1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kocaeli Üniversitesi'nde değişim sürüyor
Kocaeli Üniversitesi'nde değişim sürüyor

Kocaeli Üniversitesi'nde değişim sürüyor

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, üniversite olarak kentin ihtiyaçları doğrultusunda projeler geliştirdiklerini söyledi.

A+A-

Cemalettin ÖZTÜRK

KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Aracı ailesinin kurduğu Aracı Vakfı tarafından yerleşke içinde yaptırılan Tıbbi Yaşlı Bakım Merkezi binasında proje değişikliği yaptırarak, 180 yataklı Onkoloji Hastanesi ve Palyatif Hasta Bakım Merkezi’ne dönüştürdüklerini söyledi.

 

180 YATAKLI ONKOLOJİ

Hülagü, “Onkoloji Hastanesi, Kocaeli Devlet Hastanesi’nde bağımsız küçük bir binada vardı. Az yataklı ve yetersizdi. Kentin en önemli ihtiyacıydı. Kent yetkilileriyle konuyu paylaştım. Aracı ailesiyle oturduk ve projeyi konuştuk. Onkoloji Hastanesi ve Palyatif Hasta Bakım Merkezi Türkiye’de örnek proje olacaktır” dedi.

 

Hocam Aracı Vakfı tarafından yaptırılan ve halen yapımı süren Yaşlı Bakım Merkezi Binası daha sonra Onkoloji ve Palyatif Hasta Merkezi’ne dönüştürdünüz. Bu çalışmalar ne durumda, ne zaman açılacak?

İlk başta Yaşlı Bakım Merkezi olarak projelendirilen daha sonra ihtiyaç üzerine projede değişikliğe giderek Onkoloji ve Palyatif Hasta Bakım Merkezi’ne dönüştürme kararı aldık. Bu kararı alırken Aracı Ailesiyle elbette ki görüştük ve onaylarını aldık. Birlikte karar verdik. Binanın kabası bitti, önemli bir kısmı tamamlandı. Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Hasta Merkezi Türkiye’de örnek olarak 6 katta toplam 12 bin metrekare alanda hizmet verecektir. 180 yataklı oda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Havuzu-Rehabilitasyon, muayene ve dinlenme odaları bulunmaktadır.

 

FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ'NE EK BİNA

Kocaeli Üniversitesi gelişti ve büyüdü. Öğrenci sayısı arttı. Mevcut binalar yetiyor mu?

Üniversitemiz sürekli olarak bir değişim içinde. Mevcutlar yetmemeye başladı. 85 bin 152 öğrencimiz var. Yeni ek binalara ihtiyaç var. Bu kapsamda ilk olarak Fen Edebiyat Fakültesi ek binası tamamlanarak Eğitim-Öğretim için hizmete açıldı.n Yaptığımız ek binada 3 adet derslik,  2 adet öğrenci laboratuvarı, 7 adet araştırma laboratuvarı, 1 Konferans salonu mevcuttur.

 

Başka ek binalar yapıyor musunuz?

Var tabiki olmaz mı? Enstitülerimizde verilen hizmetlerin kalitesini artırmak amacıyla Batı Yerleşkemizde yeni bir hizmet binası inşa edilmektedir. Bunun yanı sıra Kütüphane içinde bulunan Uluslararası İlişkiler Birimini yeni hizmet binasına taşıyarak, daha kaliteli hizmet vermesini sağladık.

 

a7d2e675-d5de-443d-a7c0-a4ed6edf37f1__320badb6-3857-4fd7-a955-cc14c92ffae3.jpg

 

İLAHİYAT FAKÜLTESİ

Kocaeli Üniversitesi’nin kuruluşundan bu yana İlahiyat Fakültesi binası yoktu. Artık İlahiyat Fakülte binası da var?

İlahiyat Fakültemizi de hizmete açkıt. 2017-2018 eğitim öğretim yılında eğitim başlattık. Umuttepe yerleşkesi içinde yapılan İlahiyat Fakültesi binası 4 katlı olarak inşa edildi. Fakülte bünyesinde Hattat ve Ebru atölyesi Musiki odası Bay-bayan mescit 191 kişilik konferans salonu ile 878 öğrenciye hizmet verecektir.

 

Ziraat Fakültesi var mı?

Ziraat Fakültesi yoktu. Biz geldikten sonra Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültemizi faaliyete geçirdik.

 

Duyduğum kadarıyla Beden Eğitimi Yüksek Okulu’ da fakülteye dönüştürüldü?

Yine biz geldikten sonra yaptığımız değişimlerden biri de Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nu Fakülteye dönüştürmek oldu. Artık Spor Bilimleri Fakültesi olarak eğitim veriyoruz.

 

DENİZCİLİK FAKÜLTESİ FAALİYETE GEÇTİ

Kocaeli’nin tüm kıyaları denizlerle çevrilidir. İzmit Körfez’i çevresindeki tüm ilçeler Körfez’e kıyısı var. Kandıra ise Karadeniz’e kıyışa var. Üniversitemiz bünyesinde Karamürsel Denizcilik Meslek Yüksek Okulu vardı. Denizcilik Fakültesini kurdunuz mu?

Evet. Kocaeli’nin tamamı denize kıyısı var. Üniversitemiz bünyesinde Karamürsel’de Denizcilik Meslek Yüksekokulu vardı. Biz bunu fakülteye dönüştürdük. Bu sezon Denizcilik Fakültesi olarak eğitime başladık.

 

a7d2e675-d5de-443d-a7c0-a4ed6edf37f1__8827d136-572e-4ca8-a66a-1518b9d85fe6.jpg

 

HAVACILIK ve UZAY BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

Fakülteye dönüştürdüğünüz başka Meslek Yüksek Okulları var mı?

Evet var. Sivil Havacılık Yüksekokulu, Havacılık Ve Uzay Bilimleri Fakültesine dönüştürülerek eğitime başlattı. Sağlık Bilimleri alanında verilen eğitimde kalitenin arttırılması amacıyla Sağlık Yüksekokulu Fakülteye dönüştürülerek Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak eğitime açtık.

 

Rektörlük görevinizden bu yana mevcut yapıda daha ne gibi değişiklikler yaptınız?

Öğrenci İşleri Birimi konusunda da önemli değişimler gerçekleştirdik. Umuttepe Yerleşkesinde bulunan Fakülte, Yüksekokul ve Meslek yüksekokulunda bulunan öğrenci işleri tek merkezden yapılarak işlemlerde standardizasyon, zaman, personel kazanımı sağladık.

 

Engelliler konusunda her hangi bir değişim gerçekleştirdiniz mi?

Engellilere yönelik elbette ki değişimler gerçekleştirdik. Tıp Fakültesi Hastanesi’nde engelliler için ciddi kolaylık tanıyacak çalışmalar yaptık. Bunun yanı sıra rektörlük binası içerisinde engelli asansörleri hizmete sokularak, dezavantajlı bireylerimizin kullanımına sunulmuştur.

 

e995ed1a-0cc5-43ab-b3b6-0fc766f96e42__0a1ed5bf-baef-4308-9d5f-b1269905100b.jpg

 

ŞEHİT ÖMER HALİSDEMİR YERLEŞKESİ

Fetullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen Özel Erkul Koleji okulları kapatılmış ve binalara el konulmuştu. Duyduğum kadarıyla bu binalar üniversiteye tahsis edilmişti?

*Evet, 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra Fetullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen Özel Erkul Koleji okulları kararnameyle kapatıldı ve binalarına el konuldu. Bu binalar üniversitemize tahsis edildi.

 

Bu binaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Binalar üniversitemize tahsis edildi. Üniversite olarak biz de bu okul binalarının bulunduğu alana “Şehit Astsubay Ömer HALİSDEMİR Yerleşkesi” ismini verdik.  Tahsis Edilen Binalara Anıtpark’ta yer alan Güzel Sanatlar Fakültesi’ni taşıyacağız.

 

Halka dönük kültürel çalışmalar konusunda çalışmalarınız var mı?

SEKA Park alanı içinde Kocaeli Üniversitesi Kültür Evi’ni açtık. Kültür Evi’nde halkımıza ücretsiz olarak; hat, ebru, musiki, tezhip, çinicilik, minyatür gibi kadim sanatlarımızın yanı sıra yabancı dil dersleri verilmektedir. Kültür Evi’nde gerçekleştirilen söyleşiler ile üniversite kent bütünleşmesini sağlıyoruz.

 

TEKNOPARK TAPUSU ALINDI

TEKNOPARK’IN tapusunu da aldınız?

Üniversitemizin en önemli birimlerinden biridir TEKNOPARK. Başiskele’de bulunan Teknopark kullanım ve tapu tescil işlemleri tamamlanarak üniversitemize devri sağlanmıştır.  Mevcut TEKNOPARK yetersiz kaldığından Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın desteği ile TEKNOPARK’ a üç bloktan oluşan 40 bin metrekarelik bina yapılmasına karar verildi.

 

Umuttepe Yerleşkesi bölgesinde güvenlik konularında ne gibi çalışmalarınız oldu veya olacak?

Öğrencilerimizin güvenliği elbette ki birinci tercihimizdir. Yerleşke bölgesinde üniversitemizin B kapısı önündeki yoldan karşıya geçen öğrencilerimizin can güvenliğinin sağlanması için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne talepte bulunduk ve belediye üst geçit yapıldı. Üst geçide ise isim olarak “Şehit Polis Serdar Gökbayrak Köprüsü” adını verdik.

 

e995ed1a-0cc5-43ab-b3b6-0fc766f96e42__ff0dbe77-4135-4605-a767-35331e6ca62f.jpg

 

B Kapısı bölgesinde gördüğüm kadarıyla yeni düzenleme de yapılmış?

B kapısı girişinde belediye tarafından düzenleme yaptırarak öğrencilerimizin güvenliğini ve rahat giriş yapabilmelerini sağlamak amacıyla B Kapısı’nda düzenlemeler gerçekleştirdik.

 

Kampüs güvenliği konusunda MOBESE gibi güvenlik kamera sistemleri var mı?

Kampüs güvenliğimizi sağlamak amacıyla MOBESE Sistemi Kuruldu. Emniyet Müdürlüğümüz ile Koordineli olarak ‘Plaka Tanıma Sistemi’ düzenlenerek kullanımına önümüzdeki günlerde başlayacağız.

Devamı yarın…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler