1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gerçeğini aratmayan tatbikat
Gerçeğini aratmayan tatbikat

Gerçeğini aratmayan tatbikat

Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü 10 yıl aradan sonra Gölcük'te geniş kapsamlı bir arama kurtarma tatbikatı organize etti

A+A-

2014 yılında yürürlüğe giren Türkiye Afet Müdahale Planına (TAMP) entegre olarak illerde hazırlanan, kentimizde de TAMP-Kocaeli adını alan müdahale planının bir gereği olarak 1999 Marmara Depremi’nin merkezinde, Gölcük Kavaklı Denizevler Sitesi’nde arama kurtarma tatbikatı yapıldı. 21 kuruluşun aktif görev aldığı tatbikat 1,5 saat sürdü.

 

deniz-evler-saha-tatbikati--(3).jpg

 

YOĞUN KATILIM

Kocaeli Vali Yardımcısı Abdullah Etil başkanlığında gerçekleştirilen tatbikata, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kocaeli İl AFAD Müdürü Salim Tekoğul, Sakarya İl AFAD Müdürü Hüseyin KAŞKAŞ, Düzce İl AFAD Müdürü Ali Kartal, Sağlık İl Müdürü Dr. Mürsel Durmaz, Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü İlhan Özel, Sosyal Dayanışma Vakfı İl Müdürü İsmet Çalışkan, İl Mahalli İdareler Müdürü Gülgin Köse ve hizmet gruplarının diğer yöneticileri katıldı.

 

deniz-evler-saha-tatbikati--(4).jpg

 

EĞİTİM VE TATBİKATLARLA DEVAM EDECEK

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tatbikatta bir konuşma yapan Kocaeli AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, 13 Temmuz 2016 yılında Vali Güzeloğlu’nun başkanlığında toplanan İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu’nda onaylanan TAMP-Kocaeli Afet Müdahale Planı’nın güncelliğini ve uygulanırlığını sınamak üzere bu tatbikatın organize edildiğini, 26 hizmet grubunda eğitimlerle ve tatbikatlarla devam edecek bu faaliyetlerin afet ve acil durumlara hazırlıklı olmayı sağlama amacına matuf yürütüldüğünü ifade etti.

 

deniz-evler-saha-tatbikati--(7).jpg

 

5,2 ŞİDDETİNDE DEPREM SENARYOSU

21 kurumun aktif olarak katıldığı tatbikatta 5,2 şiddetli bir deprem senaryosuna göre aksiyonlar sergilendi. Senaryoya göre tatbikatta; arama kurtarma, yangın, KBRN olayları ana aksiyon olarak ele alındı ve ilgili hizmet grupları ile TAMP-Kocaeli organizasyonuna göre müdahale faaliyetleri gerçekleştirildi.

Güvenlik güçleri keşif ve güvenlik önlemleri aldıktan sonra Gölcük ilçesine yakın konumlu gönüllü STK lar depremden etkilenen alana intikal etti, daha sonra da AFAD, UMKE ve 112 Sağlık ekipleri alana ulaştı. Donanma Komutanlığı havadan keşif için helikopter kaldırdı. Tüm veriler İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezine ve AFAD Başkanlığına aktarıldı. KBRN ölçümleri sonrası Deniz Evler Site alanında özel olarak yıktırılan bir bina enkazında arama kurtarma operasyonu yapıldı. Aynı sitedeki bir binada çıkan yangın söndürüldü ve binada mahsur kalan bir vatandaş kurulan istasyonla aşağıya indirildi. KBRN ye muarız kalan bir vatandaş da kurtarılarak yıkama ve arındırma işlemine tabi tutuldu. Enerji kurumları hayatı normale döndürme kapsamında çalışmalara başladı, kopan elektrik kabloları monte edildi. Senaryo gereği depremzedelere Kızılay tarafından ikramlar yapıldı. Hasar tespit, enkaz kaldırma ve psikososyal hizmet gruplarından sorumlu kuruluşlar da ekipleriyle müdahalede bulundu. Tatbikatta 200 civarında personel ve 50 civarında araç görev aldı.

 

deniz-evler-saha-tatbikati--(10).jpg

 

BAŞARIYLA TAMAMLANDI

Tatbikatın bitiminde tatbikatın değerlendirmesini Kocaeli İl AFAD Müdürlüğü'nden sorumlu Vali Yardımcısı Abdullah Etil yaptı. Etil, tatbikatın başarıyla tamamlandığını, tatbikat sonuç raporuna göre eksikliklerin, müdahale kapasitelerinin, koordine aksaklıklarının daha net görüleceğini söyledi. Etil sözlerine şöyle devam etti: "Herhangi bir afet anında haberleşmeden müdahaleye ve hatta afet sonrasındaki iyileştirme faaliyetlerine kadar tüm kurumların rolleri ve sorumlulukları burada test edildi. Yaşanmamasını dilediğimiz gerçeğine hazırlıksız yakalanmama adına 10 yıl aradan sonra İlimizde böyle bir tatbikat yapılmasını ayrıca önemli buluyorum. Başta AFAD İl Müdürlüğü olmak üzere emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara ve görev alan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum