1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kent Konseyi'nde yeni başkan belli oldu
Kent Konseyi'nde yeni başkan belli oldu

Kent Konseyi'nde yeni başkan belli oldu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi’nin 9’ncu Olağan Genel Kurulu bugün gerçekleştirildi. Kongrede Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk yerine tek aday olan Adnan Uyar başkan oldu

A+A-

Vildan KEKEÇ

Kocaeli Ticaret Odası Burhan Kasım Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen kongreye Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Tahir Büyükakın, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol, Kent Konseyi mevcut başkanı Abdullah Köktürk, Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm ve Kent Konseyi üyeleri katıldı. Divan Başkanlığını Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm’ün yaptığı kongrede katip üyeliklerini Ali Yıldırım Sezer, Selçuk Çakır ve Ali Aydemir yaptı. Kongre saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

 

413e00bc-6b82-44cf-ba57-8c46dcbb1668__3f2bab56-79f4-41c5-a802-96a1b5f518cd.jpg

 

KOCAELİ KENT KONSEYİ DİĞER İLLERE ÖRNEKTİR

Kongrede ilk olarak konuşma yapan Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, “Genel Kurulumuza katılan herkese çok teşekkür ediyorum. Kent Konseyi Türkiye’de ilk 3 arasındadır. Burada da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan ve yönetiminin tüm çalışmalarımızda desteklemesi sayesinde oldu. Birinci sırayı Bursa’yı koyabiliriz. Kocaeli Kent Konseyi kurulmak istenen illere örnek teşkil ediyor. Çalışmak isteyen herkese Kent Konseyi’nde yer var. Ama bu konuda bazı şartlarımız var. Belli bir sayıda kişiyi bir üretim yaparken görmemiz lazım. KOSGEB ve milli eğitimle ilgili çok yoğun çalışmamız var. Üniversite öğrencilerine genç yaşta girişimcilik öğretiyoruz. Biz bu zamana kadar Büyükşehir Belediyesi olgunlaştırılmış halde birçok proje sunduk. Sunduğumuz faydalı projeler hayata geçirildi” dedi.

 

413e00bc-6b82-44cf-ba57-8c46dcbb1668__a792976d-7fbf-456b-b9b3-9b724d570bd1.jpg
Eski başkan Abdullah Köktürk, yeni başkan Adnan Uyar'ı tebrik etti

 

KENT KONSEYİ KENTİ SAHİPLENMEK DEMEKTİR

Köktürk’ün ardından konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Kent Konseyi’mizin bu kongresinin hayırlı olmasını ve kentimizin gelişiminde önemli bir yer tutmasını temenni ediyorum. Bunu asıl faydalı hale getirecek olan yapılacak çalışmalardır. Benim de bu kent için fikrim var, beni de dinler misiniz diyen, düşünen, sosyal sorumluluk almak isteyen herkesin dinlendiği kararların alındığı ve bu kararların özellikle Büyükşehir Belediyesi tarafından belirli yerlere tavsiye olarak bildirilen bir kurum. Bir belediye meclisi olmamasına rağmen belediye meclislerine bir temel oluşturuyor. Kent konseyleri kenti sahiplenmek demektir. Gençlerimizin genç fikirlerin önünü Kent Konseyimiz sayesinde açıyoruz” dedi.

 

YÖNETİM KURULU

413e00bc-6b82-44cf-ba57-8c46dcbb1668__29e18be1-bbca-4ee9-a888-f64424615b11.jpg

 

SORUMLULUKLARIMIZ VAR

Sözlerine devam eden Karaosmanoğlu, “Dünyada birçok ülkede Kent Konseylerinin adının okunmadığı yerler var. İnsanoğlunun ulaştığı en güzel yönetim şeklinin demokrasi olduğunu görüyoruz. Demokrasi ile yönetilen ülkelerin demokrasi ile yönetilmeyen ülkelere göre daha yaşanabilir ve onurlu şekilde olduğunu görüyoruz. Bu Cumhuriyeti bize emanet edenlere minnettarız. Evet Osmanlı büyük bir imparatorluktu ama kendini yenileyemedi, geri kaldı. Yönetimsel sorunlar oldu, Hasta adam devrildi ama Çanakkale ruhuyla dirildi. Cumhuriyet bizim burada rahat koltuklarda kurulan yönetimler gibi kurulmadı. Bize Cumhuriyeti emanet edenlere karşı sorumluluklarımız var” ifadelerini kullandı.

 

FAYDALI PROJELER ÜRETECEĞİZ

Kongrede açık oylamanın ardından başkan olarak seçilen Adanan Uyar ise yaptığı teşekkür konuşmasında, “Çok zor bir süreçten geçiyoruz. Biz STK’lar olarak kesinlikle bu ülkenin bölünmez bütünlüğünden taviz vermeyeceğiz. Bizim için asıl olan ülkenin birliği bütünlüğüdür. Kocaeli’nde pazar günü 13,30’da merkez bankasının önünden Sabri Yalım Parkı’na kadar ‘bayrağını al mitinge gel’ yürüyüşü yapacağız. Görev süremiz boyunca ben ve yönetim kurulunda bulunan arkadaşlarım faydalı projeler üreteceğiz. Hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

 

YÖNETİM KURULU

Adnan Uyar’ın Yönetim Kurulu: Enver Düz, Ercüment Çiftçi, Numan Akdoğan, Ali Yeşildal, Yıldırım Sezer, Mustafa Ayhan, Kemal Kaya, Tolga Ok, Soner Şahin, İsmail Hakkı Yıldırım, Çetin Gürol, Sedat Köse, Yusuf Erenkaya, Selçuk Çakır, Nesrin Atar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.