1. YAZARLAR

  2. Gülsüm Güney

  3. Güçlü lider, zayıf teşkilat
Gülsüm Güney

Gülsüm Güney

Yazarın Tüm Yazıları >

Güçlü lider, zayıf teşkilat

A+A-

Geçtiğimiz haftalarda, referandumda kabul edilen Anayasa değişikliğinin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 979 gün sonra kurucusu ve doğal lideri olduğu AK Parti'ye gelerek üyelik beyannamesini imzaladı ve yeniden üye olarak aşkına, partisine, kavgasına, özlemine kavuştu.

Ardından Adalet ve Kalkınma Partisi 21 Mayıs'ta yapılmak üzere olağanüstü kongre kararı aldı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş konuyla ilgili açıklamasında "Cumhurbaşkanı Erdoğan 21 Mayıs'ta AK Parti Genel Başkanı olacak" dedi.

Tarihi gün için AK Parti'de nefesler tutuldu. 21 Mayıs’ta AK Parti ile Erdoğan buluşacak, “Efsane geri dönecek.”

Olağanüstü Büyük Kongrede Erdoğan genel başkan seçilmesinin ardından sadece parti üyesi değil aynı zamanda parti genel başkanı olacak ve Cumhurbaşkanlığı görevini sürdürecek.

Erdoğan, parti genel merkezinde üyelik beyannamesini imzalayarak AK Parti'ye üye olduktan sonra, yaptığı konuşmanın bir bölümünde değindiği, önemle üzerinde düşünülmesi ve uygulanması gerektiğine inandığım o tavsiyeyi ise, bu kritik süreçte tüm partililere vermek istedi.

O tavsiyede Erdoğan; yüz yüze iletişime, çat kapı ziyaretlerin önemine değindi ve tüm partililerden bu hususa önem vermeleri gerektiğini anlattı.

Doğrusu; Ak Partinin, hatta tüm siyasi partilerin, medya önünde olan, halkla ilişkilere önem veren tüm kuruluşların samimi bir şekilde halkla buluşmaya, hangi konu olursa olsun halkla bir olduklarını yansıtmaya ihtiyaçları var.

Ak Parti özelinde devam edersek, referandum süreci halktan olumlu bir geri dönüş almış olsa da bazı siyasiler davasına sahip çıkma, halka inme konusunda çok çok gerilerde kaldılar. Hemen tüm analizcilerin teslim ettiği gibi referandumda “evet”e akan oylar Erdoğan'ın karizmatik liderliğine verildi, AK Parti'ye değil. Bu bir dersti ve partinin içinde bazı sorunların olduğunun göstergesiydi.

Uzun süredir iktidarda olmanın verdiği rehavet duygusu, halkla irtibatı çoktan kesmiş siyasetçiler AK Partiye ciddi zararlar verdiler. İşte bu sebepledir ki Erdoğan Ak Partiye üye olduğu o gün, halkla samimi ilişkilerin önemine değinen o konuşmasını yaptı. Konuşmadan bazı kesitler şöyleydi:

“Bundan sonra tüm planlamamızı 2019 seçimine göre yapmak durumundayız. Eğer yaşadıklarımızdan ders çıkartmazsak yarın benzer sıkıntılara yeniden duçar olmamız kaçınılmazdır. Milletimizin bize verdiği desteğin devam etmesini istiyorsak böyle bir hataya düşmememiz lazım.”

“Bizim milletimizin, huzuru, refahı geleceği için yapılması gereken hiçbir çalışmayı öteleme, savsaklama hakkımız yoktur. Hizmet gereklidir ama hizmet yeterli değildir. Bizim rehavete kapılma, hele hele milletimizin rotasından çıkma hakkımız asla yoktur.”

“Bu fakir mahcup olmak istemiyor, sizlerin de mahcup olmak istediğinize inanmıyorum.”

“Daha samimi çalışacağız, verimli çalışacağız, bizi duymamış olana kendimizi duyuracağız. Bizi yanlış bilene doğrusunu anlatacağız. Toplumun hiçbir kesimini ihmal etmeyeceğiz.”

Erdoğan siyasete başladığı ilk günden itibaren bu halka borçlu olduğunu, bu borcu ödemek için çok çalışacağını hep söyledi.

Her zaman söylemleriyle ve yaptıklarıyla halkıyla kucaklaştı. Bir olmayı, birlikte olmayı öğretti. İnsan ilişkilerine azami derecede önem vermeyi hep başardı.

Şimdi son düzlükte davasında samimi olanlar eski, zor ama halkla kucaklaştığı o günlere geri dönmek zorunda. AK Parti teşkilatlarındaki AKP’liler ve kriptolar, sadece ve sadece rant için bulunanlar, ihale için gelen, makam mevki için koşanlar. Bu ülkeye sevdalı, vatanı, milleti için her daim koşabilecek samimi bireylerin önünü kesen, partiye gelmelerine dahi engel olan kriptoların ise bu kutlu yürüyüşle vedalaşma vakti çoktan gelmiştir.

Türkiye için elini değil gövdesini taşın altına koyan Erdoğan’ın yanında bugüne kadar susan, feraset ve basiretle bu ülkenin bütünlüğüne ve bu asil milletin birliğine hizmet edecek milyonlarca insan kafasını kaldırmalı ve ben buradayım demelidir çünkü güçlü lider güçsüz bir teşkilatla yarı yolda kalır.

Daha güzel yarınlara sevgiyle…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum