1. YAZARLAR

  2. Serkan Sıdal

  3. Hayır dediklerine pişman oldular!
Serkan Sıdal

Serkan Sıdal

Yazarın Tüm Yazıları >

Hayır dediklerine pişman oldular!

A+A-

Referandum sonucunun konuşulmaya devam ettiği şu günlerde CHP ve diğerleri aradıklarını bulmuş gibi mühürsüz oy pusulası meselesini gündemde tutup, sandıktan çıkartamadıkları galibiyeti farklı yöntemlerle kazanma yolunu seçiyor.

Türk Siyaseti bu hareketlere bilindiği üzere çok alışık. Tarih boyunca bu parti aynı tepkileri Adnan Menderes’e de, Özal’a da defalarca da Recep Tayyip Erdoğan’a verdi.

Şimdi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, İsmet İnönü ağzı ile ben bu sonuçları tanımıyorum falan diyerek, bu konuyu kaşıdıkça kaşıyor.

Oysaki oy pusulalarının bazı sandıklarda mühürsüz olduğu oylar vatandaşlar tarafından kullanıldıktan sonra fark edilmiş, tutanak tutulmuş, sandık görevlileri bu bizim suçumuz demiş, bu tutanak CHP ve HDP’li sandık görevlileri tarafından da imzalanmış, konu YSK’ya bildirilmiş ve kabul edilmesiyle oyların geçerli olması resmi olarak karara bağlanmış.

Mevzu tamamen bundan ibaret. O tutanak zaten basında da yayınlandı.  

Peki bu gerçekler bilinmesine rağmen sonrasında ne oldu.

CHP kaybettiğini anladığı anda ortaklığı ayağa kaldırdı, sanki milyonlarca mühürsüz pusula varmış gibi basında yaygara kopardı, seçime gölge düştü deyip, konuyu AB ülkeleri ile birlikte provoke etmeye başladı. 

Görünen o ki; aranan olay bulunmuştu ve haydi ülkeyi karıştıralım anlayışı ile insanları sokağa çağırdılar.

Pek tabi bu yaygaralara millet oralı olmadı, aksine tepki verdi ve sokağa çağırma işi başarıya ulaşmadı.

Birkaç gün daha bu işi uzatıp halkı galeyana getirmeye çalışacaklar, baktılar başarılı olamıyorlar ve sonrasında konu kapanacaktır. Biliyor ve görüyorum ki, hayır veren kitlenin büyük çoğunluğu basiretsiz değil. Hayır vermelerinin nedenleri kendi içinde farklı ve bu oyuna kesinlikle gelmeyeceklerdir.

Şu bir gerçek ki; bir kitle bu ülkeye huzur gelmesin diye uğraşıyor. FETÖ ile de AB ile de bağlantılı bunlar. Hayır veren milliyetçiler şu günden oyunu görüp, inanın pişman bile oldular.

Bir çoğu şimdi diyor ki; HDP gerçekten hayır verdi, Avrupa cidden hayır istiyormuş.  

Sonuç olarak öyle yada böyle referandum sonuçlandı ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve 18 maddelik anayasa değişikliği ülkemizde uygulanacak. Benim muhalefete tavsiyem çalışmaya devam etsinler. Cumhuriyet Mitinglerinden, kapama davasına, gezi eylemlerinden, darbeleri desteklemeye bir çok deneme yaptılar ve hep hezimete uğrayıp başarısız oldular. Artık bu işi siyaset ile demokratik düzlemde, sandıkta iktidarı yenerek başarabileceklerini anlayıp, bu sonuçları da içlerine sindirmeliler.
 

Nevzat Doğan dahil başarılıdır

Ben bu referandumu bir seçim olarak değerlendirmiyorum. İstanbul ve Ankara’dan hayırın önde çıktığını düşünürsek, ilimizde evetin başarılı olduğunu söyleye biliriz. En az oy çıkan İzmit’in durumu da gayet normal. Bu da Nevzat Doğan’ın başarısıdır. Bu kadar kara propagandanın yapıldığı ortamda dahi CHP’nin en güçlü kalesi İzmit’te seçimi kafa kafaya götürmek kolay iş değil.
 

Yerelde de iki dönem kuralı gelsin

Şöyle de bir gerçek var. MHP dışındaki yapılar bu seçimle bir biri ile çalışmaya alıştı. Bundan sonraki yerel ve genel seçimlerde de bazı adaylar üzerinde birleşip seçimi kazanmaya yönelik varyasyonlar peşinde olacaklardır.

Mesela Büyükşehir’de tek isimde yoğunlaşa bilirler. Bu da artık seçimlerin daha heyecanlı, galibinin önceden belli olmadığı anlamına gelir ki, aday olacak isimler önem kazanır.

Benim tavsiyem yerelde de iki dönemden fazla aday olunmaması yönünde. Artık Devlet Başkanının iki kez seçilebildiği ülkemizde belediye başkanlarının 3 dönem, hatta 4.dönemi istemeleri mantık dışıdır.

Zaten 3.dönemde olan isimlere ülke genelinde bakın acayip yıpranmış durumdalar. Büyükşehirler kurtarsa da, ilçelerde ikili ilişkiler de büyük sıkıntılar ve dedikodular ortaya çıkıyor ki, bu hem partilerini, hem de kendilerini yıpratıyor.

Sonuç olarak teşkilatlardaki yenilenmeden yerel yönetimler de nasibini almalı. Genç, dinamik, iş ve eğitim hayatı başarılı isimler tercih edilmeli. Bu hem yeni sistemle yaşanacak değişimi perçinler, belki yerel yönetimler de seçilmişlerin yetkilerinin genişletilerek hizmetin hızını da beraberinde arttırır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.