1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Karaosmanoğlu, belediye başkanlarına yüklendi
Karaosmanoğlu, belediye başkanlarına yüklendi

Karaosmanoğlu, belediye başkanlarına yüklendi

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, meclis toplantısına geç kalan ilçe belediye başkanlarını ağır eleştirip, “Muhalefet her zaman olduğu gibi erkenden yerine gelmiş. Anlaşılan iktidarda bir gevşeme var” dedi

A+A-

Büyükşehir Belediye Meclisi, Fuar içinde bulunan Leyla Atakan Kültür Merkezi, Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda İbrahim Karaosmanoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirildi. Çoğunluğu imar ve bayındırlık konularının oluşturduğu mecliste, 85 gündem maddesi görüşülüp, karara bağlandı. Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz ve ekibinin uzun çalışmaları sonuncunda Yeniköy’de çıkan 57 santigratlık termal suyun ‘Günübirlik Termal Tesis’ yapılmasıyla ilgili gerekli madde meclisten geçti.

41631512_804559386601744_4179728581804425216_n.jpg

BİR TEK BAŞKAN ÜZÜLMEZ VARDI

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, her zaman olduğu gibi saat tam 15.00’ı gösterdiğinde meclisi açtı. Fakat ilçe belediye başkanlarının meclise tam zamanında gelmediğine vurgu yapıp, “Buraya tam dakikasında gelen meclis üyelerimize teşekkür ediyoruz. Muhalefet her zaman olduğu gibi erkenden yerine gelmiş. Anlaşılan iktidarda bir gevşeme var” diye durumu eleştirirken salonda sadece Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez vardı. Daha sonralarda diğer başkanlar tek tek gelmeye başladı.

YAHYAKAPTAN’A 112 ACİL İSTASYONU

İzmit Yahyakaptan Mahallesi Brisa arkasında, mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi tasarrufunda bulunan bin 800 metrekarelik tescil harici alanda 112 Acil Sağlık İstasyonu kurulmasıyla ilgili imar değişikliği maddesi meclisin gündemine taşındı. Oy birliğiyle geçen imar değişikliği yapılan alana 112 Acil Sağlık İstasyonu’nu Sağlık Bakanlığı yapacak.

GÜNÜBİRLİK TERMAL TESİSİ

Başiskele Belediyesi sınırları içinde Yeniköy mevkiinde bulunan, ilçenin sosyal ve ekonomik kalkınması ve turizm faaliyetlerini desteklemek amacıyla, yeraltı kaynak suyunun çıktığı yaklaşık 17 bin metrekarelik alana ‘Günübirlik Termal Tesis’ yapılacak. Tesisin yapımı için gerekli imar nazım plan değişikliği ise meclise sunuldu. CHP’li meclis üyeleri imar değişikliği noktasında bütüncül olarak bir değişimin yapılmasını önerdi. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

İLİM YAYMA’YA YENİ TESİS

Büyükşehir Belediyesi ile İlim Yayma Cemiyeti Darıca Şubesi arasında, eğitim, sosyal ve kültürel etkinlik faaliyetleri gerçekleştirmek ve bu kapsamda ortaklaşa kullanmak üzere Darıca ilçesi, Bağlarbaşı Mahallesi, Sokullu Caddesi’nde bulunan taşınmaz, İlim Yayma Cemiyeti Darıca Şubesi’nin kullanımına tahsis edilmesiyle ilgili madde oy birliğiyle kabul edildi.

BÜFE KARARI İPTAL EDİLDİ

Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Sekapark 1. Etap Uçurtma Tepesi Yanı, No:2 adresindeki büfe Devlet İhale Kanunu Hükümlerine tabi olmaksızın önceden belirtiler aylık kira bedeli ve süresi üzerinden İşletilmesini Belde A.Ş.’ye devretti. Aynı zamanda Körfez Mahallesi, Salim Dervişoğlu Caddesi, Necmettin Erbakan Üst Geçidi altında bulunan büfe ile ilgili alınan meclis kararının iptal edilmesi ile ilgili madde de meclisten geçti.

TRAFİĞİ HESAP ETTİNİZ Mİ?

81 gündem maddesine ek olarak CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir meclise 4 önerge verdi. Taşdemir öncelikle Seka Park’da yapımı tamamlanmak üzere olan Mannesman Kongre Merkezi’yle alakalıydı. Taşdemir, “Seka Park’da artık betonlaşma olmayacağını, her tarafın mesire yapılacağını ve vatandaşların nefes alabileceği alanlar yaratacağınızı söylemiştiniz. Merkezin yeri belirlenirken burada oluşacak trafik yoğunluğunu hesaba kattınız mı” diye sordu. Kongre Merkezi, Seka Park alanında değil diyen Başkan Karaosmanoğlu, “Fabrikanın yerine merkezi yapıyoruz. Şehrin herhangi bir yapısını değiştirmiyoruz. O alan öncelikle Seka Park’ta değil” açıklamasında bulundu.

MEZBAHANENİN RUHSATI VAR MI?

Önergelerine devam eden Taşdemir, “Geçtiğimiz yıllarda yaptığınız mazbaga ile ilgili vatandaşlardan şikayetler almaktayız. Mezbahanın kaçak olduğuna dair söylentiler var. Mezbahanın ruhsatı var mı? Şayet ruhsatı yoksa nedeni nedir? Hayvan kesiminden sonra verilen makbuzların başka ilçelere ait olduğu söyleniyor, doğru mudur?” dedi.

MAKAM ARAÇLARI SORULDU

CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir yaşanan ekonomik krizde Büyükşehir Belediyesi olarak bir tasarruf tedbiri uygulanıp uygulanmadığını sordu. Taşdemir konu ile ilgili olarak, “Son günlerde çok ciddi bir ekonomik kriz yaşanmaktadır. Bu krizle ilgili olarak herhangi bir tasarruf tedbiri uyguladınız mı? Makam araçlarıyla ilgili herhangi bir karar alındı mı? Bu krizde belediyelerin yapmış olduğu projelerde bir erteleme söz konusu mudur? Dedi.

KRİZ SİZİN KAFANIZDA

Taşdemir’e cevap veren Karaosmanoğlu, “Ne krizi öyle bir şey yok. Kriz sizin kafanızda. Türkiye ne krizler atlattı. Bunu da atlatırız elbette. Bakın biz başladığımız bütün projeleri tamamlıyoruz. Metronun ihalesini tamamladık. Yakında temelini de atacağız. Hiçbir projemizde aksama ya da başka bir durum söz konusu değil” yanıtını verdi.

YENİ STADA GELEN KÖTÜ KOKULAR

Taşdemir geçtiğimiz haftalarda açılan Yeni Kocaeli Stadyumu ile ilgili, Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na önergeler sundu. Taşdemir konuyla ilgili olarak, “Kocaelispor’un ilk maçını seyretmeye giden vatandaşlarımızın iki konuda sıkıntılar yaşadı. Bu problemler, stadyum yakınında İZAYDAŞ’tan ulaşan kötü kokular ve trafik yoğunluğu. Bu sorunlarla ilgili olarak çözüm önerileriniz var mı? şeklinde konuştu. Taşdemir’e cevap veren Karaosmanoğlu, “Stadyumların hepsinde sıkıntılar yaşanıyor. Ama biz bu durumu en aza indirmek için elimizden geleni yapacağız.

CAHİT ELGİKAN ARASINA GEÇİCİ ÇÖZÜM

MHP Meclis Üyesi Vahit Eryılmaz okulların açılacağına vurgu yaparak, “İSU ile Yenidoğan arasında kalan kısımdan Cahit Elginkan Vakfı’na gidecek yol arasında 300 metre var. Pazartesi okullar açılıyor. Öğrencilerimizi düşünüyorsak bir an önce bu duruma çözüm bulmalıyız” önergesinde bulundu. Başkan Karaosmanoğlu Genel Sekreter İlhan Bayram’a talimat vererek, gereken ne ise yapılmasını söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.