1. YAZARLAR

  2. İbrahim Gürsel

  3. FETÖ davası başlarken
İbrahim Gürsel

İbrahim Gürsel

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

FETÖ davası başlarken

A+A-

15 Temmuz darbe girişiminden bu yana, yaklaşık 180 gün boyunca her gün "FETÖ sanıkları mahkemede" başlıklı haberler gazetelerin birinci sayfalarında yer almıştı. Her gün 10'dan fazla sanık, Kocaeli Adliyesi'ne getiriliyor, FETÖ örgütü ile bağlantısı olduğu iddiasıyla hakim karşısına çıkıyordu.
Kocaeli'de son sayılara göre, bugüne kadar 1502 kişi gözaltına alındı: Bunlardan 682'si tutuklu, 612'si tutuksuz yargılanacak. Halen arananlar var ama bundan sonra FETÖ soruşturmaları farklı bir mecrada yol almaya başlayacak. Artık, Adliye'ye getirilen "abla ve abilerin" haberlerini değil, onların verdiği ifadelerle örgütün yapısı, bugüne kadar ne tür eylemler gerçekleştirdiklerini, örgütle ilişki düzeylerinin ne olduğunu ve bu ilişki düzeyine göre alacakları cezaların nasıl değişeceğini, bu insanların sadece Bank Asya hesapları yüzünden mi gözaltına alındığını, yoksa işin içinde başka suçlamalar, deliller mi olduğunu öğreneceğiz.
Suçlamalarla ilgili varsa tanıkların neler anlatacağını göreceğiz.
Belki iddianamelerin okunması bile aylar sürecek. Ama 40 yıldır gizli çalışan bir örgütün, görünmeyen, bilinmeyen yüzü ortaya çıkarılmaya çalışılacak. Mutlaka 1300'e (şimdilik) yakın insanın yargılandığı bu duruşmalarda iftiralar, karalamalar, yeni bulgular tespit edilecek. Varsa haksız suçlamalar onlar için de adalet yerini bulacak.
Türkiye, çok zor bir süreçten geçiyor. Kurtuluş Savaşı'nda Gazi Mustafa Kemal'in arkasından bile iş çeviren örgütlerden bahsedilir. Türkiye bugün devletin içine sızan bu en büyük ihanet şebekesini ortaya çıkarmaya, kökünü kurutmaya çalışacak. Mutlaka hatalar, eksikler de olacaktır. Ama güçlenmek için bu parazitlerden kurtulmak, bu temizliği yapmak zorundaydık diye düşünüyorum.

MERAK ETTİKLERİM

1-) Kocaeli Adliyesi'nde FETÖ davaları için geçen Kasım ayında 4.Ağır Ceza Mahkemesi kurulmuştu. Gidip görmedim. Mahkeme salonu, bu davaları  taşıyabilecek büyüklüktedir umarım. Büyük ihtimalle halka kapalı ama yakınlarına ve gazetecilere açık olacaktır. Herkesi alabilecek yer olması gerekir.

2-) Savcılık tarafından soruşturma devam ederken gizlilik uygulanıyordu. Sanıkların isimleri, ne iş yaptıkları, ne zamandır örgütle bağı olduğu bilgileri yazılamıyordu. Mahkeme sürecinde aynı şey devam edecek mi, sanıklar ve neyle suçlandıkları, kendilerini nasıl savunduklarını artık yazabilecek miyiz?

3-) FETÖ suçlamasıyla mahkemeye çıkacak 1300 sanıktan söz ediyoruz. Koacaeli Barosu'na kayıtlı avukat sayısı da neredeyse aynı. İl dışından gelenler olacak mı, yoksa hepsini Kocaeli Barosu'ndan avukatlar mı savunacak onu da göreceğiz.

 

Perşembe Pazarı önü ibretlik bir durum

İzmit’te 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Perşembe Pazarı Alanı’na “15 Temmuz Milli İrade Meydanı” adı verildi.

Bu meydanda hala perşembe günleri İzmit’in en büyük pazarı kuruluyor. Aynı zamanda bu bölge İzmit’in doğusundan şehre giriş noktalarının kesiştiği bir bölge.

Dün gazetenin 1 nci sayfasında fotoğraflı bir haberle bu meydanın önündeki yaya geçidinde araç ve yayaların iç içe geçtiği karmaşayı gösterdik. İbretlik bir durum.

Bu kentte kural tanımazlığın, insanların hem kendi hayatını hem de başkalarının hayatını hiçe sayarak nasıl sorumsuz davrandığının bir göstergesi.

Trafik ışıklarını takan yok. Sanki Afrika’da, Uzakdoğu’da trafikle yayaların iç içe geçtiğini gösteren belgesel fotoğrafları gibiydi. Hiç bize yakışıyor mu? İzmit’in görüntüsü bu mu olmalı? Her şey yasaklarla, cezalarla mı düzeltilmeli?

Ama belli ki başka çare yok. Cezaysa ceza, önlemse farklı önlemler alınmalı. Orada yeni bir uygulama hayata geçirilip, düzenleme getirilmeli. Yaya geçidi genişletilebilir veya o bölgede yayaların beklediği  kaldırım genişliği büyütülebilir. Bu haliyle insanlar trafiğin en yoğun olduğu bölgede araçların tam ortasında kalıyor. Bazen benim de başıma geliyor, kaldırımdan inmiş halde yol kenarında duran yayalara bile dönüş yapan araçlar silme teğet geçiyor.
Allah korusun böyle giderse çok büyük bir kaza kaçınılmazdır.

Bu olmadan tedbir alınmalı. Bir öneri de belki orada yayalar için gidiş-geliş yönünü gösteren yere işaret çalışması yapılabilir. Bazen karşılıklı geçişlerde insanlar birbiri üzerine çıkıyor. İzmit’te bir şeyler düzenli hale getirilecekse, önce Perşembe Pazarı önünden başlaması bence şart.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.