1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hürriyet yetkiyi aldı ama kredi çekemeyecek
Hürriyet yetkiyi aldı ama kredi çekemeyecek

Hürriyet yetkiyi aldı ama kredi çekemeyecek

İzmit Belediye Meclisi'nde, Fatma Kaplan Hürriyet’e araç alım yetkisi verildi ancak belediyeye bu araçlar için kredi yetkisi verilmedi.

A+A-

İzmit Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısı 2’nci oturumu Belsa Plaza’da gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in başkanlığında gerçekleşen ikinci oturumda araç alımı ve araç alımı için kredi çekilmesi ile ilgili yetki kararı görüşüldü. 199 araç alımı ile ilgili AK Parti grubu şartlı yetki verdi. Bu şartlı yetki ile birlikte aslında İzmit Belediyesi kredi çekerek araç alamayacak.

NECAT ÇAKIR TEK TEK ANLATTI

Toplantıda taşıt ve iş makinelerinin alımı oy birliği ile komisyondan gelirken özel, kamu ve iller bankasından kredi alımı ise komisyonda AK Partili meclis üyeleri tarafından ret edildi. AK Partililerin kararına muhalefet şerhi koyan CHP grubu adına konuşan Necat Çakır, belediyenin kiraladığı araçların 3 yıllık kirasının 63 milyon lira olduğunu belirtti. buradan hareket ederek araçların kiralama yerine satın alınmasının daha avantajlı olduğunu gördüklerini söyleyen Çakır, “183 araç için 60 ayda 106 milyon 560 bin lira ödüyoruz. Aylık kira ödemeleri hiç değişmeyeceğinden hareketle bu hesaplamalar yapıldı.

_mg_6055.jpg

BAKIMLA BİRLİKTE 67 MİLYON OLACAK

183 araç satın almak istediğimizde ise kredi miktarı 45 milyon lira. Faiz gideri 15 milyon, toplam kredi maliyeti 60 milyon 163 lira. Bu araçların bakım, onarım, sigorta gibi giderleri olacak. 36 ay içinde toplam giderleri 7 milyon 560 bin lira olduğu öngörüldü. Kredim maliyeti ve toplam bakım giderleri 77 milyon 700 bin lira. 36 ayın sonunda bizim kredimiz bitecek. 3’üncü yıldan sonra araçların tamir ve bakımları daha fazla olacaktır. 24 ay için 6 milyon gider oyarak yazdık. Tamir ve bakım parası çıkartıldığında 37’inci haftada1 milyon 526 bin lira belediyeye avantajlı duruma getiriyoruz. 60’ıncı ayda 36 milyon 624 bin lira belediyenin kasasında kalıyor. En önemlisi ile 36 ayın sonunda 183 aracımız olacak ve hiçbir borcu olmayacak” dedi.

KİRALAMAYI SAVUNDU

CHP Grubu adına Necat Çakır’ın ardından AK Parti Grubu adına Hayrettin Ünlü’ konuştu. Yapılan görüşmelerde kiralanacak araçların toplam bedelini hesapladıklarını söyleyen Ünlü, “Bakım onarım giderleri, sigortaları, kaskoları, kazaları, parça giderleri dahil tüm araçların tahmini kiralama bedeli 59 milyon 189 bin lira olarak gerçekleşme ihtimali var. Satın alınacak 199 araç için Tahmini DMO fiyatları ile tahmini bakım onarım giderleri kaza ve parça giderleri dahil 36 aylık vadeli kredi ile satın almada 85 milyon 103 lira olacak. 48 aylık vadeli kredi ile satın almada 91 milyon 103 lira olacak. 60 aylık vadeli kredi ile satın almada 98 milyon 103 lira olacak.

_mg_6063.jpg

TAM BİLGİ GELMEDİ

Ancak kredi çekerken bu kredilerin daha yüksek olma ihtimalleri de vardır. Bu araçlara Kasko yapılamamaktadır. Kasko yapılamadığı için kaç kaza yapacağı ve kaçının perte çıkacağı belli değildir. Bu araçların bakımı için 30 kişiye yakın bir personel giderleri oluşacaktır. Yapılan çalışmalarda tam ve sağlıklı olarak satın alınmanın mı yoksa kiralamanın mı karlı olduğu ile ilgili komisyona tam bir bilgi getirilememiştir.

BORÇLANMAYI DESTEKLEMİYORUZ

50 milyon kredi kullanıldığında 36 ayda 17 milyon 48 ayda 23 milyon, 60 ayda 30 milyon faiz ödeneceği görülmüştür. Belediyemizin ihtiyacı olan, daha önce de kiralama yapılması için yetki verdiğimiz araçların şu anki kiralanan araç sayısından 16 adet daha fazla olmasına rağmen şehrimizin hizmet almasının aksamaması için Cumhur İttifakı olarak belediyemizin öz kaynakları ile satın alınmasına yetki veriyoruz. Ancak bu araçları almak için kredi çekme yetki talebini, kamu zararı oluşturacağı düşüncesiyle uygun görmüyoruz” dedi.

_mg_6069.jpg

ÇOK ÇALIŞTIK

Grup adına yapılan konuşmaların ardından AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Soydabaş, “Az kullanılan araçların alınması, çok kullanılan araçların ise kiralanmasını doğru buluyoruz. Biz bu konuda çok çalıştık. Gerçekten borçlanmayı doğru bulmadığımız ve kamu yararını gözeterek bu kararı uygun gördük” dedi.

İKNA ETMEYE ÇALIŞTILAR

Öz kaynak kullanımının mümkün olmadığını söyleyen CHP meclis üyesi Ünal Özmural, “Ben de borçlanmaktan yana değilim. Bize kaynak bulun diyorsunuz nasıl bulacağız. Bu konuda gerçekçi olun. Daire satarak kaynak oluşturun diyorsunuz. Ama şu an konut kredileri zaten dibe vurmuş. Bu çok mantıklı değil. Gelin aklı selim ile karar verelim” dedi. CHP Meclis üyelerinden Çetin Sarıca ise yeniden bir çalışma yapılmasını talep ederek, çözümsüzlüğü ortadan kaldırmak gerektiğini belirtti.

_mg_6068.jpg

HÜRRİYET KIZDI

AK Partili Meclis üyesi Hayrettin Ünlü, Hesap İşleri Müdürlüğü'nün satın alma ile ilgili hazırladığı çalışmanın sunumunda araya girdi. 110 aracın ihalesinin bir hafta sonra olacağını hatırlatan Ünlü, “Bu süreçte ara kiralama mı yapacaksınız. Yine ara kiralamalarla belediyeyi zarar mı uğratacaksınız” demesi üzerine Başkan Hürriyet yanıt verdi. Hürriyet, “Kimse annesinin karnında belediye başkanı, meclis üyesi olarak doğmuyor. Her şeyin bir hesap süreci var. Biz daha yeni geldik ve bu çalışmaları yapıyoruz” dedi. Hürriyet, Ünlü’yü ciddiyete davet ederek, halkı doğru bilgilendirmeye davet etti.

10 YILDA 200 MİLYON KAR

Yapılan tartışmaların ardından konuşan Başkan Hürriyet, “3 yılda kendini ödüyor. Ama ondan sonra o mal sizin oluyor. Ağır taşıt ve iş makinelerini çok uzun yıllar kullanıyorsunuz. En az 10 yıl kullanırsınız. 10 yıl kiralama yapmayacağımız için 10 yıl 200 milyon lira para bizim kasamızda kalacak. Ben bunun altında soru işareti arıyorum. Ya zaten kasada para yok. Bu kadar filosu var bunları biliyoruz. Sıradan bir şirket bu ihalelere giremez. İhaleye girecekler belli. Burada başka bir niyet okumak istemiyorum. Keşke kasamızda para olsa da peşin alsak. Keşke borç olmasaydı” dedi.

_mg_6070.jpg

207 MİLYONU BEN BORÇ ETMEDİM

İzmit Belediyesi'nin Vadi İzmit’te bulunan 102 daireyi satarak faizsiz araçların alınmasını isteyen AK Partili Meclis üyesi Mehmet Çetin, “Daireleri satın ve araçları alın. İzmit halkını borçlandırmayın” dedi. Bunun üzerine Hürriyet, “Peki o daireleri satarsak Cedit projesini nasıl yapacağız. 207 milyon lirayı ben borç etmedim. Siz mal almadan bu borçlanmayı yaptınız” dedi.

CEDİT’İ NE YAPACAĞIZ

Vedat Yoldaş ise belediyenin kirli borcunun olmadığını belirtti. Borçlanmanın keşke Cedit Mahallesi için yapılması gerektiğini belirten Yoldaş, “Cedit bittiğinde orası sorunsuz olacak. Orada emlak vergisi alınacak, 50 milyon borcu ödeyecektir. Cedit Mahallesi İzmit için önemli bir projedir. Keşke bunları çözsek” dedi. Yoldaş’ın sözleri üzerine Hürriyet, “Cedit Mahallesi'nin finans kaynağı Vadi İzmit evleridir. Bunu satıp araç alırsak Cedit Mahallesi'ni nasıl yapacağız” dedi.

HALKA ŞİKAYET EDECEĞİM

Tartışmaların ardından yapılan oylamada Hürriyet’e kredi çekme yetkisi verilmedi. Bunun üzerine konuşan Hürriyet, “Bu kararla toplumu zarara uğrattınız. Bundan sonra en etkili şekilde sizleri halka şikayet edeceğim. Milletin parasının nasıl göz göre göre ziyan edildiği, nasıl zorla zarar edildiğini millete anlatacağım. Milletin burada neler olduğunu bilmeye hakkı var” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.