1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ceyhan: "Galip EVET ama kazanan 80 milyon"
Ceyhan: "Galip EVET ama kazanan 80 milyon"

Ceyhan: "Galip EVET ama kazanan 80 milyon"

AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, ilk halk oylaması değerlendirmesinde, "Bu seçimin galibi EVET'tir ama kazananı 80 milyondur" dedi

A+A-

POZİTİF AYRIŞMA OLDU

AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, pazar günü halk oylamasının hemen ardından Ankara’ya gittiklerini, iki gündür Ankara’da genişletilmiş il başkanları toplantısında bulunduklarını hatırlatarak, “Daha önce basın toplantısı düzenleyip, halk oylamasıyla ilgili değerlendirmemizi yapmak istemiştik. Ama araya genişletilmiş il başkanları toplantısı girdi. Bu yüzden gecikmiş bir teşekkür borcunu yerine getirmek isterim. Pazar günü hem ülkemizin genelinde, hem de ilimizde halk oylamasına büyük bir ilgi vardı. Bu kadar yüksek katılımlı bir seçim yapmak, demokrasinin ülkemizde ne kadar yerleştiğinin göstergesidir. Ben ister EVET desin, isterse HAYIR desin, sandığa gidip oy kullanan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

PARTİ LOGOSUNA OY VERİLMEDİ

Halk oylamasının ardından partilerin hangi yönde oy kullandığı şeklinde yapılan tartışmayı gereksiz bulduğunu da belirten Ceyhan, şöyle devam etti: “Burada hiçbir seçmen sandıkta parti logosuna oy atmadı. Oy pusulaları üzerinde parti logoları değil, yalnızca EVET ve HAYIR yazıyordu. Ülkemizin geleceği için yeni sistemin yararlı olacağına inananlar EVET dedi. Tam ikna olmamış, benim kafamda hala soru işaretleri var diyenler HAYIR oyu kullandı. Sandıklar açıldı, oylar sayıldı ve sonuç ortaya çıktığında, tercihler arasında EVET diyenler galip geldi. Ama burada kazanan emin olun 80 milyonun tamamı olmuştur. Dolayısıyla kimin EVET verdiği şeklinde tartışmak doğru değildir. Hiç kimse parti logosuna değil, inandığı doğrultuda oyunu kullandı”.

 

UYUMLU ÇALIŞMA BAŞARI GETİRDİ

Halk oylamalarının, geçmişte yapılan halk oylamalarıyla karşılaştırılmasını doğru bulduğunu da belirten Ceyhan şunları söyledi: “16 Nisan’da çıkan sonuçları başarı veya başarısız olarak değerlendirmek için geçmişte yapılan halk oylamalarına bakmak lazım. Ülkemizde 2007 ve 2010 yapılan seçimlerde de yine pozitif yönde halkımızın bir tercihi vardı. Son halk oylamasında tercih yine pozitif yönde ve hemen hemen aynı oranda olmuştur. Bence buna bakmak yeterlidir. Son 50 günde teşkilatımızla birlikte çok çalıştık. Başta Sayın Bakanımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere hep sahadaydık. Halkımıza bu değişimin neden gerektiğini anlattık. Bu sistem ilk kez ortaya çıktığında ülke geneli için söylüyorum halkımızın yalnızca %25’i değişime inanıyordu. Elli gün önce başladığımızda bu oran %40 civarıydı. Bu işin buralardan kabul noktasına gelmiş olması için biz elimizden geleni yaptığımızı düşünüyorum”.

 

KAMPANYA SÜRECİ

Başkan Ceyhan, İzmit’te HAYIR oylarının önde çıkmasıyla ilgili bir soruya da, “Burada teşkilat ayrımı yapmadan belirtmem gerekir ki, herkes çok çalıştı. İzmit ilçe başkanımız, belediye başkanımız hep beraber uyum içinde çok ciddi bir çalışma yaptı. Dediğim gibi bu bir parti seçimi değildi. Halkımız bir değişimi oyladı. Dolayısıyla İzmit’te de bütün kademelerimiz elinden geldiğini fazlasıyla yapmıştır. Ben hepsini kutluyorum” dedi. Ceyhan, seçim sonuçlarının birbirine yakın çıkması üzerine yapılan tartışmalara da tepki gösterdi, “İngiltere 60 yıl önce kurucusu olduğu Avrupa Birliği’nden çıkmak için halk oylaması yapıyor. Çıkalım diyenler bizim sonuçlarımızdan daha az farkla kazanıyor. Herkes buna saygı gösteriyor ama Türkiye’ye geldiğinde buna karşı çıkıyor. Ben halkımızdan bu provokasyonlara karşı duyarlı olmasını bekliyorum” dedi.

 

“MÜHÜRSÜZ DEĞİL, EKSİK MÜHÜRLÜ”

Parti olarak sonucu bir zafer değil, sorumluluk olarak gördüklerinin de altını çizen Ceyhan şöyle dedi: “Aldığımız oyları zafer olarak görmekten ziyade bunları sorumluluk olarak görüyoruz. Kampanya süresince her partinin yanında olduk. EVET diyen partilerin de, HAYIR diyen partilerin de rahat çalışma yapması için yardımcı olduk. Halkımız sonuçta bir karar verdi. Ben burada hem MHP hem de BBP’ye EVET kampanyasına verdikleri destek için teşekkür ediyorum. Bakın, ileride hep birlikte göreceğiz. Bugün Anayasa değişikliğine karşı çıkan partiler yarın, bu sistemin ülkemiz için ne kadar faydalı olduğunu gördüğünde, keşke EVET verseydim diyecekler” dedi. Ceyhan, mühürsüz oy tartışmaları için de şunları söyledi: “Burada yapılan tartışma çok haksız. Öncelikle bu pusulalar tamamen mühürsüz değildir. Yüksek Seçim Kurulu’nun mührü ve üzerinde filigranı bulunan resmi pusulalardır. Kimse bakkaldan aldığı kağıdı getirmemiştir. Ama CHP’nin üyesi de bulunan sandık kurullarında bir eksiklik yaşanmıştır.”

 

HERKES BOYUNUN ÖLÇÜSÜNÜ ALACAK

“Nedir bu eksiklik? O pusulalara sandık kurulu mührü de vurulması gerekliydi. Eksik olan buydu. Yüksek Seçim Kurulu, sandık kurulunun bu hatası yüzünden halkın iradesini yok etmemek adına, zarflar daha açılmadan bir karar aldı. Bu oylar geçerli sayılsın dedi. Atılan oyların hepsi EVET oyuydu demek, Yüksek Seçim Kurulu sayı vermeden 2.5 milyon oy bu şekilde atıldı demek açıkça halkı kışkırtmaktır. Ben 40 gün boyunca zorlama da olsa halk iradesine saygılıymış gibi davranan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bundan sonra da aynı şekilde devam etmesini bekliyorum. Halkı kışkırtmaya, farklı eylemlerin peşine gitmeye hiç gerek yok. Maç bitmiştir. Şimdi önümüzde 2019 seçimleri vardır. Belirttiğim gibi, halkımız bir değişimi oyladı. Partiler arası seçim yarışı 2019’da olacak. İşte o zaman herkes boyunun ölçüsünü alacaktır."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.