1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Kocaeli’deki bombalı saldırıyı bu ihbar önledi
Kocaeli’deki bombalı saldırıyı bu ihbar önledi

Kocaeli’deki bombalı saldırıyı bu ihbar önledi

Kocaeli’de bombalı saldırı yapma hazırlığında olan terör örgütü mensubu hainlerin saldırısını yapılan bu ihbar önledi…

A+A-

Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi, Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik eylem yapmayı planlayan PKK/KCK terör örgütüne yönelik geçtiğimiz Aralık ayında operasyon düzenlemişti. PKK/KCK terör örgütü tarafından verilen talimatlar doğrultusunda geçtiğimiz yıl Ağustos ayı içerisinde Kuzey Irak bölgesi bağlantılı kişilerin Kocaeli'ye geldiği, Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik planlanan eylem için keşif yapıp, fotoğraf çektikleri, çalışmalarını yaparak terör örgütüne verdikleri tespit edilmişti.

 

3'Ü TUTUKLANDI

Terör Mücadele Şubesi ekipleri, Emniyet Müdürlüğü'nün etrafında keşif yapıp, fotoğraf çekerek bilgileri terör örgütüne veren L.A., M.D., F.A. ve C.A'yı Şırnak, Mardin, Yalova ve İstanbul'da düzenlediği operasyonlarla yakalayarak gözaltına almıştı. 4 kişiden L.A, F.A. ve C.A. tutuklanırken, M.D. adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

 

UYKULARIM KAÇTI DEYİP İHBAR ETTİ

Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü, bu soruşturmanın detaylarını basın mensuplarıyla paylaştı. Emniyet tarafından basına geçilen bilgi notunda şu ifadeler yer aldı:

“26/11/2016 tarihli ‘Şırnak’tan L. isminde biri geldi. Ağustos ayının başında Kocaeli Emniyetinin fotoğrafını çekti. 47… markasını hatırlamıyorum. Şahsın soy ismini bilmiyorum. Adana ilinde yaşanan olaylardan sonra uykularım kaçtı bu konuyu bildirmek istedim.’ şeklinde çağrı merkezine yapılan ihbar üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca 2016/24540 sayılı numarası ile soruşturma başlatılmıştır.

 

YEĞENLERİYLE KEŞİF YAPTI

İhbarda belirtilen araç kolluk görevlilerince tespit edilmiş, MOBESE ve PTS kayıtları ile araç sahibi, aracı kullanan ve araç içerisinde bulunan şüpheliler araştırılmış, aracın 47 … plakalı araç olduğu, şüpheliler tarafından 07/08/2016 tarihinde yaklaşık 1 saat kadar Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nün keşif//fotoğraflama çalışması yapıldığı, aracın şüpheli M.D. üzerine tescilli olduğu, aracı kullanan kişinin ise şüpheli L.A. olduğu, yanında aynı zamanda yeğenleri olan Yalova ilinde ikamet eden F.A. ve C.A. olduğu tespit edilmiştir.

 

ARAÇLA EMNİYETİN ETRAFINDA DOLAŞTI

Bunun üzerine genişletilen soruşturmada MOBESE ve PTS incelemeleri sırasında şüpheli L.A.’nın üzerine kayıtlı bulunan 41… plaka sayılı araç ile; 19/09/2016 tarihinde yaklaşık 3 saat ve 20/09/2016 tarihinde ise yaklaşık 2 saat kadar Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nün etrafında yine keşif amacıyla dolaştığı tespit edilmiştir.

 

DEŞİFRE OLMAMIŞ KİŞİLERİ KULLANIYORLAR

PKK/KCK terör örgütünün son dönemde de sıklıkla uygulamakta olduğu eylem tarzına bakıldığında; örgüt yapılanması içerisinde daha önce deşifre olmamış, hakkında herhangi bir adli işlem yapılmamış kişileri kullandığı, şehir merkezlerinde ve özellikle metropollerde silahlı eylemler gerçekleştirmek amacıyla ‘keşif ve istihbarat’ faaliyetlerinde bulundukları, örgüt üyelerince yapılan tespitlerin örgütün eylem hazırlayıcısı birimlerine gönderildiği, sonrasında ise özellikle gündem oluşturulabilecek, kamuya ait bina ve araçlara yönelik kanlı eylemler gerçekleştirdikleri belirlenmiştir. Nitekim örgütün 11/08/2015 İstanbul Sultanbeyli eylemi, 24/11/2016 Adana Valiliği eylemi, 10/12/2016 İstanbul Beşiktaş eylemi, 05/01/2017 İzmir Adliyesi Eylemi değerlendirildiğinde benzer yöntemleri kullandıkları anlaşılmaktadır.

 

LOJİSTİK BİLGİ TEMİNİ

Şüphelilerle ilgili yürütülen soruşturmada 26 Kasım 2016 tarihinde yapılan ihbar, şüphelilerin bazılarının vermiş oldukları beyanlar, HTS ve PTS analizlerinden PKK/KCK terör örgütünün yukarı belirtilen amaç ve faaliyetleri doğrultusunda Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik gerçekleştirilecek saldırıya lojistik bilgi temini amacıyla farklı tarihlerde birden çok kez fotoğraflara, istihbarat ve keşif faaliyetlerinin yapıldığı tespit edilmiştir.

 

ARAÇ SAHİBİ SERBEST KALDI

Yukarıda ayrıntılı olarak eylemleri anlatılan şüphelilerden keşif ve fotoğraflama çalışmasına katıldıkları belirlenen L.A., F.A. ve C.A. hakkında Kocaeli 2. Sulh ceza Hakimliği’nin 09/01/2017 gün ve 2017/9 sorgu sayılı kararı ile tutuklama kararı verilmiştir.

Öte yandan 47… plaka sayılı araç sahibi M.D. hakkında ise Kocaeli 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 09/01/2017 gün 2017/8 sorgu sayılı kararı ile adli kontrol kararı verilmiştir.

Soruşturma halen devam etmekte olup soruşturma aşamaları ile ilgili gerek duyulması halinde ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.