1. YAZARLAR

  2. Gülsüm Güney

  3. Kendine Bir İyilik Yap
Gülsüm Güney

Gülsüm Güney

Yazarın Tüm Yazıları >

Kendine Bir İyilik Yap

A+A-

Ah, kimselerin vakti yok
Durup ince şeyleri anlamaya
Kalın fırçalarını kullanarak geçiyorlar
Evler çocuklar mezarlar çizerek dünyaya
Yitenler olduğu görülüyor bir türküyü açtılar mı?
Bakıp kapatıyorlar
Geceye giriyor türküler ve ince şeyler…
 
Uzun zamandır çevremizde sıkça karşılaştığımız söylemlere eşlik eden mısralar bunlar. Hayatımızdaki insanlara hep aynı konulardan dem vuruyoruz. “Hayat geçip gidiyor ve biz bir şeyleri kaçırıyoruz” “Zaman çok mu hızlı geçti?”

"Neden ince düşünmüyorsun?” “Biraz daha düşünceli olmalısın” “iyi bir insan olmak için çabala” sitemleri, söylemleri, istekleri sürüp gidiyor.

Ne zaman ki onu bunu şunu bırakıp dönüp kendimize bakıyoruz, işte orada bir şeyler değişmeye başlıyor.
Size geçenlerde bir arkadaşımın anlattığı bir olayı anlatmak istiyorum. Onu bunu şunu bırakmayı başarıp, düşünmeye başlamış bir ablamızın hikâyesi…

Bahsettiğimiz kişinin adını anımsayamadığım için, olayı anlatırken “Ayşe abla” diye seslenmek isterim.
Geçtiğimiz günlerde Ayşe abla, oturduğu binanın önünde park yeri bulamayınca aracını karşı binanın önüne park etmek zorunda kalmış. Sabah arabanın yanına gittiğinde ise lastiklerin indirildiğini fark etmiş. Ayşe abla karşılaştığı sahneden dolayı ne kızmış ne bağırmış ne de olay çıkarmış. Sadece komsunun hiç düşünmeden onun canını tehlikeye atmasına üzülmüş ve benzincinin yolunu tutmuş. Akşam eve döndüğünde ise olayı kimseye anlatmamış, kimseye şikâyet etmemiş, komşusunun kapısına dayanıp hesapta sormamış. Umreden getirdiği hurmalar ve Malatya’dan getirdiği kayısılardan bir paket hazırlayıp, üzerine bir not iliştirmiş; “Komşuluk hakkı önemlidir, bu yüzden size bunları getirdim. Hem ağzımız tatlansın, hem gönlümüz. Çünkü acılığın kimseye faydası yok.” Not: Yeşil Toyota’nın sahibi komsunuz.

Hikâyeyi dinledikten sonra diyorum ki, demek ki hala birilerinin ince şeyler düşünmeye ve yapmaya vakti var. Üstelik bunu nerdeyse kendinden bile habersiz yapmak istercesine.

 

Kaç günümüz daha var? Sorusunun cevabını dahi bilmeden geçirdiğimiz zamanlarımızı kendimize iyilik ederek geçirelim. İnsan kendine nasıl iyilik eder? Elbette ki başkalarına iyilik etmekle. Bu klişeleri hayatımıza uyguladığımızda aslında sıradan klişeler olmadığını, insanı her koşulda mutlu eden dâhiyane fikirler olduğunu anlayacaksınız.

"Hata bende" demeyi başaran dünyanın en mutlu insanı olur. Ama "Kabahat onda, ben haklıyım, o haksız" diyen, hep başkalarında sorunları ve çözümleri arayan kendini mutlu etmeyi başaramaz. O hâlde ferahlamak, huzurlu olmak, başkalarının huzurunu temin etmekten geçer.

Şüphesiz ki, elimizden ve gönlümüzden çıkan her iyilik, bereketiyle beraber bize geri dönecektir.

İyilikle, sevgiyle kalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.