1. YAZARLAR

  2. Gülsüm Güney

  3. Cennet mi zindan mı?
Gülsüm Güney

Gülsüm Güney

Yazarın Tüm Yazıları >

Cennet mi zindan mı?

A+A-

“Dünya mü‘minin zindanı, kâfirin de cennetidir.”
Düşünelim bu sözü…
Dünya nasıl zindan olur?
Dünyanız zindan mı size?
Ya da düşününce zindan olan dünyada kaç dakika nefes alabiliyorsunuz?
İnanın düşündükçe kalbim sıkışıyor.
Size biraz içimi açmayalım. Uzun zaman oldu bu köşede birlikteliğimiz, o yüzden bunları yazarken bir dostla konuşur gibi yazıyorum.
Bundan kısa bir zaman önce Ömer’e hamileyken, eşime: “Rabbim bizi hiç imtihan etmiyor. Rabbim sevdiği kulunu imtihan eder ama baksana bize, keyfimiz o kadar yerinde ki, hamdolsun hiçbir sıkıntımız yok ama…” dediğimi anımsıyorum. Evet, dışardan bakıldığında, hatta içerden baktığımda bu dünya için lezzetli günlerdi o günler, hamd edilecek o kadar çok şey vardı ki.
Sonra Ömer’in doğumu ve ardından, 4 gün sonra, ortada hiçbir şey yok zannederken onu kaybetmek. İmtihanın en güzeli ve en zoru… Bu haberi aldığımda da “imtihan edilmiyoruz” sözüm aklıma gelmişti ama o gün bile, hamd edecek ne çok şey var diye düşündüm. Ve inanın o günlerde bile hamd edecek çok şeyi oluyor insanın.
Bugün yeniden zindan olabilecek şeyleri düşündükçe kalbim sıkışmaya devam ediyor ama bazılarına bakıyorum da, dünya zindanında müebbet giymiş olanlar var. Bu zindanın en zifirisinde ay gibi parlayanlar var. Hallerinden öyle memnunlar ki. Zindanlarından öyle memnunlar ki… Asla oradan çıkıp zevk duymak değil niyetleri. Tek istekleri, dünya zindanını terk edip ahiret cennetine kavuşmak.
Ne için neyden vazgeçebileceğin aslında bu zindanda dereceni belirleyecek olan. Bir söz vardır “deveyi yardan atan bir tutam ottur” derler. Güzel bir atalar sözü. Deveyi yardan atan bir tutam ot. Yani insan eğer aklını kullanmaz da deve gibi hareket ederse, bir tutam ota uçurumdan kendini aşağı atar.
Atmayın. Atmayalım. Dünya için kendimizi yakmayalım. Ve bu yolda her gün nefsimizle savaşırken bunu birbirimize hatırlatanlardan olalım.
Siz de kendi zindanlarınızı, kendi imtihanlarınızı ve belki de imtihan olmayışlarınızı düşünün. Bu Dünyaya zevk için gelmediğimizi bir kez daha hatırlayın ve sıklıkla bana da birbirinize de hatırlatın.
Sevgiyle…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.