1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Büyükakın'ı size emanet ediyorum"
"Büyükakın'ı size emanet ediyorum"

"Büyükakın'ı size emanet ediyorum"

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 15 yıllık belediye başkanlığı dönemini beş ciltlik Kocaeli Hizmet ve Eser Külliyatı’nda topladı. Karaosmanoğlu, döneminde yaptığı çalışmaları Antikkapı’da düzenlenen programda anlattı

A+A-

Saat 18.30’da başlayan programa Bilim, Sanayi ve Teknoloji eski Bakanı Nihat Ergün, AK Parti MKYK üyesi ve Milletvekili Emine Zeybek, milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, eski Milletvekilleri Kemal Köse, Sefer Ekşi, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın, AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Lastik-İş Genel Başkanı Alaattin Sarı, STK temsilcileri, basın mensupları, siyasiler ve şehrin kanaat önderleri katıldı. İbrahim Karaosmanoğlu’nun konuşması öncesi 15 yılı özetleyen 6 buçuk dakikalık bir video gösterimi yapıldı. Programda konuklara Vakıfbank’ın sponsorluğunda hazırlanan beş ciltlik Kocaeli Hizmet ve Eser Külliyatı dağıtıldı.

 

whatsapp-image-2019-03-14-at-20.24.00.jpeg

 

HERİ BİRİ 315 SAYFA
Külliyatın her biri cildi 315 sayfadan oluşuyor. Külliyatın ilk cildi “Kocaeli” başlığını taşıyor. İlk ciltte Kocaeli’nin özellikleri, değerleri, Kocaeli’de iz bırakanlar, Kocaeli sanayisi gibi bölümler bulunuyor. İkinci cilt ise “İl Sınırında Büyükşehir Modeli ve Değişim” ana başlığını taşıyor. Bu ciltte Kocaeli Büyükşehir kuruluşu sonrası yapılanlar ve şehirleşme konuları ele alınıyor. Üçüncü cilt ise “Altyapı Yatırımları ve Çevre” konularını ele alıyor. Dördüncü ciltte Ulaşım ve Köylere Hizmet, beşinci ciltte ise Sosyal Hizmetler ve Halkla İlişkiler konusunda 15 yıllık Karaosmanoğlu dönemi anlatılıyor.

EN BÜYÜK PAYEDİR
Toplantının açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin bir okul olduğunu ve buradan çok önemli bürokratların yetiştiğini belirtti. Başkanımızla birlikte 12 birlikte çalıştık. 15 yıl hizmetkar olmak bir fani için en büyük payedir. Kendisini tebrik ediyorum” dedi. 

 

whatsapp-image-2019-03-14-at-20.19.42.jpeg

 

EKSİĞİMİZ VARSA AFFOLA
Her doğan ölür, her gelen gider diyerek sözlerine başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Hizmet ederken asla ihanet etmedim. Kimseyi ayırmadım. Kimseyi bile bile ayırmadım. Herkesi kucaklamaya çalıştım. Sorumluluğumuzda ne varsa bunu en adil şekilde yerine getirmeye çalıştık. Hatamız, eksiğimiz olabilir. Afola. Hatasız insan ararsak bulamayız. Eksiksiz sevgili arayan bulamaz. Hayatın her alanında eksiksiz insan olmaz. Mülk Allah’ın. İstediğine verir, istediğinden alır. Ben köy çocuğuyum. Köy okulunda okudum. 

ÇOK SIKINTI ÇEKTİM
1989 28 Mart’a yapılan yerel seçimlerde Yuvacık Belediye Başkanı seçildim. Kendi köyümde seçildiğim belediye başkanlığında çektiğim sıkıntıyı burada çekmedim. Büyükşehir belediyesinde ilk seçildiğim yıl sıkıntı çektim. Bu iş ekip işi. 2004 yılında İzmit Belediye Başkanı seçildim. Ekibimizi kurarken 24 Temmuz’da Büyükşehir yasası çıktı. Bize çok önemli görevler verdi. Kentin tüm ana yatırımlarını yeni yasa Büyükşehir Belediyesine verdi. Oturup yol haritamızı çizdik. Derhal şehrin imar planını yapacağız. 3 yıl çalışıp imar planlarını yaptık. Geleceğin anayasasını yaptık. İsraf etmemeye çok özen gösterdik. 

 

whatsapp-image-2019-03-14-at-20.27.14.jpeg

 

ÇOK BÜYÜK UYUM VAR
2009 seçimlerinde tüm belde belediyelerini kapattık ve ilçelere bağladık. Yeni ilçeler kurduk. 12 ilçe kuruldu. Kocaeli’de çok büyük uyumumuz var. Geleceği planlıyoruz. Radikal harika kararlar alıyoruz. Belediyelerimiz daha yetkin ve etkin hale geldi. 12 belediye yerine 10 bile olabilirdi. Ama bu iyi. İlçelerimiz büyüyor. Biz kulluğu yaradana yaparız. Doğrunun yanında dururuz, yanlışın da karşısında edebince dururuz. Teşkilatlarımızla uyumlu bir siyaset yaptık ve hükümet bunu gördü. Hangi konuyu hükümete götürsek ciddiye aldılar ve destek verdiler. Ayda bir toplantı yapıp istişare ettik. İşleri ortak akıl ile yapmak çok önemli. 

EMANETİ DÜŞÜRMEDİK
Kentin tüm alt yapısını yeniledik. Su kaybımız 2004 yılında yüzde 72 civarındaydı. Vatandaş bize yetkiyi verdi. Mazeret yok, maharet var dedi. Kentimizin siluetini değiştirdik. Bize verilen emaneti yere düşürmedik. Emanete ihanet etmedik. Kaynaklarımızı doğru kullandık. 24 adet atık su arıtma merkezimiz var. Korkmadan vatandaşın ihtiyacını karşılıyorsak Allah’tan yağıyor. Tepede de öyle. Belediyelere asla partizanlık yapmadık. Belediyeler nüfuslarına göre paylarını aldı. 

MİLLET SAHİP ÇIKACAK
Yaşanan ekonomik badireden yavaş yavaş çıkıyoruz. Ekonominin gelişmesiyle, israfın önlenmesiyle, eşkıyaların yolunun kesilmesiyle bu süreç atlatılacaktır. Birçok badireler atlatılarak bu gemi yola girdi. Sahip çıkmamız gerekiyor. Sahip çıkmadığımız hiçbir şey bizim değildir. Vatandaşımızın tercihi başımızın gözümüzün üzerinedir. Biz Türkiye gemisindeyiz. Kocaeli’de bu geminin bir parçası. Çok güzel eserler ortaya koyduk. Ben inanıyorum ki beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımıza milletimiz de sahip çıkacaktır. 

 

whatsapp-image-2019-03-14-at-20.27.38.jpeg

 

HERŞEY GÜZEL OLACAK
31 Mart’a kardeşim, evladımız Tahir Bükükakın’a emaneti teslim ettiğimiz de geminin kaptanı gençleşecek. Aşkla çalışırsak çok güzel işler yapacağız. Hizmet kervanı hiç teklemeden yolunda yürüyecektir. İlçelerle uyum halinde gidecektir. Elbette eksiğimiz olacaktır. Hayat devam ederken yeni ihtiyaçlar ortaya çıkacak. Onları da yapacağız. Kocaeli halkı her şeyin en güzeline layık ve en güzelini seçeceklerine inanıyorum. 

ŞAFAK SAYIYORUM
Şafak sayıyoruz. Teskereyi bekliyoruz. Mülkü teslim edene kadar aynı aşkla devam edeceğiz. Ondan sonra arkadaşlarımızla belgimiz, tecrübelerimiz doğrultusunda önerilerimiz olur. Hayır işlerine koşturacağız. 67 yaşına geldim. Görevimi gönül rahatlığı ve Allah’a şükrederek devam edeceğim. Halktan aldığım bu emaneti arkadaşlarımızın çok daha güzel yapacağına inanıyorum. Geniş yürekli olacağız. İnancımız ve teslimiyetimiz tam oldu mu başaramayacak şey olmaz. Tüm Kocaeli halkı adına hakkınızı helal edin. Ayrılsak da beraberiz” dedi. 

 

whatsapp-image-2019-03-14-at-20.26.54.jpeg

 

ARTIK KÖRFEZ’DE BALIKLAR YÜZÜYOR
“Kuruluş döneminin sonuçlarını, Gelişme döneminde almaya başladık. Entegre çevre politikalarıyla; vahşi çöp depolamadan, düzenli depolamaya geç¬tik. Yüksek teknolojiyi alt yapıya entegre ettik. Kocaeli’de suyu musluktan içilebilir hale getirdik. Bugün itibariyle; dev arıtma tesisleriyle Körfez’e karışan atık suların tamamını arıtmayı başardık. Artık Körfezde balıklar yüzüyor, 70’ten fazla deniz canlısı yaşıyor. Şimdi ise katı atık bertaraf tesisleriyle çöpten enerji üretiyoruz.”

ZAMAN, KAYNAK VE EMEK
“Tüm alt yapı hizmetlerini tek elden yürütmek amacıyla gerekli kurumlarımızı yapılandırdık. 
Kişisel hafızaya bağlı olarak sunulan, sunulmaya çalışılan hizmetleri, kurumsal hafızaya ve teknolojiye bağladık. Dün asfalt kaplanan bir yolun, ertesi gün yeniden kazılmasını; zaman, emek ve kaynak israfına neden olan meseleleri bertaraf ettik.”

 

whatsapp-image-2019-03-14-at-20.26.11.jpeg

 

MAVİ BAYRAKLAR
“Kocaeli’de 35 yılın ardından Körfez’de yüzmek mümkün hale geldi. Bugün Kocaeli’nin sahillerinde Mavi Bayraklar dalgalanıyor. Doğalgaz köylerimize kadar ulaşıyor. Köylerimiz de dahi arıtma tesisleri çalışıyor. Tüm atık suları arıtıyor, fabrika kullanım suyu olarak değerlendiriyoruz. Hem temiz su varlığımızı koruyor, hem gelir elde ediyoruz. Kocaeli yenilenebilir enerji projelerinde de örnek bir şehir haline gelmiştir.”

BORCA RAĞMEN YAPTIK
Kocaeli’yi büyük bir borç yüküyle devraldık. Üstümüzdeki ağır borç yüküne rağmen, dev yatırım ve icraatları, tamamen kendi öz kaynaklarımızla gerçekleştirdik. Namazgâh Barajı gibi, Akçaray gibi, Gebze OSB – Darıca Sahil Metro hattını da öz kaynaklarımızla gerçekleştiriyoruz, hamdolsun.

 

whatsapp-image-2019-03-14-at-20.25.26.jpeg

 

METROYU ÖZ KAYNAKLA YAPIYORUZ
“Ulaşım ve erişim sistemlerini planlarken Kocaeli’ye il sınırları çerçevesinde bakmak isabetli olmaz. Ulaşım yatırımlarımızı; Avrupa ve Asya’nın odak noktasında olan bir şehrin ihtiyaçlarına göre geliştirdik. Ulaşım Master ve Lojistik Planlarımızı inşa ederken bu hususa özellikle dikkat ettik. Kocaeli’nin ulaşım yükünü şehrin dengesini bozmayacak şekilde sektörel ağlarla çeperlere yaydık. BugünKocaeli’de, hızlı tren ve Akçaray işliyor. Kocaeli ve İstanbul’u birbirine bağlayacak Gebze OSB – Darıca Sahil Metro’sunun hamdolsun temelini attık. Bugün; Cengiz Topel’den uçaklar kalkıyor, uçaklar iniyor. Dünyanın en büyük 2’nci Asma köprüsü Osman Gazi Kocaeli’de yükseliyor. Türkiye’nin emeğini Kocaeli’nin 35 limanı Dünyaya ulaştırıyor. Bugün; hafif raylı sistem ve metro yatırımlarını kendi öz kaynaklarıyla gerçekleştiren Türkiye’nin ilk ve tek şehri olmak gibi haklı bir gururu yaşıyoruz. Kocaeli’nin rotası belli olmasaydı, bugünkü Kocaeli olmazdı. Geldiğimiz nokta itibariyle şu cümleyi rahatlıkla kurabiliyoruz: Bugün Kocaeli’nin her santimi planlıdır. Şehrin 2023 ve 2071’i garanti altına alınmıştır.”

12 İLÇE BELEDİYE BAŞKANIYLA UYUM
“12 ilçemizin belediye başkanlarıyla yakaladığımız sinerji Kocaeli’nin dinamosudur. İştiraklerimizle, İlçe Belediyelerimizle, stratejik kurumlarla, Sivil toplumla, şehrin her bir paydaşıyla geliştirdiğimiz uyum ve işbirliği işe yaradı. Kocaeli her geçen gün iyileşti. Kendine geldi. Sağlığına kavuştu. Büyükşehri’n karınca gibi çalışan iştirakleriyle Yüzlerce eser Kocaeli’de yükselmeye başladı. Eserlerin hızına yetişemez olduk. Toplu açılışlar yaptık.” 

 

whatsapp-image-2019-03-14-at-20.26.31.jpeg

 

GÖKDELENLERE İZİN VERMEDİK
“Kocaeli’nin şehir kimliğini bozmamak için Bazı durumlarda hakikaten direnmemiz gerekti. Yaşamın merkezi mahalleyi muhafaza etmeyi, yatay şehirciliği, insan ölçüsünde mimariyi olmazsa olmazımız kabul ettik. Moda akımlara kapılarak Kocaeli’yi gökdelenlerin istila etmesine izin vermedik.” 

NESLİ İHYA ETTİK
“Kocaeli’yi inşa ederken, nesli ihya etmeyi esas bir politika olarak benimsedik. Sosyal, kültürel ve sportif hizmetlerimizin toplumun tüm kesimlerine ulaşmasına, özellikle gençlerin, çocukların, kadınların velhasıl cümle insanımızın hayatını sporla, sanatla, kültür ve irfanla güzelleştirmeye bilhassa gayret ettik.”

 

whatsapp-image-2019-03-14-at-20.22.08-001.jpeg

 

KOCAELİ’NİN HAZİNELERİ
“Vazifeye başladığımızda, Kocaeli öylece keşfedilmeyi bekliyordu. Hatta Kocaeli ile turizm kelimesini yan yana getirmek zor görünüyordu. Turizm Master Planları hazırladık. Şehrin tarihi, beşeri, doğal envanterini çıkardık. Gerisi kendiliğinden geldi. Yaylalarımız, vadilerimiz, ormanlarımız, Kefken’imiz, Kerpe’miz, Kartepe’miz, Maşukiye’miz, sahillerimiz... Hepsi hazine. Bu saklı cennetleri insanlığın istifadesine açtık.”

DÖRT MEVSİM TURİZM ŞEHRİ
“Şehre kimlik kazandıran, Sadece Kocaeli için değil insanlık için kıymet arz eden tarihi mirasımızı ayağa kaldırdık. İzini silinen pek çok yadigârı restore ederek hayata döndürdük. Kimini aslına uygun yeniden inşa ettik. Kimini farklı işlevlerle insanımızın hizmetine arz ettik. Kocaeli’ye 1.500 km’lik treakking parkuru kazandırdık. Türkiye’nin en temiz karının olduğu Kartepe’ye doğal gaz götürdük. Orayı kış turizminde bir destinasyon olarak, şehre ve ülkeye kazandırdık. Bugün, doğa ve kış sporları denilince akla ilk Kocaeli’nin gelmesinden çok bahtiyarım. Yaptığımız yatırımlar, hizmete aldığımız eserlerle Kocaeli, dört mevsim turizm şehri kimliği kazandı, hamdolsun.”  

 

whatsapp-image-2019-03-14-at-20.22.49-001.jpeg

 

 TALİMATI UYGULADIK
“Ömrünü ve işlevini tamamlamış; şehirle sahil arasında bir duvar olarak yük¬selen SEKA arazisi bize emanet edildi. O zaman Başbakan olan, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı; “Burayı Kocaeli’ye büyük bir şehir parkı olarak kazandırın.” oldu. Talimatı uyguladık.  SEKAPARK sadece ülkemizin değil, dünyanın mühim endüstriyel dönüşüm projelerinden biri olarak kayda geçti. SEKAPARK’ı Kocaeli’nin hizmetine arz ettik, şehrin güzelliğini taçlandırdık. Görkemli yaya köprüleriyle deniz ile şehri birbirine kavuşturduk. SEKA’nın binaları bugün Kocaeli Bilim Merkezi, Kâğıt Müzesi ve onlarca kül¬tür sanat evi olarak insanımıza hizmet veriyor. SEKAPARK bugün Kocaeli’nin olduğu kadar Türkiye’nin markasıdır. Kocaeli’nin olduğu kadar tüm Marmara’nın etkinlik merkezidir.”

KENTTEN KÖYE GÖÇ 
“Şehrin tamamını şehre dönüştürmek parolasıyla çalıştık. Şehir merkezindeki tüm imkânları,
Köylerimize götürmek idealiyle hareket ettik. Hamdolsun, çalışmalarımız meyvesini verdi.
Köylerimiz Avrupa’nın ilerisine geçti. Köyden kente göç; Kocaeli’de tersine işlemeye başladı, kentten köye göç başladı.”

HER ÖĞRENCİYE BİR BİLGİSAYAR
“Sanayileşme bizi bugüne taşıyan motor güçtü.  Gelgelelim dünyanın yönü değişti. Bilişim ve teknoloji, Sanayi 4.0 yeni dünyanın kodları. Kocaeli’nin sanayi birikimini bilişim teknolojilerine dönüştürmek; Türkiye’nin Sanayi 4.0’a geçişine öncülük etmek en önemli hedeflerimizdendir. Göreve geldikten hemen sonra; Her Öğrenciye 1 Bilgisayar kampanyası başlattık. 9 yıl boyunca Kocaeli’deki her bir 6. sınıf öğrencimize 220 bin adet bilgisayar ve tablet hediye ettik. Dünyada eşi benzeri görülmemiş bir işe imza attık. Çocuklarımızın, gençlerimizin bilişim teknolojileriyle hemhal olması için Kocaeli Bilim Merkezimizi kurduk. Bunların neticesinde, Türkiye’nin ilk Bilişim Vadisi Kocaeli’de yükselmeye başladı. Burada bizim çocuklar, dünyaya ile yarışacak. Onlar çok yakın bir zamanda emeklerimizin meyvesini verecek; Allah’ın izniyle Kocaeli, Türkiye’nin bilişim ve teknoloji aklı olacaktır.”

 

whatsapp-image-2019-03-14-at-20.20.19-001.jpeg

 

GERÇEK BÜYÜKŞEHİR
“Değerli kardeşlerim, 2004’ten bu yana, yaptığımız bütün icraatlar, insanımızı daha güzel bir şehirde, mutluluk ve huzur içinde yaşatmak içindi. Hamdolsun, Bugün muhteşem bir Kocaeli tablosu var. Tüm renklerin uyum ve ahenk içinde yaşadığı bir tablo... Birlikte yaptığımız bu resim, Hayalimdeki Kocaeli’ye çok yakındır.  Bugün Kocaeli, büyük bir aile olarak yaşıyor. Bu ailenin her bir ferdine hizmet götürdük. Herkesin belediye başkanı olmaya gayret ettik. Bugün Kocaeli; eser ve hizmet siyasetiyle gerçek bir büyük şehirdir.”

YÜCELME DÖNEMİ
“Kocaeli marka şehirdir. Geleceğinden emindir, geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir. Kocaeli’nin rengi; mavinin, yeşilin, yaşam sevincinin rengidir. Hamdolsun Kocaeli mutlu insanların şehridir.  Sözün başında Kocaeli’nin AK Parti’yle geçen 3 döneminden bahsettim: Kuruluş, Gelişme ve Yükselme. 4. Dönemin adı ise Yücelme Dönemi olacaktır inşallah. Kocaeli geleceğe daha hızlı, çok daha hızlı koşacaktır, inşallah. Birlikte yazdığımız bu büyük eserin her satırında,  hizmet siyasetinin kurucu aklı, Sayın Cumhurbaşkanımızın mührü vardır. Hükümetlerimizin, Bakanlarımızın, Milletvekillerimizin imzası vardır. Her bir sayfasında mesai arkadaşlarımın parmak izi vardır. Kocaeli Büyükşehir, Kocaeli sakinlerinin eseridir. 15 yıl önce büyük bir aşkla yola çıkmıştık. “Çalışınca Oluyor” ile devam ettik. Çalışınca oldu. El birliğiyle büyük bir şehir kurduk.  En büyük eserimiz mutluluk oldu.”

BÜYÜKAKIN’I SİZE EMANET EDİYORUM
“Kardeşlerim; 31 Mart 2019, benim için veda vaktidir. Kocaeli şehir tarihinin 15 yılını birlikte koştuk. 2019 Mart’ından sonra yola bensiz devam edeceksiniz. Hamdolsun gözüm arkada değil. Evladım gibi sevdiğim, Yetiştirdiğim en kıymetli talebelerimden biri saydığım, Kocaeli’nin başarısında büyük emeği olan, Tahir Büyükakın’ı size emanet ediyorum. İnşallah, Kocaeli’nin Yücelme Dönemini gururla takip edeceğim. Ben sizden razıyım. Allah da sizden razı olsun. Hakkınızı helal edin. Varsa hakkımız helal olsun, hoş olsun. Hepinizi Rabb’ime emanet ediyorum güzel kardeşlerim. İstikbal Türkiye’nin, İstikbal milletimizin, İstikbal Kocaeli’nin olsun.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.