1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “İhraç edilen kamu çalışanlarına görevleri iade edilsin”
“İhraç edilen kamu çalışanlarına görevleri iade edilsin”

“İhraç edilen kamu çalışanlarına görevleri iade edilsin”

KESK Kocaeli Şubeler Platformu, PTT İzmit şubesi önünde faks eylemi düzenledi. Eylemde, ihraç edilen kamu çalışanlarının görevlerinin iade edilmesi gerektiği vurgulandı

A+A-

KESK Kocaeli Şubeler Platformu PTT İzmit şubesi önünde faks eylemi düzenledi. Sendika adına açıklamayı okuyan BES Şube Sekreteri Yeliz Yılmaz Karstarlı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu çalışma usul ve esasları doğrultusunda incelediği ve incelemekte olduğu dosyaların hiç birinde başvurucular halen ne ile suçlandıklarını bilmemektedirler. Bu hali ile komisyonun varlığı uluslararası sözleşmeler, Anayasa ve ilgili mevzuatlarda yer alan savunma ve adil yargılanma hakkına engel teşkil etmektedir. İhraçlara ilişkin başvuruları ele alması ve sonuçlandırması dosya yoğunluğundan ötürü yılları bulmakta, mağduriyet sürelerini uzatan bir hale bürünmektedir.

YASAL SÜREÇ BAŞLATILMALI

Komisyonca itirazları hakkında olumlu karar verilen kişilere bile tam bir onarım ve tazminat garantisi yoktur. Komisyona başvuru yapan başvurucuların dosyalarının hangi aşamada olduğuna ve içeriğine dair karar açıklanana kadar herhangi bir bilgi alınamıyor. Bu anlamıyla OHAL İnceleme Komisyonunun karar vermiş olduğu dosyalar da dâhil olmak üzere hiçbir aşamada açık ve şeffaf bir faaliyet yürütmemektedir. Bu gerekçelerle, OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunun lağvedilerek, ihraç tüm kamu emekçilerinin görevlerine iadesi ile sosyal, ekonomik ve özlük haklarının tam tazmini için Cumhurbaşkanlığının ilgili yasal süreci başlatması gerekmektedir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.