1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP’de sessiz sedasız kongre
CHP’de sessiz sedasız kongre

CHP’de sessiz sedasız kongre

CHP Kartepe’nin olağanüstü kongresinde iki aday yarışmasına rağmen sessiz sedasız bir kongre gerçekleştirildi. Tartışmanın olmadığı seçimde adaylar, il başkanı ve milletvekili kürsüde birlik ve beraberlik mesajı verdi

A+A-

İKİ ADAY YARIŞACAK

CHP Kartepe İlçe Örgütü olağanüstü kongresi Ataevler Kültür Merkezi’nde başladı. İlçe Başkanı Şerafettin Kırmızı ve 11 kişilik yönetimini istifa etmesinin ardından il yönetimi kayyum ataması yaptı. Kayyumla atanan ilçe başkanı Kadir Hallaç başkanlığında 45 günlük kayyum sürecinin dolmasıyla olağanüstü kongre yapıldı. Kongrede Tevfik Mayda ve Namık Alkan’ın listeleri yarışıyor. 153 delegenin oy kullanma hakkı olduğu kongrede ilçe başkanı ve 16 ilçe yöneticisi seçilecek.

ikili-011.jpg

KATILIM ÇOK DÜŞÜK

Kongreye PM üyesi ve Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, SP Kartepe İlçe Başkanı Mehmet Batmanlar, İYİ Parti Kartepe İlçe Başkanı Haluk Tamyüksel, CHP il yöneticileri, eski ilçe başkanı Cumhur Karakadılar ve delegeler katıldı. Ancak salon dolmadı. Delege çoğunluğu sağlandıktan sonra kongre başladı.

MEŞALEYİ KARTEPE’DE YAKALIM

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Kayyumla atanan ilçe Başkanı Kadir Hallaç, “Artık iç çekişmeleri bir kenara bırakıp iktidar olmak için çalışmalıyız. Kartepe’deki tüm vatandaşlarımızı CHP’yi iktidara taşımak için onurlu mücadeleye davet ediyorum. Bizi Türkiye’de iktidara taşıyacak olan meşaleyi Kartepe’de yakalım. İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na yapılan saldırı kınıyorum” dedi.

DİVAN BAŞKANI ACURMAN

Kongrenin açılış konuşmasının ardından iki adayın ortak kararı ile Divan Başkanlığına İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Acurman seçildi. Acurman, ülke ve kent genelinde verilecek mücadele ile ilgili önemli mesajlar verdi. Aday listelerinin divana teslim edilmesinin ardından adaylardan ilk olarak Namık Alkan delegasyona seslendi. İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile ilgili kararı protesto eden Alkan, “Türkiye’de yaşanan gelişmeler karşısında sessiz kalmak mümkün değil.

namik-alkan.jpg

GÜCÜMÜZÜ SİZDEN ALACAĞIZ

Bugünlerde partimizin muhalefette ne kadar iyi bir yapıtaşı olduğu daha çok anlaşılmıştır. Adalet yürüyüş ve yapılan çalışmalar örgütümüzü güçlü hale getirdi. Bu nedenle mücadele vermek çok daha önemli. Adaylığım ile ilgili söylenenlere gülüp geçiyorum. Cumhuriyet ilkelerini kuruyan birer nefer olacağız. Gece gündüz çalışacağız. Gücümüzü sizlerden alacağız” dedi.

10 MADDELİK MANİFESTO

İlk kez topluluk karşısında siyasi bir konuşma yaptığını söyleyen Tevfik Mayda, kapitalizmin yarattığı yok oluşu durdurmak gerektiğini kaydetti. Mayda, “Neoliberalizmin dayattığı köşeyi dönme, devleti talan etme, her şeyi zenginin aracı haline getirme politikasını ret ediyorsanız gelin mücadelenin bir parçası olarak başlayalım. Ne yapalım cevabını, nasıl yapmalıyız ile verirsek farklılık yaratabiliriz. Yaşananlarla ilgili 10 maddelik bir manifesto hazırladık.

tevfik-mayda.jpg

ÖZELEŞTİRİ VE ELEŞTİRİYİ GELİŞTİRELİM

Öncelikle bedel ödemeye hazır demokrat insanların bir araya gelip çalışmaya başlamasıdır. Özgürlük ve demokrasi temelinde bütün toplumsal muhalefetin bir araya gelmesi ile ilerleme sağlanır. Temiz toplum ve temiz siyaseti biz yaşama geçiririz. Biz Atatürk’ün CHP’siyiz. Sizden destek bekliyorum. Özeleştiriyi yapmayı bilmeliyiz. Partimizi geliştirecek eleştiri ve özeleştiri kültürünü oluşturup korumalıyız” dedi.

“BİZ KAZANACAĞIZ”

Adayların açıklamasının ardın İl Başkanı Cengiz Sarıbay konuştu. İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun davasında yanında olduklarını belirten Sarıbay, “Ceza Mahkemesi özel kurulmuş bir ceza mahkemesi gibi davrandı. İl başkanımız dimdik durdu. Karar verildikten sonra dönüp mahkeme heyetine “Biz kazanacağız” dedi. Sosyal medyada konuşmalarda çok dikkatli olun. Yargı bağımsız olmadığı yerde bir insanın hayatı karartılıyor. Bu nedenle sosyal medya paylaşımlarında suç sayılabilecek ya da suç olduğu iddia edilecek şeyler paylaşmayın.

kadir-hallac.jpg

KOPMALARLA İLGİLİ PAYLAŞIM YAPMAYIN

Partinin kuruluşunu yarın akşam kutlayacağız. Kutlamada 80 yaş üstü olan partililerimize plaket vereceğiz. Bu noktada ilçelerde 80 yaş üzeri partililerimizi kutlamaya getirin. Cumhurbaşkanlığı sistemi nedeniyle yüzde 50 artı 1’i sağlamak zorundayız. Bunun için CHP’nin şemsiyesini büyütmeliyiz. Yeni kurulacak siyasi partiler de bu çatının altında olacak. Adalet ve Kalkınma Partisi içinde yaşanan kopmalarla ilgili paylaşım yapmayın. Bizler herkesi kazanmak için çalışacağız” dedi.

_mg_5873.jpg

EMEK VERENLERİ DELEGE YAPIN

CHP PM üyesi ve Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, particiliğin sadece kongrelerde, seçimlerde ve teori ile değil, 24 saat sokakta yapıldığını belirtti. 2 tane çok nitelikli adaylarının olduğunu söyleyen Akar, “3 aylık süreçleri var. Arkadaşlarımızdan ilk isteğimiz 3 ay içinde delegasyon yapısını toplayıp seçim sürecini başlatmalarıdır. Çalışanın hakkını vererek herkese eşit mesafede olmalılar. Partiye emek veren arkadaşlarımız delege yapılmalı.

TERK EDİP GİDİN

Bu benim dostum, arkadaşım, yandaşım derseniz olmaz. Sosyal medyada ülkenin durumunu konuşacağınıza milletvekilini, il başkanını, ilçe başkanını konuşuyorsunuz. Parti ben varsam var, ben yoksam yok deme şansınız yok. Bunu söyleyen varsa terk edip gitsin. Benim hakkımda şüphe varsa gelin benimle konuşun. Ben kimseyle uğraşmam. Yarış bittikten sonra ayrışma bitsin. Kazanan kaybedeni, kaybeden de kazananı kucaklamalı” dedi.

tevfik-maydanin-listesi-(2).jpg

TEVFİK MAYDA'NIN LİSTESİ

Latif Akbulut

Osman Bakar

Melek Dizmen

Duygu Ergene

Fetih Harbi

İbrahim Keçin

Yasemin Kıran

Tevfik Mayda

Erkan Neroğlu

Hamza Özcan

Ramazan Sanem

Cemil Saraç

Elif Seret

Murat Tok

Orhan Topçu

Hayati Versan

Setenay Yorgun

 

namik-alkanin-listesi-(2).jpg

NAMIK ALKAN’IN LİSTESİ

Namık Alkan

Bahattin Adıgüzel

Serkan Alpay

Ömer Altın

Feza Asan

Erol Bayrak

Mehtap Eryolmaz

Tamer Kösemen

Sercan Matur

Fikret Merttürk

Musa Öğünç

Savaş Şafak

Özkan Topuz

Turgut Uygun

Zekeriya Yakupoğlu

Fatih yılmaz

Nazmiye Yılmaz

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.