1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KOMEK personeli kadro için beklemede
KOMEK personeli kadro için beklemede

KOMEK personeli kadro için beklemede

2018 yılının ilk meclis toplantısında Başkan Karaosmanoğlu, belediyede çalışan taşeron işçilerin tamamının kadroya geçeceğinin müjdesini verirken, KOMEK personellerinin de kadroya alınmasıyla ilgili değerlendirmenin devam ettiğini söyledi

A+A-

DENETİM KOMİSYONU SEÇİLDİ

Büyükşehir Belediyesi yılık ilk meclis toplantısını Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun öncülüğünde Leyla Atakan Kültür Merkezi, Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirdi. Yoğunluk olarak imar ve şehircilik konularının görüşüldüğü mecliste 112 gündem maddesi görüşüldü. Yoklamadan sonra kapalı oylamayla, Adnan Balcı, Fikret Ormancıoğlu, Ergün Kahraman, Cafer Tayyar Demirtaş ve Dilek Tan denetim komisyonu olarak seçildi.

 

ZAMMI BÜYÜKŞEHİR KARŞILAYACAK

Toplu Taşıma Daire Başkanlığı’nın teklif ettiği, öğrencilerden alınan ulaşım ücretlerinin bir kısmının Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmasına ilişkin madde, komisyona devredildi. Komisyon incelemesinden sonra öğrenci ücretleri için 30 kuruş, indirimli kartlar için de 15 kuruşu belediye karşılayacak. Böylece bu yılın ulaşım zammını vatandaş cebinden ödememiş olacak. Körfez’de bulunan Yarımca Mahallesi’nde Yelken ve Su Sporları tesisi olarak kullanılmak üzere yaklaşık 1 dönümlük arazi Körfez Belediyesi’ne devredilmesiyle ilgili madde komisyona devredildi.

 

İZAYDAŞ’IN SERMAYESİ ARTTIRILDI

İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme Anonim Şirketinin (İZAYDAŞ) sermayesinin artırılması ile ilgili rapor oy birliğiyle kabul edildi. Büyükşehir Belediyesi aynı zamanda Kocaeli Üniversite tıp fakültesine alınacak cihaz için gerçekleşen protokol için gerekli madde oy birliğiyle kabul edildi. Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde gerçekleşen ‘Birebir Öğrenme Projesi’ kapsamında Milli Eğitime teslim edilecek bilgisayarlarla alakalı ihalenin açılacağı madde oy birliğiyle kabul edildi.

 

26854209_936036023225331_1136232644_o.jpg

 

ORADA ZATEN BİR AVM VAR

Real AVM’nin olduğu alanın yeniden revize edilmesi için görüşülen madde incelenmesi için komisyona devredildi. CHP’li meclis üyeleri maddenin gündemden kaldırılması için Başkan Karaosmanoğlu’nun üzerine çok fazla gidince. Başkan Karaosmanoğlu dayanamadı açtı ağzını yumdu gözünü. Karaosmanoğlu şunları söyledi: “Ben hiç kimsenin malına ortak değilim. Kimseye bir rant sağlamak gibi derdim yok. Bizim orada yapmak istediğimiz Haldız’la ilgili değil, MİA projesinin devam etmesiyle alakalı. Biz kendimiz için yapıyoruz. Çünkü MİA orada tıkandı. Hadi bakalım ora öyle kaldı, kilitledik. Ne yapacağız sonra. Orada zaten bir alışveriş merkezi var.

 

VATANDAŞ TIKANDIM DİYOR

Bizim ekstradan yaptığımız bir şey yok ki. Bu bir kişiye ya da firmaya verilmiyor. Bütün o bölgeye verilecek. Neden bu durumu şahsi bir meseleye çekiyorsunuz. Biz bunu savunmayalım hatta vatandaş savunsun. Bu kentin insanı bunlar. Vatandaş tıkandım diyor. Anlıyor musunuz tıkandım diyor. Ben kimsenin ortağı değilim. Emekli ve belediye başkanı maaşım dışında herhangi bir geliri olmayan biriyim. Mal varlığımda ortadır. Ne parselcilik yaparım ne de haksızlık. Banane ya! Ben vatandaşın malında değilim. Ama vatandaş bir talep de bulunuyorsa dinlemek zorundayız. Dinleyip, ne gerekiyorsa ona göre bir çözüm geliştirmeliyiz."

 

HERKES KADROYA GEÇECEK

Taşeronun kadro geçmesiyle ilgili yasanın kabul edilmesiyle birlikte kentimizdeki ilçe belediyelerinden sonra Büyükşehir Belediyesi de kolları sıvadı. Büyükşehir Belediyesi’nde sözleşmeli personel çalıştırılabilecek boş kadrolar dahil norm kadro cetveli ve 2018 yılı için bu kadrolara karşılık sözleşmeli personel çalıştırılması ve ücretlerinin tespiti ile ilgili rapor komisyona devredildi. CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, meclise sunduğu soru önergesinde taşeron yasa düzenlemesi ile ilgili olarak, taşeron işçileri le ilgili belediyede yapılan çalışma var mıdır? Büyükşehir bünyesinde kaç taşeron var? Taşeron işçilerin hepsi kadroya alınacak mı? Sorularını cevaplanmak üzere meclise sundu. Karaosmanoğlu ise “Kanunun ön görüldüğü şekilde tamamı kadroya alınacak. Belki istisnalar olabilir ama Çalışma Bakanlığı’yla birlikte arkadaşlarımız çok ciddi bir çalışma içerisinde” açıklamasını yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.