1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Kentin siyasileriyle birlikte uyum içerisinde çalışıyoruz”
“Kentin siyasileriyle birlikte uyum içerisinde çalışıyoruz”

“Kentin siyasileriyle birlikte uyum içerisinde çalışıyoruz”

Vali Hüseyin Aksoy, 10. Sektörel Performans Değerlendirme Organizasyonu’nun Ödül Töreni öncesi Bloomberg HT kanalında Ali Çağatay’ın canlı olarak sunduğu programın konuğu oldu

A+A-

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy Bloomberg HT kanalında, ilimizin Türkiye ekonomisindeki yerini değerlendirdi. Vali Aksoy, Bloomberg HT’de olmaktan son derece memnun olduğunu belirterek, sorulan soruları içtenlikle cevapladı. İlimizde 2017 yılının bitimiyle beraber 2018 yılına kadar yapılan ve yapımları halen devam eden projeler hakkında görüşlerini paylaşan Vali Aksoy; “Kocaeli, Türkiye’de sanayinin başkenti diyebileceğimiz bir konumda. Geçmiş yıllardan itibaren başlatılan çalışmalarla bugün bu haklı konuma gelmiştir. Bakanlıklarımız, Büyükşehir Belediyemiz, Sanayi Odamız, Ticaret Odalarımızla beraber kentte ortak akılla, başta Başbakan Yardımcımız Fikri Işık olmak üzere ilin siyasileri ile birlikte uyum içerisinde örnek bir çalışma anlayışıyla çalışmalarımız devam ediyor.

 

“ÖĞRENCİ ŞEHRİYİZ DİYEBİLİRİZ”

Kocaeli 2 üniversitesi olan bir kent. Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) ve Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ) ile birlikte toplam 90 bine yakın bir öğrenci sayısına ulaşan bir kenttir. Kocaeli’ye öğrenci şehri diyebiliriz. Özellikle GTÜ, Türkiye’de belirlenen on araştırma üniversitesinden biri ve bu konuda özellikle sanayicilerimizle birlikte işbirliği içerisinde teknolojinin daha iyi kullanılması ve üniversite-sanayi işbirliğinin gelişmesi konusunda yakın işbirliği içerisinde çalışmalar devam ediyor. KOÜ ile Valiliğimizin koordinasyonluğunda sanayicilerimizle işbirliği içerisinde ne tür eğitim çalışması yapabiliriz konusunda bir çalışma başlattık. Bu konuda özellikle üniversitelerimizden mezun olan gençlerimiz bazen iş bulamayabiliyor, sanayicilerimiz de istedikleri sektörde eleman bulamadıklarını belirtiyor.

 

“MESLEK LİSELERİNE ÖNEM VERİYORUZ”

Üniversitelerimizin yetiştirdiği öğrenci ile sanayicimizin ihtiyaç duyduğu öğrenci profili ile ilgili aralık ayı içerisinde geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştireceğiz. Bu toplantıda ihtiyaç duyulan yeni alanlar varsa bu alanların üniversitemizin ilgili fakültelerinde, meslek yüksekokullarında açılması, ihtiyaç duyulmayan bölüm ve alanlar varsa bunların kapatılması yönünde bir çalışma stratejisini ortaya koyduk. Sadece üniversite ayağı yok, bizim meslek liselerimiz de aynı durumdadır. Zaman zaman meslek liselerinden mezun olan öğrencilerimizin; sektörde çalışmadığını, üniversiteye gittiğini ve üniversiteyi bitirdikten sonra başka alanlarda çalışabildiklerini görüyoruz. Bu bakımdan meslek liselerimizi de biz yine aynı şekilde ihtiyaç duyulan alanlarda öğrenci yetiştirme noktasında gerçekleştireceğiz.

 

BİLİM VADİSİ PROJESİ

Özellikle teknoloji geliştirme bölgelerine baktığımızda Türkiye'deki teknoloji bölgelerinden dört tanesi Kocaeli'ndedir. Bunların içerisinde en önemli olanı Bilişim Vadisidir. Bilişim Vadisi Kocaeli’nin değil Türkiye'nin vizyonu olabilecek bir projedir. Birinci aşaması bitmek üzere olan Bilişim Vadisi projesinde, oradaki yeni yapılan binada firmalara yer tahsis edilmeye başlandı. Büyük ölçekli düşünülen bir projedir ve ilk ayağı tamamlandı ikinci aşamaları da önümüzdeki süreçte devam edecek. Özellikle AR-GE çalışmaları konusunda da Kocaeli oldukça iyi bir konumda ve şu ana kadar Türkiye'deki AR-GE çalışması yapan firma sayılarına baktığımızda Kocaeli'ndeki firma sayımız 77'ye ulaşmış durumda. Dolayısıyla böylesine önemli bilgi ve teknolojileri geliştiren kapsamlı çalışmalar devam ediyor.

 

“ÖĞRENCİLER BİLGİLENDİRİLMELİ”

Herkesin mühendis olma şansı yok çünkü belirli seviyede farklı ihtiyaç duyulan alanlar var ve bu alanlara dönük eğitim vermek zorundayız. Gençlerimizi de bu noktada ikna edip onları bu seviyede iyi bir iş sahibi, iyi bir gelir sahibi olabileceklerini anlatmamız gerekiyor. Bu konuda üniversitelerimizin ilgili fakültelerin, meslek yüksekokulların kendi alanlarında öğrencileri bilgilendirmesi gerekiyor, çünkü öğrenciler çok fazla bilgiye sahip olmayabiliyor. Bu yıl üniversite tercihleri yapılmadan önce üniversitelerimizin işbirliğiyle son sınıflarda, meslek liselerimizdeki gençlerimizin bölümler hakkında bilgilendirilmesini istiyoruz. Bu ve buna benzer çalışmaları önümüzdeki dönemde daha net bir şekilde ortaya koymayı hedefliyoruz” ifadelerini kullanarak programın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum