1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tüm öğrencilere sağlık kontrolü
Tüm öğrencilere sağlık kontrolü

Tüm öğrencilere sağlık kontrolü

Okulların açılmasına az bir zaman kala Vali Hüseyin Aksoy’un başkanlığında okulların güvenliği toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Vali Aksoy, “Okul çevreleri gözlem altında” dedi

A+A-

YOĞUN KATILIM

Okul güvenliği, uyuşturucu ve uyarıcı madde ile mücadele ve eğitim kalitesinin arttırılmasını içeren toplantı Süleyman Demirel Kültür Merkezi (SDKM)’de düzenlendi. Vali Hüseyin Aksoy’un başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Vali Yardımcısı Ekrem Erdoğan, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Asayiş Komutanı Yarbay Murat Filiz, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, ilçe kaymakamları, ilçe milli eğitim müdürleri, okul müdürleri, okul aile birliği başkanları, daire müdürleri ve mahalle muhtarları katılım gösterdi. Toplantıda okulların sorunları da konuşuldu.

 

20 BİN 66 KİŞİ OKUMA YAZMA ÖĞRENDİ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda ilk olarak kürsüye çıkan İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, “Kocaeli ilimizde 1257 okul, 379 kurum, 15 bin 828 derslik, 16 bin 90 şube, 23 bin 942 öğretmen, 531 bin 870 öğrenci ile bu yıl eğitim öğretime başlayacağız. Kademelere göre eğitim verilerine baktığımızda okul öncesinde okullaşma oranı yüze 5. İlkokulda yüzde 98 oranında. Okuma yazma seferberliği okuryazar oranımız yüzde 97.74’tü. Okuma yazma bilmeyenlerden 20 bin 66 kişiyi okuryazar hale getirdik. Okuma yazma bilmeyenleri yüzde 1,7’ye düşürdük” ifadelerini kullandı.

 

AYDA 1 KEZ DENETLENECEK

Konuşmasının devamında Çelik, “Okulların bin 3’ünde kamera sistemi bulunuyor. Kent güvenlik sitemine entegre açısında 28 okulumuzda çalışmalar başladı. 18’i milli eğitim bakanlığı, 10 tanesi ile valiliğimizce çalışmalarına devam ediliyor. 18 tanesinin çalışması önümüzdeki ayın ortasında bitecek. Bu okullar daha çok riskli görülen okullarımız. Birinci derecedeki riskli okullar günde 1 kez, ikinci derecedeki riskli okullar 2 haftada 1 kez, üçüncü derecedeki riskli okullar ayda 1 kez denetlenecek” şeklinde konuştu.

 

BİN 953 ARAÇ DENETLENDİ

“Bu yıl bin 50 toplum yararına çalışacak temizlik görevlisi çalıştıracağız” diyen Çelik, “453 güvenlik görevlisinin tamamının dağıtımını yaptık. Okul polisi ve jandarma tarafından da okul çevrelerinde daha sık önlemler alınacak. Olaylara müdahale süresi en geç 5 dakikada olacak şekilde çalışmalar devam ediyor. 3 bin 421 servis personelinin Bin 484’üne eğitim verildi. Bin 791 rehber servisinin 578’ine eğitim verdik. Toplamda 46 bin 365 öğrenci, bin 579 rehber personel ve 2 bin 604 servis aracı 437 özel servis ile taşınıyor. Servis denetimleri her sabah ve akşam olmak üzere ilgili personeller tarafından yapılmaktadır. Bin 953 araç bu yıl denetlendi” diye belirtti.

 

katilim-034.jpg

 

12 YAŞINDAN BÜYÜK SERVİS OLMAYACAK

Servis araçları hakkında bilgi veren Çelik, “Gerekli özellikte okul taştı yazısı bulunması, öğrencilerin sırayla biniş ve iniş yapması, büyük harflerle ‘DUR’ yazısı bulunacak, servis aracının iç düzenlemesinde demir aksam açıkta olmayacak. Öğrenci ve çocukların kolayca yetişebileceği camlar olacak. İmal, tadil ve montajı ile alakalı araçlar kullanılabilir halde olacak. Periyodik muayeneler yapılacak. Servis araçları 12 yaşından büyük olmayacak. Taahhüt edilen öğrenci sayısı aşılmayacak. Çocuklar için üç nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat bulundurulacaktır. Ayrıca 451 okulumuzda beyaz bayrak bulunuyor. 196 okul ise beslenme dostu olarak belge aldı. Gıda işletmelerinin kontrolü sağlık müdürlüğü tarafından yapılıyor” dedi.

 

EĞİTİMLER VERİLDİ

Son olarak Çelik, “61 bin 917 veliye madde kullanımı ve bağımlılığı konusunda bilgilendirmeler yapıldı. 74 bin 308 veliye sağlıklı ve güvenli teknoloji konusunda bilgi verildi. 127 bin 576 öğrenciye madde bağımlılığı bilgilendirmesi yapıldı. 134 bin 89 öğrenciye şiddet ve zorbalık konulu seminerler verildi. 21 bin 370 öğretmen ve yöneticiye okuldaki sorunlara yönelik sorun çözeme ve iletişim becerilerini geliştirme eğitimleri verildi. 26 bin 363 öğretmen ve yöneticiye durumların izlenmesi ile ilgili eğitimleri ve 89 bin 67 veliye öğrencilerin zararlı yerlere gitmemesi konusunda bilgiler verildi” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

İŞLEM YAPACAĞIZ

Çelik’ten sonra söz Vali Hüseyin Aksoy, “Eğitimde herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması, çocuklarımızın güvenli bir şekilde okula gidip gelmesi bizim için büyük önem taşıyor. Eğitim yılı başında aldığımız tedbirleri gözden geçirmek çalışmalarımızı daha farklı boyutlara taşımak için toplantımızı yapıyoruz. Öğrenci ve veliler dışında kişi ve gurupların okul çevresinde beklemelerini yasakladık. Bu noktada kabahatler kanunun göre bunlara işlem yapma konusunda bu kararı aldık. Okulların çevresindeki internet kafelerde okul saatinde öğrenci bulduğumuz halde internet kafeye işlem yapacağız” diye konuştu.

 

KÖTÜ SONUÇLAR YAŞAMAYIZ

“Çocukların okulda kalmalarını sağlamak eğitimlerini sürdürmeleri için tüm birimlerimizle çalışıyoruz” diyen Aksoy, “Öğrencilerin devam etmeme nedenlerini sorgulamalıyız. Çocuklarımızın maruz kalabileceği cinsel istismarlara karşı rehber öğretmenlerimizin gayretli çalışmaları var. Asla kabul edebileceğimiz, görmeyeceğimiz bir alan değil. Çocuklarımızın intihara teşebbüsü konusunda mutlaka bir müfettiş görevlendirilip öğrencinin sorunun olup olmadığı rehber öğretmenin ilgilenip ilgilenmediğini araştıracağız. Çünkü çok küçük bir noktada ona müdahale edersek kötü sonuçlar yaşamayız” dedi.

 

KONTROL EDECEĞİZ

Konuşmasının devamında Aksoy, okulların kantinlerindeki yiyeceklerinin sağlıklı olması konusuna da değindi. Aksoy, “Kantinlerde çalışan kişilerin güvenlik soruşturmalarını yapmak zorundayız. Suça bulaşmış öğrencileri farklı suçlara yönlendirebilecekleri asla çalıştırmayacağız. Okul servis şoförleri de kaymakamlığımız tarafından incelip değerlendirilecek. Yüz kızartıcı suça bulaşmışsa buralarda çalışmamaları gerektiğinin üzerinde duracağız. Çocuklarımızı emanet ettiğimiz servis araçlarının güvenli olması gerekiyor. Kış lastikleri takıp takmadığını da kontrol edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

BİLİNÇLİ HALE GELMELERİNİ SAĞLAYACAĞIZ

“Yardıma muhtaç öğrencilerin kaymakamlıklar tarafından gerekli destekler verilecek” diyen Aksoy, “Suça bulaşma ya da suç işlemek için mekan oluşturan metruk yerle için de çalışmalar başlattık. Böyle metruk binalar varsa bunların yıkımı gerçekleştirilecek. Okuma yazmaz bir vatandaşımızın varlığını kabul etmek istemiyoruz. Hayat boyu öğrenme kurslarının sayısını artırma düşüncedeyiz. Okul öncesinde okullaşma oranının yüzde yüze ulaşması bu yılki hedefimiz. 671 kadınımız hedef kitle olarak belirledik. Kadınlarımızı meme kanserinde kendi kendini muayene etmeleri adına bilinçli hale gelmelerini sağlayacağız. Sigaranın zararları bağımlılıkla mücadele ve şiddete maruz kaldığında nerelere başvurmaları gerektiği gibi birçok konuda 150 bine ulaştık. 671 bine ulaşıncaya kadar projemiz devam edecek” diye belirtti.

 

ENGELLİLER TEK ÇATI ALTINDA

Engelliler için yapılan çalışmaları anlatan Aksoy, “Engelli bilgi bankası engellerin tek bir veri tabanında olmalarını sağlayacağız. Yazılımı yaptık. Kayıt altına alınmamış engelli vatandaşlarımız varsa ilçe sağlık müdürlüğüne bildirilmesini talep ediyoruz. Yüzde 40 gibi bir sınır görmeden özellikle engelli öğrencilerimiz varsa engelli veri tabanına onları da dahil etmek istiyoruz. Kocaeli’deki engelli dağılımını görmek istiyoruz. Hangi engel türünün nerede yoğunlaştığını görmek istiyoruz” dedi.

 

TÜM ÖĞRENCİLERE SAĞLIK KONTROLÜ

Okul sağlığı projesini hayata geçirdiklerini ifade eden Aksoy, “Bu kapsamda öğrencileri sağlık taramasında geçireceğiz. Öğrencilerimizin belirli yaşlarda taramasının yapılmasını çocuklarımızda sağlık sorunu varsa çözmek istiyoruz. Temel amacımız sağlıklı bir nesil yetiştirmek. Bu proje bu yıl uygulamaya konulacak. Hem okul ortamı hem çevresi sağlıklı bir ortamda bulunmaları adına yapılan bir çalışma. Okuldaki fiziki ortamların sağlıklı olması adına bir takım denetlemeler yapılacak. Tüm öğrencilerimizin Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği standartlarda sağlık taraması yapılacak. Aile hekimlikleriyle irtibatlı olarak çalışacağız. Hedeflediğimiz tüm öğrencilerimizin yılda bir sefer aile hekimlerine giderek tüm organlarını kapsayan taramadan geçmesi” şeklinde konuştu.

 

ÇALIŞAN ÇOCUKLAR UNUTULMADI

Son olarak Vali Aksoy, “Dilenen ve çalışan bir çocuk gördüğünüzde ilgili birimlere iletmenizi istiyoruz. Çocukların yeri okullardır. Ailesine teslim edip tebligatta bulunuyoruz. Bir daha sokakta gördüğümüzde o aileye ceza kesip savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu konuyu Kocaeli’nin gündeminden tamamen çıkarmak istiyoruz. Suriyeli çocukların eğitiminin aksamaması için bunların okullara alınması konusunda ilgili birimlerin hassasiyet göstermelerini istiyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

SPOR TARAMASI BAŞLAYACAK

Aksoy’dan sonra söz alan Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, “Yetenek taramasıyla ilgili çalışmalarımız tamamlandı. Arkadaşlarımız eğitimlerini aldı. Okulları başladıktan bir hafta sonra başlayacağız. İlçelerimizde de il milli eğitim komisyonlarımız oluşturuldu. Komisyonda yer alaka arka bize bildirecekler. Merkezde olanları merkezdeki komisyon, ilçede olan komisyon üyeleri de ilçede olan okullardaki denetlemeyi yapacak. Özellikle spor salonu olan okullarda kulüpleme çalışması yapıyoruz” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.