1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KOÜ'den çok sert kınama
KOÜ'den çok sert kınama

KOÜ'den çok sert kınama

Kocaeli Üniversitesi Senatosu, İsrail devletinin Filistinlilere yönelik katliamını sert bir şekilde kınarken ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşımasına da tepki gösterdi

A+A-

İsrail'in Filistin halkına yönelik katliamına Kocaeli Üniversitesi Senatosu'ndan çok sert bir kınama geldi. Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü imzalı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Ortadoğu ve tüm İslam coğrafyasının yıllardır kanayan yarası Filistin üzerinde; barış ve çözüm yerine kanlı hesaplar yapan emperyalist düşünce, Gazze’de barışçıl bir biçimde haklarını savunan Filistinli Müslümanlara haince saldırmış, onlarca masumun hayatını kaybetmesine, binlercesinin ise yaralanmasına sebep olmuştur.

KUDÜS HERKESİNDİR

ABD'nin İsrail ve Filistin arasında yaşanan soruna, Birleşmiş Milletler(BM) ve uluslararası hukuku yok sayarak 'ben yaptım, oldu' anlayışı ile gerçekleştirdiği müdahaleleri şiddetle kınıyor, bu durumu protesto eden Filistinlilere insanlık dışı biçimde müdahale eden İsrail’in uyguladığı katliamı lanetliyoruz. Kudüs gibi, semavi dinlerin tümü açısından büyük önem taşıyan, farklı dinlerin birleşim merkezi, barış ve hoşgörü yerine kan ve zulüm ile anılır hale getirenler; hayali kurulan dünya barışının önündeki en büyük engeldir.

ÇÖZÜMSÜZLÜK DESTEKLENİYOR

Filistin halkının başta BM tarafından tanınan haklarını reddederek görmezden gelen bu anlayış, hukuk dışı bir yaklaşım, aymaz bir bakış açısıdır. Bu tür bir yaklaşım; kişisel hevesler ve ihtiraslar uğruna milyonları ilgilendiren bir hususta şiddeti körüklemekten başka bir şey değildir. Yüzlerce yıldır Kudüs’te çözüm yerine çözümsüzlüğü destekleyenlerin sömürgeci hayallerinin yansıması olan bu siyasi tavır, 2’inci Dünya Savaşı öncesinin karanlık günlerinden çok da farklı bir portre çizmemektedir.

ŞİDDETLE KINIYORUZ

Kocaeli Üniversitesi, tarihsel bilginin ışığındaki tüm verileri hiçe sayarak gerçekleştirilen politik hamlelerin ve bunun için şiddet uygulayanların her zaman karşısında olmuştur, olmaya devam edecektir. Kudüs, mevkii veya konumu ne olursa olsun kimsenin keyfine bırakılmayacak kadar kıymetlidir ve sahipsiz sanılmamalıdır. Ortaçağ'dan bu yana Haçlı zihniyeti eliyle getirilip uygulanmaya çalışılan kan ve zulmün karşısında nice Selahaddin Eyyubi’ler direnecek, barış ve huzurun temini için mücadele edecektir. Üniversitemiz, bugün Filistinli Müslümanlara uygulanan zulmü lanetlemekte, onların onurunu zedeleyecek hareketleri şiddetle kınamaktadır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.