1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hastası tarafından darp edildi!
Hastası tarafından darp edildi!

Hastası tarafından darp edildi!

SEKA Devlet Hastanesi’nde görev yapan Dahiliye Uzmanı Doktor İsmail Korkut’un hastası tarafından darp edilmesi nedeniyle Kocaeli Tabip Odası basın açıklaması düzenledi

A+A-

ŞAHIS SERBEST BIRAKILDI

Geçtiğimiz günlerde SEKA Devlet Hastanesi’nde görev yapan Dahiliye Uzmanı Doktor İsmail Korkut, randevuya geç kaldığı gerekçesiyle hastası tarafından darp edildi. İddialara göre acil servise hasta müdahalesine çağırılan Doktor Korkut, müdahale sonrası döndüğü muayene odasında kendisini bekleyen hasta tarafından önce sözlü tacize ardından fiziki şiddete maruz bırakıldı. Olay sonrası darp iddiasıyla gözaltına alınan şahıs serbest bırakıldı.

 

BEYAZ KOD VERİLDİ

Olayla ilgili Kocaeli Tabip Odası, SEKA Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması düzenledi. Grup adına açıklamayı okuyan Kocaeli Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Berra Akgül Gürkan “Maalesef son günlerde toplumun her kesiminde artan şiddet olayları sağlık çalışanları ve doktorlara yönelik olarak da artış göstermektedir. Dün hastanemiz doktorlarından Dr. İsmail Korkut görevi başında hastası tarafından sözlü ve fiziki şiddete maruz kamış beyaz kod verilmiştir” diye belirtti.

 

ŞİDDETE BAŞVURANLARDAN ŞİKAYETÇİYİZ

“Doktor arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletirken her seferinde bu son olur ümidiyle bu açıklamalarla karşınızdayız” diyen Gürkan, “Biz doktorlar hastalarımızın canı için çalışırken kendi can güvenliğimizden endişe ediyoruz. Sağlık sistemimizdeki her türlü aksaklıktan hastasının başına gelen olumsuz her durumdan doktoru sorumlu tutup kendince hakkını yasal yollardan değil de şiddete başvuranlardan şikayetçiyiz” ifadelerini kullandı.

 

SAYGI GÖSTERMELERİNİ BEKLİYORUZ

Konuşmasının devamında Gürkan, “Sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalan, hakaret ve tehdit edilen doktor sizin veya yakınınızın, komşunuzun hayatını kurtarmış ya da kurtaracaktır. Hekimleri ve sağlık çalışanlarını hedef almış şiddet olaylarının arkasında aşırı hasta yükü, hasta başına ayrılan sürenin kısalığı, sosyoekonomik nedenler, sistemdeki aksaklık suçlusu olarak doktoru gösteren bir kesim vardır. Tüm bu nedenler ve şiddet olayları biz doktorların çalışma motivasyonunu bozmaktadır. Ve unutulmamalıdır ki sağlık çalışanına yapılan şiddet diğer hastaların sağlık hizmeti almasını engellemektedir. Hastalarımız ve yakınlarından sabır, hoşgörü, anlayış ve çalışma disiplinimize saygı göstermelerini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

CEZAİ YAPTIRIMLAR GEREKMEKTE

Son olarak Gürkan, “Şikayetiniz varsa idari ve yasal yollardan hakkınızı arayabilirsiniz. Bu olayın bir son olmasını tekrarının yaşanmaması için tüm sorumluları göreve davet ediyor, hastanelerde güvenlik önlemlerinin artırılması,  Sağlık Bakanlığı’nın hastalarımızı hastane içindeki işleyişi, hekimlerine, sağlık çalışanlarına hoşgörülü ve anlayışlı olmaları konusunda kamu spotları ile bilgilendirmenin yapılmasını gerekli önlemlerin alınıp gerekli cezai yaptırımların gerekmektedir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.