1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Kent merkezini canlandırmamız lazım"
"Kent merkezini canlandırmamız lazım"

"Kent merkezini canlandırmamız lazım"

İzmit Kent Merkezi Ticari Dayanışma Derneği (İKM) son zamanlarda ismini sıkça duyduğumuz bir dernek.

A+A-

Kongre sürecinde basında fazlasıyla yer alan İKM’nin 14’üncü Olağan Genel Kurulu geçtiğimiz hafta Kocaeli Ticaret Odası (KOTO)’da gerçekleştirildi. Mevcut başkan Ahmet Emre Aydın yeniden aday olmazken, Murat Öztürk tek aday olarak kongreye girdi. İzmit İnönü Caddesi üzerinde bulunan Coşkun Kırtasiyenin sahibi Murat Öztürk, İKM’nin yeni başkanı seçildi. Seçim sürecinde adını sıkça duyduğumuz Öztürk, gazetemize İKM’nin yeni dönem hedeflerini anlattı.

 

Öncelikle İKM’nin yeni başkanı Murat Öztürk kimdir?

-Ben Murat Öztürk. İzmit’te Coşkun Kırtasiyenin sahibiyim. 22 yıldır esnaflık yapıyorum. Daha önce mağazamız Devlet Hastanesinin oradaydı. Dedik ki işimizi biraz daha büyütelim, çarşıda kırtasiye ve kitap eksikliğini gördük. Daha sonra İzmit Lisesi’nin yanında 2 katlı mağazamızı açtık. Burada doğduk, burada büyüdük, burada okuduk. Esnaflığımızı burada yapıyoruz.

 

İzmit Kent Merkezi Ticari Dayanışma Derneği’nden bahsedersek… İKM nedir?

-İKM, İzmit esnafının ticari faaliyetlerinde birlik olması için Hüseyin Erol tarafından kuruldu. Bazı sıkıntılı dönemlerden geçtik ama şimdi toparlama dönemine girdik.

 

yonetim-041.jpg
Başkan Murat Öztürk ve İKM yönetimi, yeni dönem farklı projeler üretmek. İKM’yi yeniden hareketlendirmek için kolları sıvadı. 

 

Peki bu dönemde kent esnafının durumu nasıl?

-Esnaflığın çok zor olduğu bir dönemdeyiz. İnsanların, şu anki alım gücü çok düştü. Asgari ücret insanlara yetmemeye başladı. Her şeye zam geldi. Kendi işimden bakarsak; geçen sene 8.5 TL olan fotokopi kağıdı bu sene 25 TL’den satılıyor. Geçen sene 10 TL’ye sattığım yardımcı kitap, şu an 20-25 TL olmuş. Bu anlamda gerçekten insanların alım gücü çok düştü. Herkes 2 ya da 3 kitap alacağına tek kitap almaya düştü. Hiç almayıp işin korsanına kaçmaya da başladı. Bu anlamda insanların işi zor. Eskiden diyorduk; almayın, telif hakkı var, emeğine saygısızlık. Ama gerçekten şimdi onu deme şansımız yok. Bunu dediğimizde zaten nasıl alayım ki, bir çocuğum yok ki diyor. Bunun market masrafı var, elektriğe, doğalgaza zam geldi.

 

Ekonomik sıkıntılar esnaf üzerinde nasıl bir etki bırakıyor?

-İnsanların sıkıntıları olunca, bizim esnaf olarak da çok sıkıntılarımız oluyor. Ticaretin anlamı, kar ve zararın eşit olmasıdır. Biz daha önce esnaf olarak kar ettiğimiz zaman sevinirken, zarar edince üzülmüyorduk. Çünkü bunu telafi edebileceğimizi biliyorduk. Şu an onu telafi etme şansımız yok. Uzun süreden beri esnafın da halkın da işi çok zor. İş böyle olunca; AVM’lere bakıyoruz, çarşıya yakın, otopark sıkıntısı yok. İnsanlar ister istemez AVM’lere gidiyor. İnsanların AVM’ye gitmesinin sebepleri, otopark sıkıntısının olmaması ve geç saatlere kadar açık olması. Seçimden sonra sosyal medyada takipçilerim arttı. Bir arkadaşım yazmış oradan. Ben eleştirilmekten yanayım. Eleştirileceksiniz ki, doğruyu bulasınız. Kızımla dokuz gibi dükkandan çıktık. Yemek yiyecektik. O saatte İzmit’te yemek yiyecek yer yok. Fotoğraf attım sosyal medyaya. Yazmışlar hemen; başkan dışarıda yemek yiyor, İzmit’i nasıl destekleyecek diye. Arkadaşım çok doğru söylemişsin sen ama ben İzmit’te açık yer bulamıyorum. Mehmet Ali Paşa tarafına gidin, bizden daha canlı.

 

esnaflarla-bir-arada.jpg
İKM Başkanı Murat Öztürk ve yönetimi, esnaflar Erdal Gürlek, Hamza Bostan, Yekta Önder ile bir arada.

 

AVM’lerden dolayı sıkıntı yaşanıyor?

-Başkalarını eleştirirken, önce iğneyi kendimize batıracağız. Suç AVM’lerde, belediye başkanlarında değil. Suç bizde. Esnaf olarak, bizim yetiştirmemiz gerekiyor. Arkadaşlarımızın müşteriye nasıl davranacağını veya yanında çalışan elamanın müşteriye nasıl davranacağını bilmesi gerekiyor. Bu anlamda biz seminerler vereceğiz. Bütün esnafı davet edeceğiz. Arkadaşlarla oturacağız, üye kaydedeceğiz.

 

Esnafın durumu anlattığınıza göre çok zor… Bu durumu biraz da olsa rahatlatacak projeleriniz yok mu?

-İKM var en başta. Başlarken sıkıntı içerisindeydik. Gittiğimiz yerde İKM’nin adını duymayan vardı. Bütün arkadaşlarımızı, belediye başkanlarımızı, meclis üyelerimizi, İzmit’te söz sahibi olan ve ticaret yapan herkesi ziyaret ettik, desteklerini istedik. Herhalde hızlı başladık biz bu işe. İnanarak başladık. Bu çığ gibi büyüdü. İzmit’te gündem de yoktu herhalde, gündem yarattık. Sağ olsun basın çalışanı arkadaşlarımız da bu dönemde çok destek oldular. Düne kadar 30-40 kişiyle yapılan kongremizde o gün 142 kişi vardı. Hepsi birbirinden güzel arkadaşlarımızdı. Eskiden görev yapmış arkadaşlarımıza plaketlerini verdik, onurlandırdık. Bu iş zaten onurlandırma işi. Biz bu konuya zaman harcayacağız. Elimizden geldiğince her şeyle ilgileneceğiz. İzmit esnafının rakibi AVM’ler değil, kendimiziz. Biz kendi kendimize rakibiz. Niye? Bizim kendimizi yetiştirmemiz, yenilememiz gerekiyor. Büyük mağazaların yaptığı gibi ara ara panayırlar yapmamız gerekiyor. İzmit’in trafiği var deniliyor. Bu bir iki günlük iş değil ki. İzmit’in trafik sorunu hep devam edecek. Bir sığınmışız otoparka, bir sığınmışız trafiğe. Büyükşehir Belediye Başkanımız eski valiliğin oraya otopark yaptı. Esnaf olarak geliyoruz, dükkanımızın önüne arabamızı park ediyoruz. Adam toptancılık yapıyordur, tamam. Araba gelip gidiyor. Ama iş sahipleri, bırak arkadaşım arabanı otoparka. Ücretsiz, kapalı. Yağmur yağıyor, dolu yağıyor. Araban hasar görüyor. Bırak oraya. Kimse senden para istemiyor. En büyük sıkıntı bizde. Bayramda biz Gazi Lisesi ve İzmit Lisesi’nin otoparkını açtırdık ve çok başarılı bir bayram geçirdik. Arabamızı kapının önüne koymadık. Parkçı arkadaşlarımız, iki üç ayın en çok cirosunu yaptık dedi. Adam alışverişi yaptı, park etti çıktı. Sonra ne oldu, otopark hep boşaldı. İzmit Lisesi ve Gazi Lisesi’nin hafta sonları otopark olarak kullanılması ihalesine İKM olarak biz de gireceğiz.

 

Esnaf için yapacağınız başka şeyler?

İzmit Kent Merkezi’nin Erdoğan Optik’in üstünde bir yeri var. Ücretli. Kirasını veriyoruz. Çok küçük bir yer. Belediye Başkanlarımıza gidip demedik ki; başkanım bizim yerimiz yok, bize yer verin. Biz esnaf adına isteyeceğimiz şeyleri isteyeceğiz. İzmit esnafının mesela oturup çay içebileceği bir yer yok. Genç Kocaelilerin bir yeri var mesela. Bizde böyle bir yer isteyeceğiz. Tek talebimiz sosyal tesis. Olursa olur olmazsa önemli değil. Biz kendimize gelir getirecek her şeyin içerisine gireceğiz. Bu anlamda bir Mali Müşavirimiz, iki avukatımız var. Esnaflarımız sıkıntı içerisinde. Mesela geçen gün bir arkadaşımıza geldiler İstanbul’dan. Müzik çaldı diye ceza yazmışlar, telif hakkından dolayı. İki-üç ay uğraştım diyor çocuk. Bu gibi olaylarda avukatımız devreye girecek. Avukatımız esnaflardan ücret talep etmeyecek. Karşı taraftan alabilirsem alırım diyor. Sadece masrafı esnaf arkadaşımız yatıracak.

 

faruk-mamik.jpg
Kocaeli Yapı Müteahhitleri Birliği Başkanı Faruk Mamik ile de projeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. 

 

İKM’nin vatandaşları kent merkezine çekmek için nasıl düşünceleri var?

İnsanlar arabalarını NCity’nin oradaki otoparka koyuyor, rahat diye haklı olarak. Biz ring servisleri koyacağız. Bir giydirme otobüs yapacağız. Bunu belediyeyle konuşacağız. Oradan alıp, Cumhuriyet Parkında indirecek. İster istemez, çarşı hareketlenecek. Bu projelerimizden bir tanesi. En büyük sıkıntılarımızdan birisi; İzmit kapkara bir şehir. İnsanlar birbirini görmüyor. İzmit’in aydınlatılması gerekiyor. Biz burada yaşıyoruz, bunları yaptırmakla mükellefiz. Bizim burada yaptırım gücümüz yoksa burada durmanın anlamı da yok. KOTO ve KSO ile görüştük. Herkesin yardımını alacağız.

 

Esnafı hatalı gördüğünüz bir nokta var mı?

İzmit esnafı saat 19.30, 20.00’de dükkanını kapatıyor. Ben de dahil olmak üzere. Yanlış yapıyoruz. İzmit kapkaranlık bir şehir. Bu bundan kaynaklanıyor. Esnaf elektriğini kapatınca kapkaranlık. İzmit’in merkezinde taciz, arsızlık, hırsızlık görmüyorsunuz evet. İzmit’in böyle karanlık olması talihsizlik.

 

Kent merkezini hareketlendirmek için neler yapacaksınız?

Şu an 160 üyemiz var. Üye sayımızı 1000’e çıkarmayı hedefliyoruz. Şu an esnaflık yapmayanları tek tek ayıklayacağız. 5 lira, 10 gibi aidatımız olacak. Aldığımız paralarla etkinlik yapacağız. Panayır bizim için çok önemli. Fuarın orada panayır yapmaya çalışacağız. Panayır adı altında esnaflar fazla ürünleri satsınlar. Müşteri çekelim buraya. Belli bölgelerimize çocuklarımızın oynayabileceği top havuzu koymak istiyoruz. Çünkü aileler çocukların eğlenebileceği bir yere gidiyor. Geçen gün Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Muzaffer Çintimar ile görüştük. Bize çok güzel bir fikir sundu. Dedi ki, “Başkanım kapatın İnönü Caddesi’ni. Ben size basketbol potası getireyim. Gece lambalarımızı da koyalım oraya. Esnaflar arasında maç yapalım”. Bu sadece Çanakkale’de olmuş. Türkiye’de çok ilgi çeker.

 

Belediyeler ve esnaf arasındaki ilişki nasıl?

Esnaf gelmedikleri zaman seçim dönemlerinde ziyaret edince zıtlaşıyor başkanlarla. Niye böyle bir zıtlık oluşsun. İKM’nin yöneticileri olarak biz de utanıyoruz. Esnaf haklı, protokol gelmiyor. Biz Sayın Valimizi yolda görmek istiyoruz. İzmit Kaymakamı yolda dolaşıyor. Kendisi dolaşıyor fakat kendini tanıtmıyor. Biz zaten görüyoruz sık sık kendisini. Her gün 10 dakika bile olsa esnafın yanında olsalar… Yarın öbür gün seçimler olsa bile gezmelerine gerek kalmayacak. Halk insanı olmak ayrıcalıktır. İKM’yi belediyenin birimi olarak düşünün. Bizden daha iyi esnafı kimse anlayamaz. Esnafın sıkıntısını öğrenebilecekleri tek yer biziz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.