1. YAZARLAR

  2. Yüksel Ercan

  3. Kocaeli'de kimse Karaosmanoğlu'ndan başka patron aramasın
Yüksel Ercan

Yüksel Ercan

Yazarın Tüm Yazıları >

Kocaeli'de kimse Karaosmanoğlu'ndan başka patron aramasın

A+A-

Pazartesi günü sabah saatlerinden itibaren bizi telefonla arayan Kocaeli genelinde AK Parti saflarında siyaset yapan çok sayıda partili “Yüksel Bey senin bilgi kaynakların fazladır, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu bugün Cumhurbaşkanımız tarafından kurulacak kabinede Bakan olarak görev alacakmış diye duyum aldık, bu konuda size de gelen bilgi var mıdır?” diye daha çok yönlendirmeye matuf sorulara maruz kalınca bundan öncede olduğu gibi arayanlara bilmem kaçıncı kez  “Bu tür aslı astarı olamayan boş bilgileri kamuoyuna servis yapmaktan yorulmadınız mı? Biz sürekli belirtiyoruz. Karaosmanoğlu 2019 yılının mart ayında ya da daha önce yapılacak bir yerel seçimde partisinin Kocaeli Büyükşehir başkan adayıdır” cevabını vermek zorunda kaldık.

***
Dikkat edilirse Kocaeli genelinde uzun yıllardır siyaset yapanlar ve İbrahim Karaosmanoğlu’nun gücü dolayısı ile gönlünden geçenleri açık açık kamuoyu önünde söyleyemeyenler hemen her seçim öncesi “Artık Karaosmanoğlu’nun dönemi kapandı. Yapılacak seçim ya da seçimlerde Cumhurbaşkanımız, Kocaeli’de Fikri Işık’ı Büyükşehir belediye başkan adayı gösterecek” şeklinde iddialarda bulunuyorlar ve bu tür iddialarında her seferinde boşa çıktığını görmekten bir türlü bıkıp usanmıyorlar.

***
Geçtiğimiz dönem yine böyle söylentiler ayyuka çıktığında henüz Mili Savunma Bakanı olan Fikri Işık, “Benim bu zamana kadar asla Büyükşehir Belediye başkan adayı olmak gibi bir düşüncem olmadı, bundan sonrada olmaz, yapılan bütün kamuoyu araştırmalarında İbrahim Ağabey’in oy oranının sürekli yükseldiği görülüyor, 2019 yılında bizim adayımız İbrahim Karaosmanoğlu’dur” şeklinde açıklama yapmasına rağmen söylentiler bir türlü sona ermedi.

***
Bakanlar kurulu değişti Fikri Işık’ın kabine de yer almayacağı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak değerlendirileceği konuşulmaya başlanmıştı ki açıklanan bakanlar kurulunda Fikri Işık’ın Başbakan yardımcısı görevine getirildiği görüldü.

***
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti’nin başına geçmesinden sonra başta İstanbul-Ankara ve Bursa olmak üzere çok sayıda belediye başkanın istifası ile başlayan süreçte malum koro bu seferde “Karaosmanoğlu akşam görevden alınacak, olması sabah oda olmadı, cumartesi günü görevden alınıyor” derken bir hafta sonu Kongre için Kocaeli’ye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İbrahim Karaosmanoğlu’na “Akşam oldu acıktık, hadi bakalım sizin eve gidip yer sofrasında Allah ne verdiyse yenge hanınım pişirdiği Karadeniz yemeklerinden tadalım “demesi ile birlikte olumsuzluk bekleyenlerin sus-pus olduğu saatler yaşanmıştı.

***
İl başkanlarının ve Belediye başkanlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Ankara’ya davet edildiği anlarda bütün gün “İbrahim Karaosmanoğlu Bakanlar kuruluna giriyor. Büyükşehir Belediye başkanlığı görevini bırakıyor” şeklinde fısıltı -gazetesi her zamanki gibi çalışmaya başladığında biz Ankara’da olan İbrahim Karaosmanoğlu’nu arayıp  “Sayın başkanım Kocaeli’ de bulunan ancak sayıları fazla olmayan bir gurup sizin bu akşam Belediye başkanı olarak gittiğiniz Ankara’dan, Bakan olarak döneceğinizi söylüyor durum nedir?” diye sorduğumuzda, Karaosmanoğlu bize “Yüksel kardeşim bu bölgede beni en eski tanıyanların başında sen geliyorsun. Benim bakanlık vs gibi bir derdim yok. Sayın Cumhurbaşkanımıza daha önceden ‘Efendim bundan önce olduğu gibi bundan sonrada ben görevime Kocaeli Büyükşehir belediye başkanı olarak devam etmek istiyorum’ dedim Görevime devam ediyorum, durum bundan ibarettir, Akşam Kocaeli’ye yine Büyükşehir Belediye başkanı olarak döneceğim” cevabını vermişti.

***
Türkiye hafta başından itibaren yoluna bambaşka bir sistem ile devam edecek, 24 Haziran tarihinde yapılan seçim öncesi MYK üyesi Zeki Aygün bizim bilemediğimiz sebeplerden dolayı tekrar milletvekili adayı gösterilmedi, ismi sürekli Büyükşehir Belediye başkanı olarak dillendirilen ya da milletvekili adayı gösterilmeyecek dışarıdan Bakan olarak atanacak denilen Fikri Işık tekrar Kocaeli listesinin başına konularak TBMM’deki görevine devam ettirildi. TBMM bünyesinden 4 isim Bakan olarak değerlendirildi.

***
Kamuoyunun yeni hükümet ile ilgili söylemlerinin aksine Bakanlar Kurulu daha dikkatli bir şekilde incelendiğinde kabinenin “Sadakat” üzerine inşa edildiği çok net bir şekilde görülüyor ve siyasetin ötesinde yol arkadaşlarına sahip çıkması ile bilinen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Haziran sonrasında da aynı noktada olduğu da gözlerden kaçmıyor.

***
Yolda yürüdüğü hiçbir arkadaşını yolda bırakmayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görevde bulunduğu 2004 yılı itibarı ile kendisine en ufak bir yük bindirmeyen İbrahim Karaosmanoğlu’na da aynı sadakati göstereceğini herkes kadar bizde biliyoruz, her ne kadar bizim gibi siyasetin en yoğun yaşandığı bir ülkede “akşamdan sabaha çok büyük bir zaman dilimi olsa da“ Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapılacak yerel seçimde en sadık yol arkadaşlarının başında gelen İbrahim Karaosmanoğlu ile beraber yol yürüyeceği de hiç kimse tarafından inkar edilmemektedir.

***
24 Haziran tarihinden sonra AK Parti açısından da yerel yönetim noktasında da İbrahim Karaosmanoğlu’nun Kocaeli’nin tek patronu olduğu Cumhurbaşkanlığı katında da AK Parti Genel Merkezi’nde de tescillenmiş durumdadır. Aksini söyleyen varsa beri gelsin bizi de ikna etsin…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.