1. YAZARLAR

  2. Gülsüm Güney

  3. Siyasette hafta sonu mesaisi
Gülsüm Güney

Gülsüm Güney

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasette hafta sonu mesaisi

A+A-

Kocaeli siyaseti yoğun bir hafta sonu mesaisi geçirdi. 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda Cumartesi günü CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce miting yaparken, pazar günü aynı meydanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kocaelililerle buluştu.
***
Şimdi her iki mitingi de değerlendirme vakti. İlk olarak Muharrem İnce geldi şehrimize. Hazırlıklarına günler öncesinden başlanılan miting için partililer yoğun bir afiş ve bayrak çalışması yaptı. Özellikle gençlik kolları gece gündüz demeden çalıştı. Öncelikle hepsinin emeğine sağlık… Ardından Cumartesi günü Sayın İnce miting alanına geldi. Evet, partililer bu miting için çok çalıştı fakat o gün meydanda istenilen kalabalık yoktu.
***
İnce alana tam vaktinde geldi ve sözlerine;  “Benim konuşmalarım iki bölümden oluşuyor. İlk olarak Türkiye ölçekli çözüm önerileri. İkincisi ise Erdoğan’a cevaplar” şeklinde başladı. Ardından konuşmasını seri bir şekilde, üç aşağı beş yukarı, her yerde yaptığı konuşmaya benzer şekilde, sanki ezberden yapar gibi tamamladı ve 45 dakikada sahneden ayrıldı.
***
Evet, yetişmesi gereken bir yer vardı. Fakat hem orada saatlerdir bekleyen insanlar için kısa ve eksik kalan bir konuşma oldu hem de ne Kocaeli halkına ne de bunca çalışmayı yapan teşkilatlara tek bir övgü cümlesi duyulmadığından kalplerde yer edinemedi. Gelelim “15 Temmuz Milli İrade Meydanında” Pazar günü ve öncesinde yapılan hazırlıklara:
***
AK Partili yöneticiler de günler öncesinden hazırlıklara başladı. AK Parti Kocaeli İl Başkanı Abdullah Eryarsoy görevi yeni devralmasına rağmen, kapı kapı dolaşarak broşürleri dağıttı, halkla kucaklaştı. İl ana kademe, kadın kolları, gençlik kolları coşkuyla bu sürece dâhil oldular.
***
AK Parti İzmit İlçe’de ise özel miting komisyonu oluşturuldu. İlçe Başkanı Hasan Ayaz, ana kademe, kadın kolları, gençlik kolları ve mahalle teşkilatlarıyla birlikte miting anına kadar sahadaydılar ve Cumhurbaşkanımızın ilimize gelişini tüm İzmitlilere duyurdular.
***
Cumartesi gecesi saat 02.00 gibi eşim, AK Parti İzmit İlçe Başkan Yardımcısı Ali Güney ile birlikte şehri dolaştık. Tüm şehirde bir bayram havası vardı ve gençlik kolları şehrin dört bir yanında bayrakları asmaya devam ediyorlardı. Bu sebeple her zaman en büyük teşekkür onlara. Ellerinize emeklerinize ve yüreklerinize sağlık çocuklar!
***
Gelelim miting gününe; Pazar Günü Saat 17.30’da gerçekleştireceği belirtilen mitinge, partililer saatler öncesinden gelmeye başladı. Erdoğan, yaklaşık 45 dakikalık bir gecikmeyle alana giriş yaptı.
Sözlerine, “Kocaeli, sanayinin merkezi Kocaeli, üretimin merkezi Kocaeli, Türkiye lokomotifi Kocaeli, Barışın kardeşliğin şehri Kocaeli, Maşallah Bugün yine çok farklısın, bu gün yine tarih yazıyorsun Kocaeli” diyerek başladı.
***
Ardından , “24 Haziran’da sandıkları patlamaya hazır mıyız Kocaeli?” dedi. Alanı dolduran on binler ise hep birlikte “hazırız” cevabını verdi. Sonrasında her şehirde olduğu gibi, adeta o şehirde yaşıyormuşçasına, o şehrin sorunlarına hâkim olduğunu belli ederek, Kocaeli ile ilgili projelerini anlattı; “bende buralıyım, bende buradayım” dercesine.
***
Şimdi, bu noktada biraz duralım. Çünkü Erdoğan’ın farkı burada başlıyor. Erdoğan'ın oldukça gelişmiş bir iletişim yeteneği var, her kelimesinde güçlü bir lider imajını çizmeyi başarıyor. Konuşma yaparken adeta hedef kitlesiyle sohbet ediyor. Toplumun bir parçası gibi hareket ediyor ve bu sebeple herkes ondan bahsederken “bizden biri” olarak nitelendiriyor. Herkesin anlayabileceği çok sade bir üslubu tercih ediyor ve yine bu sebeple basit ama çok etkileyici konuşmalar yapmayı başarıyor.
***
İşte tüm bu sebeplerden mütevellit Erdoğan yine başarıya koşmaya devam ediyor. Elbette ki arkasındaki Büyük Kocaeli halkı ile birlikte. Tüm teşkilatı, özellikle İl Başkanı Abdullah Eryarsoy’u kısa zamanda ki bu başarısı için kutluyorum. Sevgiyle…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.