operasyonlarına da değinen Yaşar, “Masumiyet karinesi dikkate alınarak Petkim ve Tüpraş’ta FETÖ ile ilgili sürecin sonlandırılmasını istiyoruz” dedi. Yaşar, “İş hayatında kıdem tazminatı gibi önemli sorunlar var. Bu bizim kırmızı çizgimiz. Çalışanın hak kaybına uğramadan geçilmesini istiyoruz fonların ne kadar kötü kullanıldığını hepimiz biliyoruz. Kıdem tazminatı fonu ile ilgili çok kirli bilgi var. Bize gelen bir taslak var. Bakan karşılıklı yüzde 70 oranında olması halinde mutabakat aramam diyor. Ama Cumhurbaşkanı mutabakat olmadan iş olmaz demişti. Taslak geldiğinde 30 gün ve 8,33’ten taviz vermeyiz. Gönüllülük esası olmadan asla rıza olmayız” dedi.

 

3G’Lİ ÜCRET İSTİYORUZ

Kamuda çalışan işçilerin kadroya geçmesi ile alakalı konuşan Yaşar, “Geçici işçilerin kadroya alınması sözünün tutulmasını istiyoruz. Çalışma yapıldığı söyleniyor ama bir çalışma taslağı önümüze gelmedi. Bizim 3G talebimiz var. Güvenceli, güvenilir ve geçinebilir bir ücret istiyoruz. Türk-İş en büyük konfederasyon. Memur-Sen’in ILO temsilcisi olması ile ilgili ön görüler var. Biz bunu kabul etmiyoruz. Asıl olan çalışan işçidir. Memurları yok saymıyoruz. Ama grev hakkı olmayan ve diğer uluslararası platformlarda kabul edilmeyen Memur-Sen’e verilmesi doğru bulmuyor ve kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

ALKIŞLARLA SÖZLEŞME İMZALADIK

Yaşar, “Yürütülen diplomasi ve işçilerin 4 rafinerideki direnci sözleşmenin bitmesinde önemli rol oynadı. Tüpraş işçisinin alnından öpüyorum. Bu birlik ve beraberlik içinde olmanın sevinci ile sözleşmemizi imzaladık. Eğer bu sözleşme Yüksek Hakem’e gitseydi orada çok önemli kayıplarımız olurdu. Burada çok önemli değerler yok olurdu. Tüpraş işçisi memnun. Biz genel müdürle el sıkışırken alkış koptu. Bu bizi çok memnun etti. Yine alkışlar arasında sözleşmeyi bitirdik” dedi. Referandum ile alakalı da değerlendirme yapan Yaşar, “16 Nisan’da çoğunluk ile evet çıktı. Ancak yüzde 49’u da doğru okuyarak insanların taleplerinin de dikkate alınmasını istiyoruz. Verilen mesajın doğru anlaşılması gerekiyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.