1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. O firmadan çarpıcı açıklama: "Battı-çıktı projesi uygulanamaz, çok riski!"
O firmadan çarpıcı açıklama: "Battı-çıktı projesi uygulanamaz, çok riski!"

O firmadan çarpıcı açıklama: "Battı-çıktı projesi uygulanamaz, çok riski!"

Büyükşehir’in, sözleşmesini feshettiği Sed-Yol ile Alsa ortaklığı açıklama yaptı. Açıklamada, Karamürsel’e battı-çıktı yapmanın birçok riski içinde barındırdığı vurgulandı

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Karamürsel battı-çıktı inşaatını yapan Sed-Yol İnşaat ile Alsa İnşaat’ın sözleşmesini, taahhütlere uymadığı gerekçesiyle ikinci kez feshetti. İhaleyi kazanan ortaklık, dün konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Projenin hayata geçirilemeyeceğini çünkü içinde birçok riski barındırdığını belirten firma yetkilileri şunları dile getirdi:

FESİH HAKSIZDIR

“Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ihaleye çıkartılan ‘Karamürsel Kent Meydanı Köprülü Kavşağı Yapım İşi’ Sed-Yol İnşaat-Alsa İnşaat ortaklığına ihale edilmiştir. Ancak müvekkilimizin taahhüdü altında yapımı devam eden projeye ilişkin sözleşme, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 16 Haziran 2019 tarihinde müvekkilimizin sözleşme şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle haksız olarak feshedilmiştir.

224046.jpg

UYGULANAMAZ

İhale konusu projenin uygulanabilirliği bulunmamaktadır. Projenin uygulanması halinde yeraltı su seviyesinin yüksek olmasından dolayı; Yeraltı sularının poroz betonları ile taban kotlara alınması zeminde efektif gerilme artışına sebep olacağı ve zamana bağlı oluşacak konsodalisyonların, obruk ve çökmelere sebebiyet vererek, çevredeki yüksek katlı binaların oturmasıyla beraber can ve mal kayıplarına neden olabileceğine dair İstanbul Teknik Üniversitesi’nin raporu bulunmaktadır.

BÜYÜKŞEHİR ZORLUYOR

Söz konusu projenin uygulanma imkanının bulunmadığı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne defalarca bildirilmiş, buna rağmen müvekkilimiz işin devamına zorlanmıştır. Konu yasal mercilere taşınmış olup, müvekkilimizin hukuki mücadelesi tüm Karamürsel halkının can ve mal güvenliği adına, telafisi imkansız zararların yaşanmaması için devam etmektedir. Müvekkilimizin başlatmış olduğu hukuki süreç devam etmesine rağmen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin zorlamasıyla müvekkilimiz işin imalatına başlamıştır.

KAÇAK KAZI YOK

Ancak müvekkilimiz işin başındayken polis marifetiyle müvekkilimize ait şantiye boşaltılmış ve müvekkilimiz personeli fiilen işin yapıldığı yerden uzaklaştırılmıştır. Müvekkilimizin sözleşme kapsamında yapmış olduğu kazılarla ilgili olarak kaçak kazı muamelesi uygulanmış ve müvekkilimizin yapmış olduğu kazılar ve imalatlar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından toprakla kapatılmıştır. Karamürsel Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekiplerin müvekkilimize ait şantiyelere giderek işi durdurması ve bölgeyi terk etmesi uyarısı yerel basına dahi yansımıştır.

MAHKEMEYE TAŞINDI

Hukuki süreç devam etmesine rağmen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından tek taraflı basın açıklaması yapılarak, delil yaratılma çabası içine girilmiştir. Delil yaratma amaçlı yapılan basın açıklamasında aynı şartlarla ihaleye çıkılacağı belirtilmiş olsa da bizim hukuk mücadelemiz halihazırda Karamürsel halkının can ve mal güvenliğini korumak içindir. Bu nedenle söz konusu süreç yargıya taşınmış olduğundan yargılamayı etkilememek adına şimdilik daha fazla açıklama yapamadığımıza ilişkin tüm kamuoyunu bilgilendirmekteyiz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.