1. YAZARLAR

  2. Gülsüm Güney

  3. Ne olur sevgiyle kalın
Gülsüm Güney

Gülsüm Güney

Yazarın Tüm Yazıları >

Ne olur sevgiyle kalın

A+A-

Savaşları, kavgaları, siyaseti anlatmakta uzun zamandır güçlük çektiğimi yazmıştım. Yine uzun zamandır; İnsana, İslamiyet’e, kalplere dair konuşmak huzur vermiş olmalı ki, oralardan geri duramadım. Fakat şimdi,  bunca mücadele varken, birkaç cümle yazmak boynumun borcudur.
Yazmak için; boynumu eğip, elime kalemi aldığımda ise savaşa dair, sadece şiir yazacak kadar gücüm olduğunu hissettim. Fakat bir yazı var ki, ona değinmeden geçemeyeceğim. Şiiri sonrada yazarız elbet, ömrümüz varsa…
“Dağ komando tugay komutanlığında görevli uzman çavuş Volkan Uçar, 18 gün boyunca Afrin’de mücadele etmiş.” Çok sevdiğim yazar Leyla İpekçi ile uzun uzun konuşmuşlar; Afrin’e Türkiye’ye, millete, iradeye, güce ve sevdaya dair. O sıcak konuşmadan birkaç alıntı:
“90 cm kalınlıkta beton tüneller. Dehlizler, gözetleme kuleleri, irtibat hendekleri, sığınaklar, depolar, mazgallar, silah yığınakları, tanklar, mayın bölgeleri... Daha aklımın ermediği pek çok ateş üssü, gözlem noktaları, gizli mevziler...
Ne yüksek maddi imkân sağlanmış. Ne çok ülkenin parmağı var bu işte. Ne büyük bir nefret savaşı bu. Böylesine yüksek teknolojiyle böylesine algı yönetimi, sosyal ve dahi siyasi emek! Bunca düşmanlık oluşturmak için!
Nasıl da uğraştılar Türk Kürt iç savaşı çıksın diye bu memlekette. Otuz yıldır hemen her gün. Onca provokasyon, onca sivil katliamı, onca fitne fesat moderasyonu. Yine de başaramadılar. Ama şimdi sınır ötesinden çeşitli örgütler halinde geliyorlar. Hepsi birden.
Ve bu durumda dahi kimileri kendimizi savunmamızı bile savaşa karşı olma bahanesiyle istemiyor. Savaş bütün ideolojileri, doktrinleri, dünya görüşlerini içinde eritiyor oysa. Sosyolojik analizlerinizde istediğiniz kadar isabetli olun, yatağınızda roketle imha edilmenizi önleyemiyor hiçbiri!”
Ve acı bir anı anlatıyor tüm bunların üzerine:
 Volkan çavuşun kendi gibi uzman çavuş arkadaşı cephede bir sabah “rüyamda bir otobüsün içindeydim, ben gidiyorum ama siz gelmiyorsunuz” demiş. Akşam olmadan şehit düşmüş. “Bizim halkımızın duasına ihtiyacımız var. Başka bir şeye değil” diyor Volkan çavuş.
Sonra başka bir anısını anlatıyor: Teröristler sınıra yüz metre ötede yaşıyorlar. Bir gün bir terörist yakalanmıştı ve cebinden bir kâğıt çıktı. Şöyle yazıyordu: bir gün gelecek bu ışıkları biz söndüreceğiz. Düşünün ülkemize bakarak kurduğu hayali…
Ve bunca ahval içinde herkes bilsin ki; Artık etnik, siyasi, ideolojik farklılık yoktur. Vatan vardır ve gerisi teferruattır.
Çok sevdiğim com bir cümle;
Elimden bir şey gelmiyor deme avuçlarında ne dualar gizlidir…
Ve ne olur sevgiyle kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.