1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “RES’ler yeşile değil kırsal tepelere yapılsın”
“RES’ler yeşile değil kırsal tepelere yapılsın”

“RES’ler yeşile değil kırsal tepelere yapılsın”

Gölcük ilçesine bağlı dağ köylerinde yaşayan köylüler ve köy muhtarları, Rüzgar Enerji Santralleri (RES) ile ilgili, Gölcük Köyleri Kalkındırma Derneği çatısı altında basın açıklaması düzenledi

A+A-

Kocaeli’nin en verimli ve yeşilin en hissedilen yerlerinden olan Gölcük ilçesine bağlı dağ köylerinden, Rüzgar Enerji Santrallerine karşı bir ses yükseliyor. Bölgede ikamet eden vatandaşlar cennet köşesi olarak tabir ettikleri yerde, rüzgar enerjisi santrallerinin kurulmasını istemiyor. Ancak rüzgar enerjisi santrallerinin daha kayalık ve çorak olan bölgelere kurulmasının her iki taraf için yararlı olacağı görüşünü belirtiyor. RES ile ilgili yapılan basın açıklamasına, TEMA İl Temsilcisi ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun çevre danışmanı Nermin Tol, Çevre ve Kültür Değerleri Koruma ve Tanıtma Vakfı Kocaeli Temsilcisi Numan Gülşah, Nüzhetiye Köyü Muhtarı Mehmet Sertoğlu, Gölcük Köyleri Kalkındırma Derneği Yaşatma Başkanı Ergün Uzuner ve çevre halkı katıldı.

NESİLDEN NESİLE AKTARILSIN

Dernek tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Kocaeli'nin Gölcük ilçesine bağlı dağ köylerinin vatandaşlarıyız. Yaşadığımız bölge Samanlı dağlarının mükemmel ormanlık coğrafyasında kurulmuş halen doğal yaşamın sürdüğü, şehir hayatının keşmekeşinden uzak, şirin yerleşim yeridir. Bizler atalarımızdan devraldığımız doğal ve kültürel mirası koruyarak yaşam sürmeye çalışan, vatanına, milletine bağlı, kanun ve nizamlara saygılı, doğayla barışık yaşayan yurttaşları ve bu mirasımızı çocuklarımıza torunlarımıza devretmek istiyoruz”

YANLIŞ ANLAŞILMAK İSTEMİYORUZ

“Dibine güneş vuran asırlık ağaçların envai çeşit bitki ve hayvanların yaşam sürdüğü. Marmara Bölgesi'nin oksijen ve su kaynağı, kentte yaşayanların dinlenme ve soluk alma alanı olan ormanlarımız, ne yazık ki son zamanlarda bir holdingin enerji üretme projesine feda edilmek istenmektedir. Güriş firması, Kocaeli'nin Gölcük ve Bursa'nın İznik ilçelerine bağlı bu bölgede 53 türbinden oluşan bir RES ( Rüzgar Enerjisi Santralleri) projesi başlatmış ve bunun için de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan bir şekilde ‘Olumlu ÇED ” raporunu almayı başarmıştır. Dahası bunun gibi 8 proje daha sırada beklemektedir. Yanlış anlaşılmak istemiyoruz; enerjiye hele ki temiz enerjiye asla karşı değiliz ve devletimizin dışa bağımlılıktan kurtulma çabalarını yürekten destekliyoruz”.

KIRSAL TEPELERDE YAPILSIN

“Ancak, ‘Çevreci ve Yeşil’ olarak bilinen enerji kaynakları için ormanlarımızın ve doğamızın feda edilmesine bir anlam veremiyoruz. Ülkemizde ve bölgemizde rüzgar alan pek çok kırsal tepe varken, rüzgar türbinleri için ormanlarımızın kesilecek olması bizleri ziyadesi ile üzmekte, hatta infiale yol açmaktadır. Ülkemize enerji gereklidir de doğa gerekli değil midir? Bu proje gerçekleştiğinde, türbinlerin kurulumu ve enerji nakil hatları için ormanlarımız paramparça edilecek, kalanlar da bu kadar çok türbinin bir arada bulunması nedeni ile ekosistemin bozulması sonucu yok olup gidecektir. Eşsiz doğası nedeniyle organik üretim ve eko turizm konusunda çok büyük potansiyele sahip olan yöremiz marka değerini tümüyle yitirecek, yüzlerce yıldır süren doğal yaşam geleneğimiz tarihe karışacaktır. Orman Bakanımızın, Başbakanımızın ve Cumhurbaşkanımızın böylesi bir cennet köşesi ormanlarımızın yok edilip türbinlerinin kurulacağını bilseler kesinlikle onay vermeyeceklerinden eminiz” ifadelerine yer verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.