1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SANTEK Fuarı kapılarını açtı
SANTEK Fuarı kapılarını açtı

SANTEK Fuarı kapılarını açtı

6. Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı Uluslararası Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı. 6-9 Kasım arasında açık olacak fuarın resmi açılış töreni protokolün geniş katılımıyla gerçekleştirildi

A+A-

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) işbirliğinde, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi, Kocaeli Ticaret Odası, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Gebze Ticaret Odası, Körfez Ticaret Odası ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) destekleriyle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezi’nde 6-9 Kasım tarihleri arasında ziyaretçilere kapılarını açtı.

gezdiler-(2)-007.jpg

GENİŞ KATILIM

Programa Vali Hüseyin Aksoy, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellşibeş, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Donanma Komutanı Ercüment Tatlıoğlu, Deniz Filosu Komutanı Tuğamiral Hasan Çankaya, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Osman Aslan, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Aslan, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir, belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

kurdele-(4).jpg

111 FİRMA STANT AÇTI

Savunma ve Savunma Yan Sanayi, Otomotiv ve Otomotiv Yan Sanayi, Enerji, Elektrik Elektronik ve Otomasyon, Robotik Otomasyon, Üretim Makineleri ve İmalat Endüstrisi, Demir Çelik ve Demir Dışı Metaller, Kaynak Teknolojileri, Liman Tersane ve Gemi Sanayi, Lojistik, Kimya Sanayi, İstifleme Teknolojileri gibi alanlarda faaliyet gösteren 111 firma fuar kapsamında stant açtı.

stantlar-(10).jpg

“PARA VİTRİNİN OLDUĞU YERDE KALIYOR”

TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz programın açılış konuşmasında, “6 yıl önce büyük bir vizyonla yola çıkıldı. Bu eserin ortaya çıkmasında büyük emek gösteren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’na teşekkür ediyorum. Bu fuar birliğimizin bölgemize neler katabileceğinin en büyük göstergesi oldu. Fuarımızda savunma sanayine katkı sunan en gözde temsilcilerimiz yer alıyor. Para üretilen yerde değil, vitrinin olduğu yerde kalıyor. 175 iş insanı fuarımız kapsamında misafirimiz olacak. Misafirlerimiz iş bağlantıları oluşturacaklar” dedi.

cihat-alagoz.jpg

ZİYARETÇİ SAYISI ARTARAK DEVAM ETTİ

Programda konuşan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu şu ifadeleri kullandı;, “İlk defa 2013 yılında düzenlemeye başladık. SANTEK Fuarı, kısa zamanda sanayi ve teknoloji sektörünün buluşma noktası oldu. Bu yıl da fuarımızda Türkiye’nin önemli sanayi firmalarına ve savunma sanayi kurum ve kuruluşlarına ev sahipliği yapıyor. 2013 yılından beri fuarımızın ziyaretçi ve katılımcı sayısı artarak devam etti. Bu yıl katılımcı firma 111 adet.

ayhan-zeytinoglu-(2)-001.jpg

“İŞLETMELER BİRBİRLERİNİ TANIYACAK”

Firmaların; 53 tanesi Kocaeli 56 tanesi il dışı (Balıkesir 1, Bursa 2, İstanbul 22, Sakarya 22)

Hatta; 10 tanesi Marmara bölgesi dışından (Ankara 7, Eskişehir 2, Konya 1, Mersin 1)

Hedef; ilginin arttığı fuarda 35 binin üzerinde profesyonel ziyaretçi. Marka değeri giderek artan fuarımızda, katılımcıların önemli iş bağlantıları kurabileceğini, işletmelerin birbirini daha yakından tanıma fırsatı yakalayabileceğini düşünüyoruz.

“DAHA CAZİP HALE GETİRİYORUZ”

Eş zamanlı etkinlikler ile fuarı cazip hale getiriyoruz. Savunma Sanayi İkili İş Görüşmeleri

Fuarların biraz daralmaya başladığı günümüzde biz yüzümüzü savunma sanayine dönmeye başladık. TSK ve tüm savunma sanayi vakıf şirketlerini yoğun katılım ile ağırlıyoruz. Fuarımızda; Milli Savunma Bakanlığı çatısı altında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Tersaneler Genel Müdürlüğü ve Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü, Savunma Sanayi Başkanlığı, ASELSAN, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, İŞBİR ELEKTRİK, ROKETSAN, HAVELSAN, TAI-TUSAŞ, STM-Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği gibi kurumlar bulunuyor.

stantlar-(3).jpg

“EN BÜYÜK 100 SAVUNMA ŞİRKETİ”

Fuara katılan savunma sanayi firmalarından 4 tanesi (ASELSAN, ROKETSAN, TUSAŞ ve STM) dünyanın en büyük 100 savunma şirketi. Bu katılım savunma sanayine tedarikçi olmak isteyen firmalarımız için önemli bir fırsat. Yurt dışından ithal edilen savunma sanayi ürünlerinin yerli teminine ilişkin ikili iş görüşmeleri ile işbirliği kurabilme fırsatı. Şuan 400’ün üzerinde ikili iş görüşmesi başvurusu. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB) yöneticileri, Bu bölgelerde faaliyet gösteren Ar-Ge firmaları ve akademisyenleri bir araya getirerek, yeni ve ileri teknolojilerle mal ve hizmet üretmek isteyen girişimcileri buluşturacağız.

REKOR SEVİYEDE YABANCI KATILIMI

Bu sene; 19 farklı ülke ;İngiltere, Rusya, Uganda, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kosova, Libya Arap Cemahiriyesi, Nijerya, Yunanistan, Makedonya, Tunus, Belçika, Kanada, Küba, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Sırbistan, Slovakya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti fuarda. Hedefimiz; 1500 adet ikili iş görüşmesi. Umarız firmalarımız başarılı işbirlikleri kurarlar.

“KOCAELİ GELECEĞE EMİN ADIMLARLA YÜRÜYOR”

Zeytinoğlu’nun ardından kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Organizasyonu düzenleyen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Kocaeli büyük ve güçlü bir şehir. Emin adımlarla geleceğe doğru yürüyoruz. Kurumlar arası işbirliği açısında baktığınızda Kocaeli geleceğe çok daha güçlü bir şekilde yürüyecek. Kocaeli Türkiye için ekonomi başkenti olma noktasında önemli adımlar atıyor. Turizmle alakalı adımlarla da iyi işler yapacağız. 2 üniversitemiz var belki bu sayı daha da artabilir. Bu tür organizasyonlar kentimize zenginlik katıyor"

tahir-buyukakin-002.jpg

“KOCAELİ SANAYİNİN KALBİNİN ATTIĞI YER”

Büyükakın’ın ardından konuşan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Milletimizin istikbali için üzerimize düşen görevi yapabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bu fuar aslında bir vitrin. Savunma sanayisinde başarılıyız demek yetmez sanayi sistemi iyiyse savunma sanayimiz de iyidir. Diğer sektörler de burada oluşan sinerjiyle Türkiye toptan bir kalkınma içerisinde olmalı. Savunma sanayisinde geliştirilen teknolojiler daha sonra sivil alanda da kullanılmıştır. Kocaeli sanayinin kalbinin attığı bir bölge. Bu bölgede savunma sanayisine katkı verildiğini görüyoruz ve bundan gurur duyuyoruz. Türkiye artık eşik atlama seviyesine gelmiştir. 2020 sonrası hedefimiz savunmada mutlak yerliliktir” şeklinde konuştu.

ismail-demir.jpg

“ÇALIŞMALAR DAHA İYİ NOKTALARA TAŞINACAK”

Programda konuşan Vali Hüseyin Aksoy, “13 Organize sanayi bölgesi var Kocaeli’nin. Kocaeli Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden birisi. Kocaeli 236’sı yabancı sermaye olmak üzere 2 bin 588 sanayi kapasiteli işletmeye sahip. Kocaeli gümrüklere baktığımızda Türkiye dış ticaretinin yüzde 17’sini gerçekleştiriyor. Bu fuarla çalışmalar daha iyi noktalara taşınacaktır. Firmalar burada karşılıklı görüşmeler gerçekleştirecektir. Bu fuarda millileşme yolunda önemli bağlantılar yapılacaktır. Sanayicilerimizden talepte bulunabileceği bu fuar oldukça anlamlı” dedi.

vali-huseyin-aksoy.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.