1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri sahiplerini buldu
Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri sahiplerini buldu

Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri sahiplerini buldu

Kocaeli Sanayi Odası tarafından Wellborn Otel’de gerçekleştirilen Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri sahiplerini buldu

A+A-

YOĞUN KATILIM

Wellborn Otel’de KSO Mayıs ayı meclis toplantısının ardından Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri sahiplerine takdim edildi. Ödül törenine; Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın yanı sıra Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Deniz Ticaret Odası Başkanı Vedat Doğusel, AK Parti İl Başkan Vekili Abdullah Eryarsoy, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç ve davetliler katılım gösterdi.

 

TİM RAKAMLARINI DİKKATE ALMIYORUZ

Ödül töreni programında konuşan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Ödülümüzün adını taşıyan ve henüz çevrenin konuşulmadığı 70’li yıllarda, çevre sorunlarının çözümü için yoğun çalışmaları olan kurucumuz merhum Şahabettin Bilgisu'yu, bugünü vesile ederek buradan tekrar saygıyla ve rahmetle anıyorum. Şahabettin Bilgisu’nun ‘Ekonomide ve ekolojide denge, işin sırrı bu dengede’ sözünü hatırlatmak istiyorum. Bir sanayi kenti olan ilimizde sanayileşme süreci 1960-1975 yılları arasında başlamıştır. Bugün geldiğimiz noktada; Türkiye’nin en küçük 8’inci ili. Odamıza kayıtlı 2600 adet firma bulunmaktadır. Bunların %10’unun üzerinde olan 274’ü yabancı sermayeli İlk 500’de 80 işletme ilk 1000’de 131 İstanbul bu rakamı 32 açıklıyor. Çünkü merkezlerin bulunduğu illeri dikkate alıyor. İmalat sanayinin % 13’ü ilimizde gerçekleşmektedir. 70,6 milyar dolarlık dış ticaret % 18,1. İhracat 23,1 milyar dolar. İthalat 47,5 milyar dolar. Tim rakamlarını dikkate almıyoruz. Çünkü TİM de merkezlere göre açıklıyor” dedi.

 

protokol-005.jpg

 

EN İYİ ÖRNEKLERİNDEN BİRİ

“Kocaeli İstanbul’dan sonra toplanan vergilerin %12,95’ini karşılayan ikinci ildir” diyen Zeytinoğlu, “ İlimiz, 2017 yılında 69 milyar 413 milyon TL vergi ödemiştir. Kişi başına vergi geliri, 36 bin 857 TL'dir. Böylece, Kocaeli devlete en fazla kazanç sağlayan il olmuştur. Türkiye ortalaması ise 6 bin 633 TL'dir. Tahakkuk yüzde 92,7 ile birinci sırada. Kocaeli’nde kişi başına devletin harcaması 3 bin 263 TL’dir. Özetle şehrimiz ekonomik faaliyetlerde sürekli ilk sıralarda yer almaktadır. İlimizde hızlı sanayileşme ve artan göçe bağlı olarak gelişen çarpık kentleşmenin önüne geçebilmek için 80'li yılların sonunda organize sanayi bölgelerinin kurulması çalışmaları başlatılmıştır. Bugün itibariyle az öncede belirttiğim gibi ilimizde 14 organize sanayi bölgesi ve 2 serbest bölge. Bu bakımdan Kocaeli’ni disiplinli sanayi gelişiminin en iyi örneklerinden biri olarak gösterebiliriz” şeklinde konuştu.

 

TANITIM FAALİYETLERİNE AĞIRLIK VERDİK

Zeytinoğlu sözlerini, “KSO Şabahettin Bilgisu Çevre Ödülleri Organizasyonu çevreye olan duyarlılığın bir göstergesi olduğunu düşündüğümüz bu organizasyonumuz ile her yıl firmalarımızı ödüllendiriyoruz. Türkiye’nin ilk ve tek organizasyonu olan Şahabettin Bilgisu Çevre Ödüllerini 24 yıldan bu yana düzenlemekten gurur duyuyoruz. Her yıl getirdiğimiz yeniliklerle ödül organizasyonumuzun canlılığını artırıyoruz.2003 yılından itibaren KOBİ dalında da Çevre Ödülü vermeye başladık. 2014 yılından itibaren sektörel bazlı bir değerlendirme yaparak, Sektörel Çevre Ödülleri de vermeye başladık. 2016 yılında organizasyonumuzu tüm Türkiye’deki sanayi kuruluşlarına açtık. Bu yıl da ödül organizasyonumuzun tüm Türkiye’de bilinirliğini arttırmak için tanıtım faaliyetlerine ağırlık verdik. Bu yeniliklerin olumlu sonuçlarını görüyoruz. Ödül törenine bu yıl katılan firma sayısı 28 ile rekor bir sayıya ulaştı. Bu firmaların 10 tanesi İstanbul, Sakarya, Düzce, Bursa, Eskişehir, Manisa, Kırıkkale ve Hatay illerindendir” ifadeleriyle sürdürdü.

 

hatira-003.jpg

 

ATIK SULARI GERİ KAZANMALIYIZ

Bu sene organizasyona başvuran 28 işletmeden en iyilerini seçmekte zorlandıklarını belirten KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Bu ödül organizasyonun çevresel farkındalıkların artmasına ve bilinç seviyesinin yükselmesine de hizmet ediyor olması gurur verici. Bu süreçte sevindirici olan diğer bir konu ise katılan tüm işletmelerimizin çevreye yönelik standartlarının ne kadar yüksek olduğunu görmekti. Saha ekibimiz tarafından yapılan ziyaretlerde, firmalarımızın mevzuatsal zorunlulukların ötesinde çevre konusunda çok fazla çalışma ve yatırım yaptıkları ve firmalarımızda birçok iyi uygulama örnekleri bulunduğu tespit edildi. Artık firmalarımızın; Atıkları ekonomiye kazandırmak. Atık suları geri kazanarak tekrar kullanmak. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek. Temiz üretim tekniklerini kullanması ve Doğal kaynak ve hammaddeleri daha verimli kullanmak, konularında daha hassas davrandıklarını gördük. Hedefimiz bu uygulamaların tüm işletmelerimize yaygınlaşmasıdır” dedi.

 

ÖZEL İNDİRİMLER YAPILMAKTA

Zeytinoğlu ödül törenindeki konuşmasını, “Bu organizasyon için 24 yıldır her sene bir araya geldiğimiz ve bizden işbirliği ve katkılarını esirgemeyen; Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz, Kocaeli Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüz, Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz, İZAYDAŞ, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, TÜBİTAK-MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü, Gebze Organize Sanayi Bölgesi Çevre Birimi, TOSB Organize Sanayi Bölgesi Çevre Birimi, İktisadi Kalkınma Vakfı, Sakarya Üniversitesi, Okan Üniversitesi ve Tema Vakfı’ndan oluşan değerli jüri ve saha ekibi üyelerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Saha ekibimiz yaklaşık 3 hafta bizlerle birlikte yoğun mesai harcadı. Onlara da özverili çalışmaları için teşekkür ederiz. Ayrıca; ödül almaya hak kazanan firmalara atık bertarafı konusunda İZAYDAŞ tarafından özel indirimler yapılmaktadır. Huzurlarınızda Kocaeli Büyükşehir Belediyemize ve İZAYDAŞ’a bu desteğinden dolayı teşekkür ederiz” ifadeleriyle sonlandırdı.

 

BİR TELEFON KADAR YAKINIZ

Zeytinoğlu’ndan sonra sözü alan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Sanayi bizim her zaman önemsediğimiz, baş tacımız. Size değer veriyoruz. Sizin hep yanındayız. Büyükşehir Belediyesi olarak hep sanayicinin yanında olduk. Bir telefon kadar yakınız. İstediğiniz zaman gelebilirsiniz. Atatürk’ün işaret ettiği gibi batı medeniyetinin önüne geçeceğiz. İnsana zarar vermeden üretimimiz gelişiyor. Her geçen gün havamız, suyumuz daha temizleniyor. Her toplantınıza hemen hemen katıldım. Bundan çok büyük bir mutluluk duyuyoruz. Burada ödül alan sanayicilerimizi kutluyoruz. Kocaeli çoğu Avrupa şehrinden daha sağlıklı şu an. Nerede boş yer bulsak ağaç dikiyoruz. Ormanlarımızı koruyacağız, yeşil alan dikeceğiz. Biz bunu Avrupa’dan daha güzel yapıyoruz” şeklinde konuştu. Karaosmanoğlu’ndan sonra sözü alan Vali Hüseyin Aksoy, “Sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirmek için bunu çevreye duyarlı şekilde yapmalıyız. Kocaeli sanayi kenti. Sanayinin çevreye duyarlı bir şekilde yapılması büyük önem taşıyor. Bu noktada başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere birçok kurumumuz çalışıyor” diye belirtti.

 

BU ÖDÜL TÖRENİ ÇOK ÖNEMLİ

Son olarak konuşan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Ben ortaokul talebesiydim, kendisi sanayi odası başkanıydı. Öğretmenimin verdiği ödevle kendisiyle röportaj yapmıştım. Kendisini rahmetle anıyorum. Dünya nüfusu hızla arttı. Dünya nüfusu artarken bu sorun haline geliyor. Günümüzdeki küresel sıcaklık, sanayinin başlamadığı döneme göre 1,5 derece daha artmış. Sanayileşmenin etkisiyle sera gazı salımı arttı. Büyük ekonomiler çevreye iyi davranmıyor. ABD ve Çin gaz salımının yüzde 54’ünü oluşturuyor. İnsanoğlunun kaynakları etik olarak kullanmadığı takdirde bir dünyaya daha ihtiyacımız var. Bu hızla devam etmemiz takdirde çok daha büyük sorunlar ortaya çıkacak. İklim değişikliğinin faturası milyon dolarları buluyor. Kocaeli Sanayi Odasının çevre gelişimine katkıda bulunmak için yapılan bu ödül töreni çok önemli. Çevreci Başkan olarak bilinen Şahabettin Bilgisu’nun adının ödüllere verilmesi de anlamlı. Tüm aktörlerin katılımıyla bu konuda kararlı adımlar atmaya devam edeceğiz. Ödül alan tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Aslında buraya katılan her arkadaşımız bizim için ödül almıştır” diyerek sözlerini sonlandırdı. 

 

ÖDÜL ALAN FİRMALAR

TEŞVİK ÖDÜLÜ

Ödülü alan: PAK GIDA ÜRT. VE PAZ. A.Ş.(PAKMAYA) Fabrikalar Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Ahmet Tuncay Gürarda

Ödülü veren: Körfez Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Öztürk

 

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ LİMAN SEKTÖRÜ

Ödülü alan: RUBİS TERMİNAL PETROL TİCARET VE SANAYİ A.Ş.-HATAY” İSG ve Çevre Yönetmen Yardımcısı Sevda Orman

Ödülü veren: Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul

 

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ AĞAÇ VE AĞAÇ ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ ÇEVRE ÖDÜLÜ

Ödülü Alan: KARTONSAN KARTON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Genel Müdürü Haluk İber

Ödülü veren: TOBB Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu

 

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ KİMYA SEKTÖRÜ ÇEVRE ÖDÜLÜ

Ödülü Alan: BETEK BOYA VE KİMYA SANAYİ A.Ş. Operasyonel Mükemmellik Endüstriyel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Serkan Büyükcan

Ödülü Veren: Garnizon Komutanı Kazım Dalkıran

 

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ KARMA SEKTÖR ÇEVRE ÖDÜLÜ

Ödülü Alan: FORD OTOMOTİV SANAYİ A.Ş. Genel Müdürü Haydar Yenigün

Ödülü veren: Şahabettin Bilgisu’nun kızı Ayşen Yengi

 

KOBİ KATEGORİSİ ÇEVRE ÖDÜLÜ

Ödülü Alan: “ÇEMSAN GIDA VE KİMYA TEKN.MAK. SAN. VE TİC. A.Ş. – SAKARYA” Genel Müdür Yardımcısı Emre Açıldı

Ödülü veren: Vali Hüseyin Aksoy

 

BÜYÜK İŞLETME KATEGORİSİ ÇEVRE ÖDÜLÜ

Ödülü Alan: Türk Traktör Üretim Genel Müdür Yardımcısı Sayın Nebi Doğan ÖZDÖNGÜL ve Bina ve Tesisler Bakım Yöneticisi Ali Rıza Ceylan

Ödülü veren: Başbakan Yardımcısı Fikri Işık

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.