1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KESK’ten grevli toplu sözleşme talebi
KESK’ten grevli toplu sözleşme talebi

KESK’ten grevli toplu sözleşme talebi

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Kocaeli Şubeler Platformu üyeleri Sabri Yalım Parkı’nda 1 Ağustos tarihinde başlayan ve kamu çalışanlarını ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri ile ilgili basın açıklaması yaptı

A+A-

Basın açıklamasına; KESK’e bağlı sendikaların temsilcilerinin yanı sıra, bazı siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri de katıldı. Basın açıklamasını KESK Kocaeli Şubeler Platformu adına Dönem Sözcüsü Yapı Yol Sen Şube Başkanı Etem Kartal okudu. Kartal yaptığı açıklamada OHAL ve KHK’ların kaldırılmasını istediklerini söyleyerek, “Grevli toplu sözleşme istiyoruz” dedi. Kartal açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

-“2018-2019 yıllarını kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos 2017 Salı günü başladı. Aileleri ile birlikte 15 milyondan fazla kişiyi yakından ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerine OHAL ve KHK tehdidi altında giriyoruz. Kapsamından, tarafların belirlenmesine, grev hakkımızın engellenmesinden yasal uyuşmazlık durumunda devreye girecek olan Hakem Kurulunun yapısına kadar onlarca temel sorunu bulunan, gerçek – evrensel bir toplu sözleşme sisteminden uzak olan mevcut durum üzerine bugün bir de OHAL-KHK rejiminin gölgesi düşmüştür. OHAL’in işçilerin, emekçilerin hak alma mücadelesine set çekmek için sürdürüldüğünün tüm açıklığı ile itiraf edildiği koşullarda, gerçek bir toplu sözleşmeden söz etmek mümkün değildir. Bu nedenle KESK olarak 27 Temmuz 2017 tarihinde Devlet Personel Başkanlığı’na teslim ettiğimiz toplu sözleşme teklifimizde, OHAL-KHK rejimine karşı taleplerimiz öncelikli yerini almıştır.

 

etem-kartal....jpg

 

KESK’İN TALEPLERİ

OHAL döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri aynı kadro, unvan ve pozisyonlarında, mali hakları ile birlikte işe iade edilsin. Bu kişilerden darbe girişimi içerisinde yer aldığı iddiasıyla hakkında ceza soruşturması başlatılıp dava açılanlar dışındaki görevden uzaklaştırma uygulamalarına derhal son verilsin. KHK’larla ihraç edilen kamu emekçilerinin yarıdan fazlası emeklilik için gerekli olan hizmet yılını doldurmuş durumdadır. Emekli Sandığı, SSK, BAĞ-KUR gibi sosyal güvenlik kurumlarından primini tamamlamış ve yaş engeli bulunmayan tüm ihraç edilen arkadaşlarımızın emeklilik işlemleri tamamlansın ve emekli ikramiyeleri ödensin. Özelleştirilmeler durdurulsun, Taşeron ve sözleşmeli kadrolarda işe başlatılanlara kadroları verilsin. Taşeron ve sözleşmeli personel uygulamalarına tamamen son verilsin. Kadrolaşma, sürgün, rotasyon, soruşturma, mobbing, mülakat gibi ayrımcılık yaratan bütün uygulamalara son verilsin. Kamu hizmetleri işletmecilik esaslarına göre değil, toplumsal fayda gözeterek sağlansın. Herkese parasız, eşit, nitelikli, ulaşılabilir ve anadilinde kamu hizmeti verilsin. Ek ödemelerin emekliliğe ve emekli aylığına yansıtılması sağlansın.

 

AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI TEMEL ALINSIN

TÜİK’in resmi enflasyon rakamları yerine açlık ve yoksulluk sınırını temel almak daha gerçekçidir. KESK olarak, konfederasyon temsilcileri ile Kamu İşveren Heyeti temsilcilerinin eşit sayıda katılımıyla, Asgari Geçim Standardı Tespit Komisyonu kurulmasını talep ediyoruz. Söz konusu komisyonun 4 kişilik bir aile için kira, yakıt, çocuk ve aile yardımı hariç, asgari bir temel ücret belirlemesi ve bu ücret üzerinden TİS yapılmasının daha gerçekçi olacağını düşünüyoruz. Mali konularda ki taleplerimiz; 3.450 TL olarak belirlediğimiz, kamu emekçilerinin asgari temel ücretine, 2018 yılı için, kira yardımı olarak aylık 427 TL, aile/eş yardımı olarak aylık 350 TL, çocuk yardımı olarak 350 TL, aylık 335 TL yemek ücreti, brüt asgari ücret tutarında yılda iki ikramiye ve ulaşım giderlerinin karşılanmasını talep ediyoruz. Gelir Vergisi Kanunu’nda değişiklik yapılmasını, Asgari ücretin ve kamu emekçilerinin maaşı içinden, Asgari Ücret tutarı istisna edilerek, kalan tutardan en düşük gelir vergisi oranı uygulanmasını, artan oranlı vergi dilimi uygulamasından vazgeçilmesini talep ediyoruz.

 

KAMU EMEKÇİLERİNE EŞİT ÜCRET ÖDENSİN

Ek ödemeleri düzenleyen 666 Sayılı KHK ile yaratılan ücret adaletsizliği ve mağduriyetlerin giderilerek, aynı unvanda, farklı kamu kurumlarında çalışan tüm kamu emekçilerine eşit ücret ödensin. Önlisans mezunu olanların ek göstergeleri 3000’e, lisans mezunlarının ek göstergelerinin 3600’e çıkarılmasını talep ediyoruz. Kadın kamu emekçilerine; çalışma yaşamında uygulanan ayrımcılık, mobbing, baskı ve şiddete son verilmesini, uygulayanlar hakkında etkili cezai yaptırımlar getirilmesini, İstihdam, terfi ve unvan değişikliklerinde cinsiyet eşitliği sağlanmasını istiyoruz. Talan fonu olan Varlık Fonu iptal edilmelidir. Emekçileri hukuksuzca işten çıkaran, iş barışını bozan, imzalanmış TİS’leri bile tek taraflı fesheden, seçilmişlerin yerine atanmış kayyumlar geri çekilmeli, görevi asli sahiplerine bırakmalıdırlar. Gerici/mezhepçi eğitime karşı bilimsel, demokratik, özgürlükçü, laik ve anadilinde eğitim hakkı sağlanmalıdır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.