1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kocaeli Valiliği'nden sokak çocukları raporu
Kocaeli Valiliği'nden sokak çocukları raporu

Kocaeli Valiliği'nden sokak çocukları raporu

Kocaeli Valiliği'nin bir süre önce sokakta dilencilik ve mendil benzeri satış yapan çocuklar için başlattığı mücadele olumlu sonuç vermeye başladı

A+A-

Sokakta çalıştırılan çocukların genel olarak beden ve ruh sağlıklarının korunması ile suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla Kocaeli Valiliği kararı ve genelgesi ile İl Eylem Planı yayınlanmıştı. Bu doğrultuda, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İlçe Kaymakamlıkları ve ilgili kurum müdürlükleri, her ilçede kurmuş oldukları mobil ekiplerle 7 gün 24 saat alan çalışmalarını yürütmeye devam ediyor. Ekiplerin yaptıkları çalışmalarla ilgili Kocaeli Valiliği bir rapor yayımladı. Bu rapora göre sokakta olduğu tespit edilen 314 çocuktan 212'sinin Türk vatandaşı, 102'sinin ise Suriye vatandaşı olduğu belirtildi.

İLK OLARAK SAĞLIK KONTROLLERİ YAPILIYOR

168’ i erkek, 146’ i kız olan sokakta çalışan çocukların tamamı için Valilik Kararı ve Genelgesi doğrultusunda sosyal inceleme ve ilgili kurumlarla ilişkilendirilme çalışması yapıldı. Tüm çocuklar eğitim durumları yönünden ele alınmış olup, MEB mevzuatınca işlem yapılması sağlanıyor. Öte yandan Türk vatandaşı olan 212 çocuğun aile hekimliklerine kayıtları araştırılarak, rutin aşı uygulaması, ailesinde bulunan yetişkinlerin gebe takipleri, süreğen hastalığı olan çocuk veya aile üyesinin hastalık takipleri ayrı bir işlem olarak ele alınarak yürütülüyor. Suriyeli çocukların ise sağlık kayıtları tamamlanarak ve takipleri yapılıyor.

SOSYAL MERKEZLERDE MESLEKİ ÇALIŞMALARA KATILIYORLAR

Sokakta çalıştırılan 105 çocuğun ve ailesinin Geçici Barınma Merkezlerine gönderilmesi için Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile ilgili işlemleri devam ediyor. 14 çocuğun tamamı ikamet ettikleri bölgelerde bulunan Gençlik Merkezlerine kendi akranları ile aynı fiziksel, bilişsel gelişim seviyesine ulaşabilsinler diye mesleki çalışmalara alınmak üzere bildirilerek, çocuklar merkezlerdeki aktivitelere alınmaya başladı. Sokakta çalışan çocuğun ailesinde; işgücü olabilecek ve iş arayan üyeleri İş Kurumunca kayıt altına alınıyor. Bu yönde 94 kişi için kayıt yapılarak, iş arama sürecine girdi.

CAMİ ÇALIŞANLARI GÖREVLENDİRİLDİ

Çocukların sağlıksız koşullarda çalışmasını destekleyen yapılarda olan hurdacılar ile kâğıt depoları, Kaymakamlıklarca kontrol ve denetimleri yapılarak, kapatma işlemleri yürütülüyor. Camii önlerinde çalışan ve dilenen çocukların tespiti için Camii çalışanlarını görevlendirilerek, tespit edilen çocuk bölgede bulunan mobil ekiplere bildiriliyor. Cuma hutbelerinde çocukla yapılan alışveriş ya da dilenen çocuğa para vermenin çocuk açısından doğabilecek zararlarına yer veriliyor.

ÖNCE UYARI SONRA CEZA

Valilik emri gereği; ilk defa sokakta çalışan veya dilenen çocuk tespit edildiğinde ailesine tebligat yapılıyor ve herhangi bir para cezası uygulanmıyor. Ancak aynı çocuk ikinci kez veya daha fazla sokakta çalışırken veya dilenirken tespit edilirse ailesine idari para cezası uygulanıyor ve Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuluyor. Valilikten yapılan raporda, kentimizde sokakta çalışan ve çalıştırılan çocuk sorunu ile mücadele etmede en önemli önleyici davranış şekli bu çocukların satmış oldukları malzemeleri almamak, dilenen çocuklara para vermemek ve yetkililere bildirmek olduğu ifade ediliyor.

İŞTE O RAPORA YANSIYAN VERİLER

Valilik Kararı Tebliğ edilen Aile Sayısı     :  314

İdari Para Cezası Kesilen Aile Sayısı       :    38

Suç Duyurusunda Bulunulan Aile Sayısı:    20

Eğitim Tedbiri İstenen Çocuk Sayısı        :  109

Sağlık Tedbiri İstenen Çocuk Sayısı        :      5

Koruma altına alınan Çocuk Sayısı          :      4

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.