1. YAZARLAR

  2. Gülsüm Güney

  3. Tamam mı devam mı?
Gülsüm Güney

Gülsüm Güney

Yazarın Tüm Yazıları >

Tamam mı devam mı?

A+A-

Her geçen gün daha çok insan tarafından kullanılan sosyal medyanın, hayatımızın bir parçası haline geldiğini, hepimiz biliyoruz. Hatta hayatımızın büyük bir parçası haline geldi demek, daha doğru olacaktır. Nitekim verilerde bunu doğruluyor.
Hatırlarsınız, “We Are Social 2018 Raporu” Şubat ayının başında yayımlanmıştı. Raporu incelediğimizde; İnternet ve sosyal medya kullanımında, 2016 yılından 2018 yılına geçerken, 2 yılda çok büyük bir artış olduğunu gözlemliyoruz.
Türkiye’de 2016 Ocak ayından, 2018 Ocak ayına kadar internet kullanım istatistiklerinde, internet kullanıcılarının %13, yani 6 milyon kişi arttığını görüyoruz. Bu 54.3 milyon internet kullanıcısı demek.
Aktif sosyal medya kullanıcı sayısın da ise, 2 yılda 3 milyonluk bir artış gerçekleştiği görülüyor. Bu da 51 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı demek oluyor.
İnsanlar internette, günde ortalama 7 saatlerini geçiriyorlar.
Ortalama 2 saat 48 dakika sosyal medyada, 2 saat 44 dakika televizyon başında ve son olarak 1 saat 22 dakika müzik dinleyerek.
Hal böyle iken sosyal medyanın gücünü görmezden gelmek, her alanda ama bu günlerde hususiyetle siyasette, büyük yanılgılara ve yanlış yönlendirmelere sebep olabilir.
Geçmişe dönersek, gerek klasik medyayı gerekse sosyal medyayı kullanarak asılsız bilgilerle toplumların kontrol edildiği pek çok olay yaşandı. Arap Baharından, Türkiye’de ki Gezi Olaylarına kadar, algı operasyonlarıyla kitleler sokağa döküldü. Şimdi, hazır seçimler yaklaşıyorken algı operasyonlarının tekrardan canlandırılmaya çalışıldığını görmekteyiz.
Son hadise: “tamam” ve “devam” hashtaglerinin yayılmasıyla gerçekleşti. Twitter yöneticileri bu etiketlerin Türkiye’deki siyasal iklimde nasıl büyük bir etki yaratacağına kanaat getirmiş olacaklar ki, TAMAM etiketinin liste başı olmasını mesele etmediler ancak karşısındaki DEVAM etiketini “bot hesap” gerekçesiyle listeden çıkardılar.
Hoppala…
Oysaki, hadiseden bir gün sonra TAMAM etiketiyle tiwit atanların sadece yüzde 42’sinin Türkiye’den olduğu, çoğunluğunun Amerika’dan tiwit attığı ve dahası yüzde 70’inin bot hesap olduğu ortaya çıktı. Ancak twitter yöneticileri bunu hiç hesaba katmadı.
Geçmişte pek çok olayda Türkiye karşıtı söylem ve paylaşımları özenle koruduğunu bildiğimiz bu ağların yöneticileri bilmeliler ki “Mü’min aynı delikten iki kere ısırılmaz.”
Velhasılıkelam geçmişte yedirdik sandınız ama yememiştik. Vallahi zorlamayın. Türk Halkı’na bu numaralar işlemiyor.
Sözün özü: Batının içindeki "Bağımsız Türkiye korkusu" giderek büyüyor. 24 Haziran'a kadar dışarıdaki bu korkunun içerideki etkilerini göreceğiz ve uyanık olmakta fayda var.
Becerebiliyorsanız sevgiyle kalın…
Son söz: “Çok iyi biliyorsunuz ki sevgi, büyümesine izin vermeniz gereken bir çiçektir. Öldürecek ve uğruna ölecek hiçbir şey yok. Gerçekten sevginin bizi kurtaracağını düşünüyorum ve hâlâ tek ihtiyacınız olan şey sevgi.” John Lennon

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.