1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İYİ Parti’de deprem
İYİ Parti’de deprem

İYİ Parti’de deprem

31 Mart yerel seçimlerine az bir zaman kala İYİ Parti’de deprem yaşandı. Kocaeli il başkanlığından yapılan açıklamaya göre “Başiskele ilçe teşkilatı görünen lüzum üzerine görevden alınmıştır. Derince teşkilatı görevden el çektirilmiştir” denildi.

A+A-

Başiskele İlçe Başkanı Şaban Gencer yaptığı yazılı açıklamaya şunlar söyledi: “25 Ekim 2017 tarihinde İYİ Parti’nin kuruluşu itibariyle kurucu ilçe başkanı olarak görev aldım. Daha sonra 16 Şubat 2018 tarihinde partimizin ilçe kongresinde seçilmiş ilçe başkanı olarak görevime devam ettim. Erken seçim kararından sonra 24 Haziran 2018 genel seçiminde de partimizde ve görevimizin başındaydım. Partimiz Türkiye genelinde yüzde 10 oy alırken, yüzde 10,7 oy alarak AK Parti’nin kalesi olarak bilinen bölgede partimizle çeşitli baskı ve tehditlere rağmen temsil ettik.

SAADET İYİ KONUM YAKALADI

Bir aday adayı çalışmamızı il teşkilatımızın onayını alarak İYİ Parti ve CHP’nin ilçemizdeki ittifak kararının genel merkezimizde onaylanmasına kadar bekledik. Bu süreç yaklaşık 2,5 ay sürdü. Bu arada Saadet Partisi adayını belirleyerek ilçemizdeki çalışmalarını yürüttü ve bu zaman zarfında da bölgede oldukça iyi bir konum yakaladı. İttifak kararı ilçemize verildiği açıklandı ve aday adayımız sağlık problemlerinden dolayı aday olamayacağını bildirdi. Bu gelişmeyi il teşkilatımızla seçim bölgesindeki durumumuzu ve diğer adayların çalışmalarını İl Teşkilatımız ile değerlendirdik.

GEÇ KALINDI

Bir yandan A planı olarak yeni aday adayı çalışmamızı devam ettirdik ve bu noktada teklif getirdiğimiz arkadaşlarımızın sahada AK Parti ve karşısında Saadet Partisi adayının yarışır durumda gözüktüğü, daha sonrasında görüşülen yeni aday adaylarının süreç için geç kalındığını ve bu durumda çıkarılacak adayın ancak muhalefetin oyunu böleceğini ve AK Parti’nin kazanmasını sağlayacağını gerekçe göstererek aday olmayacaklarını bize bildirdiler. Bu durumu partimizin yönetimi ve parti üyelerimiz, parti yönetimimiz ile değerlendirdik ve İl Teşkilatımız ile paylaşarak B planı olarak İl Teşkilatının bilgisi dahilinde Saadet Partisi – İYİ Parti ve CHP ile ittifak görüşmelerine başladık ve bu görüşmelerde iyi bir noktaya geldi ve seçim bölgemizdeki halktan da büyük bir teveccüh gördü.

SAADET ADAYINI ÇEKMEDİ

Görüşmelerde Saadet Partisi – İYİ PARTİ ve CHP’nin eşit şartlarda yönetiminde ortak olacakları bir formülle prensipte anlaşıldı. Bu gelişmeyi İl Teşkilatımız ile paylaştık. İl Teşkilatımız bundan sonraki sürecin il başkanlığınca devam edeceğini söyleyerek bizim belirtmememizin gerektiğini söyleyerek bu görüşmeler il başkanlıkları ve genel merkez yöneticileri arasında görüşüldüğünü İl Teşkilatımız ile yaptığımız görüşmeler ile öğrendik. Ancak geldiğimiz bu nokta itibariyle iller arasındaki görüşmelerde Başiskele’ye verilen desteğe karşılık diğer ilçelerden feragat edilmesi gerektiğini ve Saadet Partisi İYİ Parti lehine Kandıra adayının geri çektiğini ancak aynı şekilde İYİ Parti lehine Çayırova’dan da çekilmesini talep ettiklerini ve Saadet Partisi’nin bu ilçede adayını çekemeyeceklerini öğrendim.

İRADEMİZ YOK SAYILDI

Bu aşamadan sonra Başiskele halkı nezdinde sağlanan bu ittifakın başka ilçelerdeki pazarlıklardan dolayı beklediğini ve bu sorunların bir an önce çözülmesini bekledik. İl görüşmeleri 10 Şubat tarihine kadar sürdü ve süreç için çok geç kalındı. Bu sürecin içerisinde İl Teşkilatımız bizim irademizi yok sayarak İlçe Teşkilatımız adına aday çıkartmıştır. Bu gelişmeden sonra ilçemizde çıkarılan adayın AK Parti’nin lehine yarar sağlayacağını görüyor ve inanıyoruz. Bu gelişmenin bölge halkının beklentisi ile uygun olmadığını düşünüyoruz. Bu gelişmelerden sonra adayın açıklandığından itibaren yaşanan gelişmeler adayımız ile AK Parti’nin süreçle ilgili geliştirdiği ilişkiler takip edildiğinde partimizin aday açıklamasındaki endişelerimiz açıkça görünmektedir ve Başiskele halkı da bu ilişkileri yakından takip etmektedir. Bu süreç sonunda il Teşkilatımızla düştüğümüz bu görüş ayrılığı nedeni ile partimizin önünü açmak için ilçe başkanlığı görevinden ben ye yönetimim istifa ediyoruz.”

KARAMÜRSEL’DE MUTABAKATA VARILMADI

31 Mart yerel seçimleri için partilerde meclis üyesi adayları belli olurken, yerel seçimlerde ‘Millet İttifakı’ çatısı altında birleşen İYİ Parti ve CHP’nin Karamürsel ilçesinde ortak aday olarak Ahmet Çalık isminde birleştikleri ancak meclis üyesi aday listelerinde mutabakata varılamadığı öğrenildi. Mutabakata varılamaması ile ilgili İYİ Parti Karamürsel İlçe Başkanı Orhan Kılıçsoy sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Kılınçsoy, “Karamürsel’de de Millet İttifakı’nın adayı Ahmet Çalık desteklenmesi kararlaştırmışlardır; bu neticede yaptığımız görüşmeler neticesinde meclis üyesi listelerinde aramızda mutabakata varılamamıştır ve parti meclis üyesi listeleriyle çıkmaya karar verilmiştir. Bu neticede İYİ Parti Karamürsel’de belediye meclis üyesi listesi çıkarmaya karar almıştır ama ittifak neticesinde Millet İttifakı adayımız Ahmet Çalık belediye başkan adayımız ve desteğimiz kendilerinindir” ifadelerinde bulundu.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.