1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İşçiler vergide adalet istiyor
İşçiler vergide adalet istiyor

İşçiler vergide adalet istiyor

Türk-İş, meclis gündemine gelen yeni vergi düzenlemesinin işçi ve emekçilerin beklentilerini karşılamadığını, vergide adaleti sağlamadığı gerekçesi ile yaptığı açıklamada, vergide adalet talep etti.

A+A-

EŞ ZAMANLI YAPILDI

Türk-İş TBMM’ye verilen vergi düzenindeki yeni değişikliklerle ilgili yasa taslağı hakkında tüm Türkiye’de eş zamanlı basın açıklaması yaparak imza kampanyası başlattı. Vergide adalet isteyen Türk-İş, 81 ilde işçilerle birlikte alanlarda hükümetin işçinin ve emekçinin taleplerine kulak vermesini istedi. Kocaeli’de Türk-İş İl Temsilciliği öncülüğünde Sabri Yalım Parkı’nda yapılan basın açıklamasında, işçilerin Anayasa’da belirtildiği gibi herkesin kamu giderlerini karşılamak üzere mali gücüne göre vergi ödemesi istendi.

ANAYASADA BAŞKA UYGULAMADA BAŞKA

Türk-İş’e bağlı sendikaların şube başkanlarının katıldığı basın açıklamasını Türk-İş İl Temsilcisi Yakup Yıldız yaptı. Emekçilerin üzerindeki acımasız vergi yükünü protesto ettiklerini, adaletsiz vergi politikalarının emekçilerin lehine yeniden düzenlenmesini talep ettiklerini kaydetti. Anayasa’da yer alan vergi ödevi başlığını hatırlatan Yıldız, “Herkes kamu harcamalarını finanse etmek üzere vergi ödemekle yükümlüdür. Ancak herkesin bu ödemeyi mali gücüne göre yapması gerekiyor.

dsc00742.jpg

BEKLENTİLERİ KARŞILAMIYOR

Ülkemizde uygulanan vergi politikaları nedeniyle işçinin ve emekçinin omuzunda ciddi bir vergi yükü bulunuyor. Ücretli çalışanların ücretleri bir yandan enflasyon nedeniyle gerilerken diğer yandan ağır vergi yükü nedeniyle azalıyor. Bu vergi sistemi adil değildir, hakka ve hukuka uygun değildir. Anayasanın ilgili maddesi ile uyuşmuyor. Bizler meclise getirilen vergi düzenindeki yeni değişiklikleri içeren yasa taslağının emekçilerin beklentilerini karşılamadığını bir kez daha haykırıyoruz.

İŞVERENLE AYNI OLMASI HAKSIZLIKTIR

Yeni düzenleme vergi adaletsizliğini ortadan kaldırmıyor. Türkiye’de uygulanan tüm vergi kanunlarında öncelik vergi adaletinin sağlanması olmalı. Bu yönde atılacak tüm adımları konfederasyonumuz olumlu karşılayacaktır. Ancak doğrudan ve dolaylı vergilerin en büyük ödeyicisi olan işçileri, işverenle aynı oranda vergilendirmek haksızlıktır, adaletsizliktir. Biz bu adaletsizliğin ortadan kalkması için Türkiye genelinde başlattığımız imza kampanyasını Cuma günü sonlandırıp, imzaları TBMM’ye sunacağız” dedi.

dsc00723.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.