1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İzmit Körfezi’nde levrekler yüzecek
İzmit Körfezi’nde levrekler yüzecek

İzmit Körfezi’nde levrekler yüzecek

Startı verilen ve 18 ay sürecek olan ‘İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi’ dahilinde İzmit Körfezi’nin levrek ile kalkan türü balıklarla zenginleştirilmesi planlanıyor

A+A-

PROTOKOL İMZALANDI

 

Büyükşehir Belediyesi ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü-TAGEM) arasında ‘İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi’nin protokolü imzalandı. Protokole; Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın ile TAGEM Genel Müdürü Dr. Nevzat Birişik imza attı. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Necmi Kahraman ile Çevre Koruma Şube Müdürü Mesut Önem, ziyaret ettikleri TAGEM Genel Müdürü Dr. Birişik ile görüş alışverişinde bulundu.

 

BALIKLANDIRMA PROJESİ

İmzalanan protokolle ‘İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi’ne start da verildi. İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi’yle TAGEM ve ona bağlı enstitülerle işbirliği çerçevesinde İzmit Körfezi'ndeki mevcut balık tür ve çeşitliliğinin zenginleştirilmesi, biyolojik çeşitliliğin korunarak sürdürülebilir kılınması, bölgenin ekonomik gelişmişliğine ve halkın denizden faydalanmasına katkı sağlanması hedefleniyor.

 

18 AY SÜRECEK

18 ay sürecek protokol kapsamında TAGEM’e bağlı Trabzon Merkez Araştırma Enstitüsü (SUMAE) ile birlikte yürütülecek çalışmalarda; İzmit Körfezi’nde balıklandırılmasına karar verilen levrek ve kalkan balıklarının genetik analizleri yapılacak, mevcut balık ve tür çeşitliliği ile stok durumu belirleneecek, ihtiyoplankton örneklemeleri (yumurta ve larva sörveyleri) yapılarak izlenecek, yaşam alanları ile koşulları ayrıca üreme bölge ve zamanları belirlenecek, balıklandırma yapılacak balıkların boyutu ve sayısı ayrıca balıklandırma işleminin yapılacağı yer ve zaman belirlenecek, markalama yapılarak izlenebilirliği sağlanacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.